dziedziczenie a umowa dożywocia

Odpowiedzi w temacie (1)

Maria40

2.2.2014

Kilka miesięcy temu zmarł ojciec mojego dziecka. My nigdy nie bylismy małżeństwem. Jako że zmarły nie miał żony ani innych dzieci cały majątek przypadał mojemu synowi. Ja niestety musiałam odrzucic spadek w imieniu syna ( oczywiście za zgoda Sądu Rodzinnego) gdyż majątek obciążony był umową dożywocie względem żyjącej matki zmarłego a więc babci mojego syna. mnie niestety nie było stać aby ponosić całkowite kiszty utrzymanioa domu i zapewnić całkowita opiekę babci( zapewnić opał wyżywienie, ubrania energię itd typowa umowa o dożywocie. Jeżeli dobrze gdzięs przeczytałam w kolejce do dziedziczenia sa teraz rodzice zmarłego . Ale żyje tylko jego mama ojciec zmarł 10 lat temu.Gdyby żyli obydwoje rodziców to otrzymali by po połowie majątku.czy w tej sytuacji matka zmarłego dziedziczy wszystko bo chcę dołożyc fakt iż jej zmarły mąż ma nieślubne dziecko ale uznał je prawnie. Więc jest to przyrodni brat ojca mojego dziecka.Czy temu człowiekowi też się należy część spadku? Jeżeli tak to jaka? I co z ta umową dożywocia. Czy jeżeli ten przurodni brat coś by odziedziczył czy też musi przejąć opiekę nad matką zmarłego i wjakim stopniu no bo częśc majątku wróciłaby do niej spowrotem.?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Lohengrin

2014-02-05 13:06:46

Szanowna Pani, w mojej opinii w opisanej przez Panią sytuacji dziedziczyć będą: matka zmarłego oraz brat przyrodni w częściach równych. Co do zasady za obowiązki wynikające z umowy dożywocia każdocześni współwłaściciele odpowiadają solidarnie (a zatem każdy za całość świadczeń z możliwością późniejszego regresu). Moim zdaniem w tej sytuacji współwłaściciel (brat przyrodni) nadal będzie zobowiązany do wykonywania powinności związanych z umową dożywocia. Z poważaniem Marcin, doradca prawny.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 7.7.2016

  Umowa dożywocia a zachowek

  Chcąc przekazać bliskim swoją nieruchomość za życia, wiele osób decyduje się na dokonanie umowy darowizny. Jednakże nie jest to jedyna droga. Warto rozważyć także zawarcie z bliskimi (...)

 • 13.4.2016

  Umowa dożywocia

  Dożywocie jest instytucją uregulowaną w kodeksie cywilnym (od art. 908 kc do art. 916 kc). Umowa dożywocia jest jednym ze sposobów na przeniesienie własności nieruchomości na osobę trzecią. (...)

 • 27.9.2017

  Umowa dożywocia

  Nasze społeczeństwo starzeje się w tempie podobnym do istniejącego w krajach wysoko rozwiniętych. Każdego roku mniej osób pracuje na emerytury coraz większej rzeszy osób nieaktywnych (...)

 • 15.11.2016

  Dziedziczenie spadku przez rodzeństwo spadkodawcy

  Powołanie do spadku może wynikać z testamentu lub z mocy samego prawa. W przypadku dziedziczenia testamentowego wola spadkodawcy wynika z samego testamentu. Natomiast jeżeli nie zachodzi sytuacja dziedziczenia (...)

 • 24.7.2018

  Porządek dziedziczenia w przypadku braku testamentu

  Jeśli spadkodawca nie sporządził testamentu albo jego testament okazał się nieważny, czy też testament został odwołany przez spadkodawcę bądź powołany do spadku w testamencie spadkobierca (...)