e-prawnik.pl Porady prawne

Dziedziczenie

Odpowiedzi w temacie (11)

-

2.9.2001

Rodzice mojego meza przepisali dom tylko na jego siostre, czy moj maz moze odwolac sie od ich decyzji?
(apokalis)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

mrshan

2001-10-13 14:43:50

Jest to zalezne od podzialu pozostalej czesci majatku rodzicow pani meza.

megi1212

2010-08-16 15:26:08

Witam. Mamy z mężem córkę. Mąż z pierwszego małżeństwa ma jeszcze jedną córkę, która w tej chwili ma 16 lat. Z byłą żoną rozstał się kiedy dziecko miało 1,5 roku. Przez wiele lat walczył o możliwość jakiegokolwiek kontaktu z córką, bo była żona uniemożliwiała kontakty. W końcu po wielu sprawach sądowych udało się wyegzekfować od byłej żony przestrzeganie postawnowień sądu. Dziecko przez kilka lat bywało u nas regularnie co drugi weekend, wakacje, święta itp.. Zawsze chętnie do nas przychodziła mimo, że cały czas żyła w domu matki w atmosferze niechęci do ojca. Mąż, aby nie powodować dodatkowych konfliktów nie ingerował zbyt mocno w życie córki ( i może to był błąd). Dla niego ważne było, że może mieć, choć bardzo ograniczony, jakiś kontakt z dzieckiem. Nigdy nie kwestionował udziału w życiu dziecka obecnego męża matki. Oczywistym jest, że mieszkając razem musi powstać między nimi więź emocjonalna. Sądziliśmy z mężem, że im córka będzie starsza, tym będzie umiała wyciągnąć sama odpowiednie wnioski. Jednak od kilku miesięcy wszystko się zmieniło. Początkowo córka oświadczyła mężowi, że nie odpowiada jej takie przychodzenie co dwa tygodnie. Mąż powiedział jej, że rozumie, iż weszła w okres, w którym chciałaby spędzać więcej czasu z koleżankami niż "zarywać" weekendy u ojca. Ustalili, że ma przychodzić wtedy kiedy będzie miała ochotę. Początkowa przychodziła na parę godzin raz, dwa razy w tygodniu. Przez ten czas pozabierała większość wartościowszych rzeczy, które miała u nas. Teraz pojawia się raz na 4,5 tygodni i ma zupełnie olewacki stosunek. Raz nawet oświadczyła, że w zasadzie to nie ma potrzeby przychodzenia wogóle, bo dla niej ojcem jest mąż matki. Wiem, że to głupi wiek, ale obawiam się, ze taka sytuacja doprowadzi do całkowitego zerwania kontaktów. Wydaje mi się, że teraz córka męża jest nastawiona tylko na wyciągnięcie jakiś korzyści materialnych. I tu dochodzę do meritum sprawy. Dorobiliśmy się z meżem jakiegoś tam majątku. Wiem, że w razie śmierci męża córka będzie miała prawo do jego części. Jeżeli życie się tak potoczy, że dorośnie i będzie utrzymywała z ojcem kontakt i okazywała mu należny szacunek, to uważam, że jak najbardziej jej się to należy. Jeżeli jednak ułoży sie tak, że nie będzie chciała znać swojego ojca, to nie zasługuje na nic. Wiem, że mąż może w takiej sytuacji spisać testament i wydziedziczyć córkę. Z pewnością wtedy chciałaby ona go podważyć, to by się ciągnęło, a tego chcielibyśmy drugiej córce zaoszczędzić. Zastanawiamy się z mężem czy jest jakąś inna możliwość, jeżeli okaże się, że córka zerwie z ojcem kontakty, żeby nie dostała nic z majątku. Czy jest taka możliwość, że spisalibyśmy umowę o rozdzielności majątkowej, w której dotychczasowy majątek zostałby zapisany tylko na mnie. Bardzo proszę o jakąś radę.

Natalia93

2013-01-14 12:03:09

Witam! Ojciec mojej koleżanki rozstał się z jej matką, a następnie wziął słub z kobietą, która urodziła mu dwoje dzieci. Niedawno koleżanka dowiedziała się o poważnej chorobie ojca, w wyniku której może on umrzeć. Jak będzie wyglądało dziedziczenie w tym przypadku? Czy moja koleżanka, chociaż jest z nieślubnego związku ma takie samo prawo do spadku, co jej przyrodnie rodzeństwo?

sssjpaw

2015-01-22 07:23:36

Witam, potrzebuję porady odnośnie dziedziczenia spadku mianowicie muszę przyjąć spadek po babci( nie muszę, ale chcę, bo taka droga wydaje mi się prostsza- mniej problemów z tym wszystkim). Sprawa wygląda tak,że Syn babci został wydziedziczony lata temu, oraz wnuk babci także został wydziedziczony i ten wnuk ma adoptowanego syna( tylko nie wiem na jakich zasadach). I tutaj nasuwa się pytanie Czy ten syn może domagać się ode mnie jakiegokolwiek zachowku po babci? Nadmienię,że do spadku jest tylko liczone wyposażenie mieszkania( stare rzeczy, nic wartościowego) poza tym babcia ma dług w banku do spłacenia ok 2000 zł, mieszkanie było spisane na umowę dożywocia za życia babci,więc nie wchodzi ono do masy spadkowej. Czy będzie dla mnie lepiej przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza ? Czy przyjąć wprost, ale z kolei jak potem miałoby się to do ewentualnych roszczeń? I jeszcze odnośnie długo w banku Czy wystarczy poświadczenie notarialne o nabyciu spadku do banku celem spłaty tego zadłużenia ? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Gajiwa

2015-03-06 15:00:00

Odsyłam do e-kancelarii lexperto, udzielają darmowych porad wiec myślę że najlepiej by państwem zajęli się prawnicy.

mati4400

2016-06-05 01:42:38

1.W zeszłym roku zmarła moja mama i nie napisała testamentu. Posiadam akt poświadczenia dziedziczenia. Dziedziczymy równo po 1/3 częsci ja, moj ojciec i siostra. Wiem, że w skład spadku na pewno wchodzi mieszkanie. Głownie chodzi mi o to, że jeżeli mama była właścicielką jednego auta a drugiego współwłaścicielka czy należy mi się jakaś część z tych aut. 2. Jeżeli tak. Czy ojciec miał prawo sprzedać jeden z samochodów?

monys226

2017-05-09 13:41:38

Maz Kupil ziemie ktorej ja jako zona notarialnie sie zrzeklam, gdyby w razie smierci kto odziedziczy ta ziemie, nasze dzieci czy jego rodzina ( rodzice, bracia, siostry)

maro1970

2018-01-30 18:59:36

Witam ,mam pytanie: Mam dom który dostałem od rodziców współwłascicielem jest syn z pierwszego małżeństwa,ożeniłem sie po raz drugi moja druga żona ma syna z swojego pierwszego małżeństwa. Czy po mojej śmierci moja druga żona a dalej jej syn dziedziczą moją czesc domu. Chodzi mi o to by po mojej śmierci jedynym właścicielem domu został mój syn .

Daro55

2019-04-26 17:59:03

Właśnie w kwestiach związanych z dziedziczeniem zwróciłem się do notariusz Cejrowskiej. Profesjonalna i skuteczna pomoc w tym zakresie.

AlicjaWkrainieCzarow

2019-09-17 14:15:14

w Warszawie jest specjalista od tego typu spraw, Karol Wieczorski, kontakt znajdziesz w google

Majka2312

2019-09-18 14:31:57

To prawda. Pan Wieczorski świetnie zna się na tego typu sprawach. Mnie też pomagał właśnie podczas sprawy spadkowej i byłam bardzo zadowolona ze współpracy.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • Jakie sa podstawy prawne jesli chodzi o dziedziczenie mieszkania wlasnosciowego po rodzicach, rodziece zapisali je na jedno dziecko czy inne dzieci maja prawo do czesci tego mieszkania??? czytaj dalej»

  (Zobacz 2 odpowiedzi)

 • Dziedziczenie Matka mojej kolezanki zamrla w 2011roku i zostawila jej dlugi lecz kolezanka nie zrzekla sie spadku czy istnieje inne rozwiazanie? czytaj dalej»

  (Zobacz odpowiedzi)

 • Cześć, chcę powiedzieć wam dobrą stronę, to nie jest przegląd kasyna, ale można zagrać w https://gry-hazardowe-za-darmo.com/kasyno-online/ hazardu online, ogólnie rzecz biorąc, jest to dobry (...) czytaj dalej»

  (Zobacz 1 odpowiedzi)

 • Takie samo nazwisko to za mało by przejmować się czyimiś długami. Partner funkcjonuje na własny rachunek - patrz konkubinat. Kredyt (zobowiązanie) można nabyć razem ze spadkiem ale zawsze można (...) czytaj dalej»

  (Zobacz 1 odpowiedzi)

 • Dziedziczenie We wrześniu 2008r zmarł tata po, którym odziedziczyliśmy nieruchomość, którą możemy sprzedać po 5 latach, aby nie płacić podatku 19%. Postanowienie sądowe o przejęciu spadku (...) czytaj dalej»

  (Zobacz odpowiedzi)