e-prawnik.pl Porady prawne

EPU (e-Sąd): przedłużenie terminu do wskazania adresu pozwanego

Odpowiedzi w temacie (2)

rustami

6.4.2014

22.11.2013 złożyłem w e-Sądzie pozew. Przy składaniu pozwu podałem aktualny w listopadzie 2013 adres pozwanego i jego PESEL. 2.01 b.r. uzyskałem w EPU nakaz zapłaty od pozwanego (który jest mi winien ponad 10 tys. zl). 6.04 b.r. otrzymałem z e-Sądu wezwanie do usunięcia przeszkody w doręczeniu nakazu zapłaty poprzez wskazanie adresu pozwanego, pod który można by mu było doręczyć pisma sądowe, bowiem odpis nakazu zapłaty powrócił do Sądu z adnotacją poczty: "Błędny adres". Sąd dal mi tylko 7 dni na wskazanie adresu pozwanego, pod rygorem uchylenia nakazu zapłaty i przekazania sprawy do sądu według właściwości ogólnej. W związku z powyższą sytuacją zwracam się z uprzejmą prośbą o pilną poradę: 1. Moje wątpliwości budzi określenie "Błędny adres". Ponieważ mam potwierdzenie odbioru mojego listu, wysłanego do pozwanego w 2013, adres nie jest błędny. Czy określenie "Błędny adres" oznacza więc, ze pozwany już tam nie mieszka (wtedy muszę znaleźć nowy adres), czy po prostu fakt, że nowa firma, doręczająca od 2014 r.pisma sądowe, niestety nie potrafiła odnaleźć tego adresu (wtedy mógłbym do e-Sądu przesłać skan ww. potwierdzenia odbioru z prośbą o ponowne przesłanie pozwanemu nakazu zapłaty na ten sam adres)? 2. Czy mogę poprosić e-Sąd o przedłużenie terminu, bo ponieważ nie mam żadnych informacji o nowym adresie pozwanego ani żadnych wspólnych znajomych, uzyskanie nowych danych adresowych potrwa znacznie dłużej, niż 7 dni? Czy opóźnienie Urzędu Gminy lub MSWiA w podaniu adresu, będzie stanowiło wystarczające uzasadnienie wniosku o przedłużenie terminu? 3. Jak najszybciej mogę uzyskać nowy adres (znam PESEL i nr dowodu pozwanego)? 4. Urzędy Gmin na swoich stronach internetowych podają termin 30 dni na udzielenie odpowiedzi. Czy po pokazaniu wydruku wezwania z e-Sądu w Urzędzie Gminy, właściwym dla poprzedniego adresu pozwanego, i osobistym złożeniu podania wraz z opłatą za udostępnienie danych, mógłbym od razu uzyskać oficjalny dokument z jego nowym adresem?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Arbitra

2014-04-07 15:33:23

Może Pan albo ładnie poprosić w Urzędzie Gminy o szybkie załatwienie sprawy (ale raczej szanse są niewielkie), albo złozyć wniosek i jego kopię wraz z potwierdzeniem złożenia w Urzędzie lub nadania w placówce pocztowej wysłać do sądu z wnisokiem o przedłużenie terminu na wskazanie aktualnego adresu.

rustami

2014-04-10 18:15:13

Bardzo dziekuje za szybka odpowiedz. Po osobistej wizycie 7.04 Urzad Gminy dal mi dzis pisemna odpowiedz. Niestety pozwany wymeldowal sie z pobytu stalego w 2008 r.,i nigdzie nie jest zameldowany (ani na pobyt staly, ani czasowy).Prawdopodobnie adres do 2008 jest adresem jego rodzicow. Mam dokument przelewu bankowego, w ktorym w 2012 r. bank pozwanego podal jego dawny adres, oraz potwierdzenie odbioru listu, ktory wyslalem do pozwanego w 2013 r. Takze w okazanym mi w 2012 dowodzie osobistym pozwanego byl ciagle dawny adres.Prawdopodobnie pozwany nadal mieszka z rodzicami i odbiera tylko te listy polecone, ktore chce - a oficjalnie nie ma adresu zameldowania juz od 6 lat!

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM