karany prawnik??

Odpowiedzi w temacie (9)

olivieri

9.12.2004

jestem studentem prawa i mam wyrok w zawieszeniu za przestepstwo umyslne. Okres trwania kary zakonczy mi sie jeszcze w czasie nauki na uczelni i uzyskam wtedy wymaz z rejestru osob karanych i bede mogl legitymowac sie jako osoba nie karana. Czy mój blad z przeszlosci blokuje mi droge do ewentualnej aplikacji i wykonywania pewnych zawodow prawniczych takich jak adwokat, radca prawny czy sedzia? Bylbym bardzo wdzieczny gdyby ktos mogl mi udzielic na to pytanie odpowiedzi, dziekuje

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Kajka

2004-12-10 12:40:32

Witaj. Osoby karane nie moga stac sie adwokatami, sedziami , radcami prawnymi. Jednak jesli jestes pewien ze wymazanie skazania nastapi przed przystapieniem na aplikacje to masz szanse.Nie wiem na ktorym roku prawa jestes i czy miales juz parawo karne - ale jesli miales warunkowe zawieszenie - to wymazanie skazania liczy sie od momentu uplyniecia 6 miesiecy po warunkowym zawieszeniu - czyli jesli dostales zawieszenie na 2 lata to termin od ktorego liczy sie zatarcie skazania uplywa po 2,6 latach.Nie napisales za jakie przestepstwo zostales skazany bo od tego zalezy czas, ktory musi minac do zatarcia. W kk znajdziesz to w okolo art. 106-108 kk ( nie pamietam dokladnie) i wtedy sobie oblicz. I pamietaj o wniosku o wczesniejsze wymazania skazania jesli jednak ten okres sie przeciagnie.Pamietaj jedenak ze zatarcie skzaznia nie rowna sie zakonczeniu warunkowego zwieszenia. W razie pytan napisz na maila -> kajka10@wp.pl Pozdrawiam Kajka

życzliwy

2004-12-16 18:39:45

wszystko pięknie i ładnie tylko nie rozumiem ostatniego zdania, że zatarcie akzania nie równa się zakończeniu warunkowego zawieszenia wykonania kary. Oczywiście, ze nie oznacza bo nie ma takiej możliwości. Jesli chodzi o szczegolny przepis art. 76 k.k. (zatarcie przy warunkowym zawieszeniu) to nie ma prawnej mozliwości jego skrócenia wnioskiem do sądu. Kolejność jest nastepujaca: najpierw upływ okresu próby (okresu na jaki orzeczono warunkowe zawieszenie) a po 6 miesiącach zatarcie z mocy prawa. proszę o wyjaśnienie. Pozdrawiam

Kajka

2004-12-16 20:02:37

Witaj.Tak masz 100 procentowa racje, przy warunkowym zawieszeniu jest zatracie z ustawy, a przy innym wyroku np. grzywny czy skazania na kare bezwzglednego wiezienia mozna skrocic czas zatarcia wlasnie poprzez wnosek do sadu. Pozdrawiam Kajka

życzliwy

2004-12-16 23:42:23

Dzięki. Pozwolisz jednak, że zapytam gdzie upatrujesz mozliwość wystapienia takiej sytuacji, że nastapi zatarcie skazania a warunkowe zawieszenie bedzie nadal trwać??? Rozumiem, że tym razem przeszliśmy na kary bezwzgledne!

Kajka

2004-12-17 18:43:24

Witaj Jasno chyba napisalam ze " a przy innym wyroku np. grzywny czy skazania na kare bezwzglednego wiezienia "- a tu juz chyba jest jasne ze nie wchodzi w gre warunkowe zawieszenie. Mozna wystosowac do sadu wniosek o skrocenie terminu do zatarcia skazania. Pozdrawiam Kajka

życzliwy

2004-12-17 23:20:02

Witaj. Nie doczekam się chyba niestety odpowiedzi na prosto zadane pytanie. Napisałaś "Pamietaj jednak że zatarcie skazania nie równa sie zakończeniu warunkowego zwieszenia". Pytanie brzmiało czy potrafisz wskazać jakikolwiek przykład na poparcie tej tezy. Jesli nie, a zapewniam Cię, że nie wskażesz, po prostu przyznaj, że nie do końca przemyslałaś sprawę i udzieliłaś błednej porady prawnej. To nie wstyd, każdy popełnia błędy. Pozdrawiam

Lanfaust

2004-12-20 15:03:31

to zdanie jest prawdziwe i Kaja ma raqcję :) bowiem zatarcie skazania = zakończenie warunkowego zawieszenia + 6 miesiecy trafniej było by jednak napisać, iż "zakończenie warunkowego zawieszenia nie równa się zaratciu skazania"

życzliwy

2004-12-23 23:58:32

z logicznego punktu widzenia względnie poprawne, pamiętać jednak nalezy jaki był kontekst całej wypowiedzi. Jesli bowiem przyjać Twój punkt widzenia to zakwestionowane przeze mnie zdanie jest najzupełniej niepotrzebne (stanowi bowiem powtórzenie wcześniejszych wywodów odnośnie okresu 2 lat próby i dalszych 6 miesięcy). Zważ również, iż zdanie to poprzedził wywód na temat wniosku o wcześniejsze zatarcie skazania, co również zdaje się przesądzać, iż Kaja zna przypadek wcześniejszego niż upływ okresu próby zatarcia skazania. Pozdrawiam

Rafi

2017-06-18 21:31:22

Witam jeżeli zostałem skazany na 20 godz miesięcznie na pracę społeczne czy jestem osobą karana czy mimo to otrzymam papier o niekaralnosci

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: