kwestia warunkowego umorzenia postepowania

Odpowiedzi w temacie (2)

zyczliwy

17.12.2004

Witam wszystkich internautów zainteresowanych prawem karnym i nie tylko :) Mam pytanko: po jakim czasie ulega zatarciu warunkowe umorzenie postepowania karnego??? To, że warunkowe podlega ujawnieniu wynika z art. 1 ust.2 pkt. 2 ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym. Jednocześnie ani kodeks karny ani powołana wyżej ustawa (art. 14) nie wskazuje kiedy warunkowe umorzenie ulegnie zatarciu (choć to dziwne słowo bo warunkowe umorzenie nie jest skazaniem) a więc lepiej mówić o wykresleniu z Rejestru. Poza przypadkiem podjęcia postepowania (art. 14.1.6 ustawy) nic nie znalazłem. Najbardziej logiczną wydaje się myśl, że wykreslenie następuje z chwilą kiedy w swietle prawa podjecie postepowania warunkowo umorzonego nie jest już mozliwe (tj. 6 miesięcy od upływu okresu próby - art. 68 par. 4 k.k.). Byłaby to taka mała analogia do art. 76 par. 1 k.k. Tylko czy posługiwanie się tu analogią jest dopuszczalne. Analogia w prawie karnym jest niezwykle drażliwą kwestią, a jej warunkiem jest działanie na korzyść sprawcy. Ale może się mylę i ktoś mnie oświeci??? Czekam na odpowiedź i pozdrawiam

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Kajka

2004-12-17 18:53:04

Witaj Kiedy mamy sytuacje warunkowego umorzenia postepowania karnego to jak slusznie zauwazyles nie ma skazania. Wiec na jakiej podstwie chcesz to wpisywac do KRK????? Pozdrwaiam Kajka

życzliwy

2004-12-17 23:43:28

Nie bardzo Cię rozumiem??? Chyba zbyt pobieżnie przeczytałaś moje zapytanie. Podstawę wpisu do KRK warunkowo umorzonego postepowania wskazałem z przytoczeniem przepisu prawa. Wskazuje jeszcze raz!!! "w Rejestrze gromadzi się dane o osobach:...przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe" (art. 1 ust.2 pkt.2 ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym. Dz. U. z dnia 21 czerwca 2000 r.). Nie ma jednak ani w ustawie o KRK ani kodeksie karnym podstawy do wykreslenia wpisu w sytuacji gdy upłynie okres próby (jest w przypadku odwołania w.u.p.). A propos skazania - odstapienie od wymierzenia kary na podstawie art. 61 par. 1 k.k. i innych przepisów również podlega wpisowi do KRK i zatarciu (art. 107oar. 5) choć niezwykle problematyczna jest kwestia uznania takiego orzeczenia jako orzeczenia skazującego (tj. wymierzającego karę) por. wytyczne z dnia 22.12.1978 r. w sprawie prawidłowego stosowania przepisów dot. przestepstw popełnionych w warunkach recydywy - OSNKW 1979/1-2/1. Pozdrawiam i zachęcam do poglębionej refleksji nad tematem

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 14.5.2010

  Skarga konstytucyjna

  Każdy obywatel może skorzystać z przysługującego mu prawa do wniesienia skargi konstytucyjnej do Trybunału Konstytucyjnego, jeśli dojdzie do wniosku, że prawomocny wyrok lub ostateczna decyzja (...)

 • 22.4.2018

  Lepsza ochrona zwierząt

  Od 19 kwietnia 2018 r. obowiązują przepisy ustawy, której celem jest wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt oraz skuteczniejsze zapobieganie popełnianiu przestępstw na ich szkodę, głównie (...)

 • 24.3.2018

  Większe sankcje za okrucieństwo wobec zwierząt

  Celem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy – Kodeks karny jest wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt oraz skuteczniejsze zapobieganie popełnianiu przestępstw na ich szkodę, (...)

 • 15.9.2011

  Tymczasowe aresztowanie - jak się bronić?

  Tymczasowe aresztowanie to jeden ze środków zapobiegawczych, których zastosowanie przewiduje i dopuszcza w pewnych okolicznościach kodeks postępowania karnego. Środki zapobiegawcze to (...)

 • 15.2.2014

  Kodeks karny 2014 - duże zmiany już niebawem?

  W Ministerstwie Sprawiedliwości przygotowywany jest projekt obszernej nowelizacji Kodeksu Karnego. Ważne zmiany czekają przede wszystkim część ogólną w zakresie zasad odpowiedzialności karnej, (...)