opłata skarbowa od umowy kupno-sprzedaż i ewentualna kara

Odpowiedzi w temacie (11)

Emilien

14.5.2012

Witam wszystkich. Mam pytanie odnośnie opłaty skarbowej od umowy kupna sprzedaży. Kupiłem w marcu motocykl do remontu za sumę 450 zł i z różnego typu zaniedbań tak wyszło że nie pojawiłem się w skarbówce. Jak wyglądały by ewentualne koszty i jakaś kara za to przewinienie ?? Proszę o jakąś poradę aby ta sprawa kosztami nie przewyższyła wartości pojazdu. Dodam jeszcze ze tych informacji nie mogłem sie dowiedzieć w skarbówce ponieważ niezbyt rozmowni ludzie grzecznie mówiac obsługują klientów.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

magnet

2012-05-14 21:13:11

Nie opłata skarbowa, tylko podatek od czynności cywilnoprawnych. Ustawa z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych: (...) Art. 9. Zwalnia się od podatku następujące czynności cywilnoprawne: (...) 6) sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1.000 zł (...)

Emilien

2012-05-15 15:16:43

Nie opłata skarbowa, tylko podatek od czynności cywilnoprawnych. Ustawa z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych: (...) Art. 9. Zwalnia się od podatku następujące czynności cywilnoprawne: (...) 6) sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1.000 zł (...)

Zatem nawet po zgłoszeniu się po 3 miesiącach od daty z umowy w US nie będzie żadnej kary w postaci mandatu ??

magnet

2012-05-15 15:28:15

A w jakim celu chcesz zgłosić umowę w US?

Emilien

2012-05-15 21:32:53

No nie wiem właśnie co i jak z tym, osoba której pytałem w okienku powiedziała ze w każdym przypadku nie zależnie od sumy na umowie trzeba z nią przyjść do US (być może jakby wartość była celowo zaniżana czy coś). A jak powiedziałem o przekroczeniu terminu to jedyne co się dowiedziałem to ze będzie mandacik zaczynający się od 150 zł i do góry.

magnet

2012-05-15 21:53:50

To przykre, ale pracownik US wprowadził Cię w błąd (lub Ty nieprecyzyjnie zapytałaś). Deklarację PCC-3 składają podatnicy zobowiązani jednocześnie do zapłaty podatku (z wyjątkiem przypadku, który nie ma tu zastosowania, a o którym mowa w art. 9 pkt 10 lit. b ustawy - chodzi o zwolnienie z podatku pożyczek udzielonych między osobami najbliższymi, gdzie zastosowanie zwolnienia jest uwarunkowane m.in. złożeniem deklaracji PCC-3). Takie wyjaśnienie znajduje się na stronie ministerstwa finansów. Podaję link: http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=3&id=152813&dzial=137. Tak więc nie byłaś i nie jesteś zobowiązana do złożenia deklaracji podatkowej. Mandacik nie ma tu zastosowania.

magnet

2012-05-15 21:57:48

Dodam jeszcze, że żadnych umów kupna-sprzedaży nie składa się w urzędzie skarbowym.

Emilien

2012-05-15 22:12:55

Czyli z tą umową muszę tylko pójść do wydziału komunikacji w celu zarejestrowania ??

magnet

2012-05-15 22:27:41

Tak.

Emilien

2012-05-15 22:45:05

Tego tylko nie rozumiem dlaczego w US powiedziano mi że z każdą umową trzeba przyjść i jeszcze mandatem za zwłokę straszyli.

magnet

2012-05-15 23:01:12

Z problemami prawnymi chodzi się do prawnika, a nie do urzędnika :)

gorzata

2017-10-09 10:52:45

ile wynosi podatek od kupna auta jeżeli auto kosztowalo 1000zl. jest z2004r do remontu i jaki jest czs zgłoszenia do u.s.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: