Prawo do zamieszkiwania

Odpowiedzi w temacie (6)

MalgorzataaB11

4.1.2019

Dzień dobry, jestem w 12-letnim związku małżeńskim, jednak oczekuję już na rozprawę rozwodową i stąd moje pytanie, czy mogę kazać mężowi opuścić wspólnie zamieszkiwane mieszkanie?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

NataliaMichalak1

2019-01-04 23:34:43

Kto jest właścicielem wspólnie zamieszkiwanego przez Państwa mieszkania?

MalgorzataaB11

2019-01-04 23:35:37

Ja, mieszkanie odziedziczyłam po swojej babci.

NataliaMichalak1

2019-01-04 23:36:34

Jeśli tylko jeden z małżonków jest właścicielem mieszkania, w tym wypadku jest nim Pani, ponieważ otrzymała Pani dom poprzez dziedziczenie, to mieszkanie wchodzi w skład majątku spadkobiercy- czyli Pani, a drugi współmałżonek- jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Pani mąż ma prawo do przebywania w domu i korzystania ze znajdujących się w nim urządzeń do momentu, gdy małżeństwo formalnie trwa.

MalgorzataaB11

2019-01-04 23:38:02

Czyli po otrzymaniu rozwodu były już wtedy mąż nie ma prawa do przebywania w mieszkaniu?

NataliaMichalak1

2019-01-04 23:39:28

Tak, z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, gdy małżeństwo przestaje istnieć, małżonek, który nie jest właścicielem mieszkania traci uprawnienia do zamieszkiwania w tym domu. Poruszaną kwestię normuje art. 28^1. Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego.

MalgorzataaB11

2019-01-04 23:41:18

Dziękuję bardzo za pomoc.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: