Przepisanie nieruchomosci

Odpowiedzi w temacie (4)

-

2.9.2004

Nieruchomosc (dzialka z domem w budowie)nalezala kiedys do rodzicow mojej zony w czesci pol tesc, pol tesciowa.Tesciowej sie zmarlo i wyrokiem sadu jej czesc te 0,5 zostalo podzielona na 4 czesci pomiedzy 3 dzieci i meza. Teraz wszyscy chca sie zrzec calej tej nieruchomosci czyli (tesc ze swojej czesci 0,625, siostra 0,125 i brat 0,125) na rzecz mojej zony.Jak to zrobic, zeby bylo jak najkorzystniej i jak najszybciej?
(Pikador)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

madian1

2010-01-23 14:55:38

Moi rodzice chca przepisac na mnie dom i dzialke.Jaki jest koszt takiej tranzakcji i czy darowizna nie bylaby lepszym rozwiazaniem???

Oakmoss

2010-01-26 10:49:33

Przez umowę darowizny darczyńca, zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, kosztem własnego majątku. Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jeżeli przedmiotem darowizny jest nieruchomość, umowa musi być bezwzględnie zawarta w formie aktu notarialnego (art. 155 kodeksu cywilnego). W umowie, którą należy spisać przed notariuszem, powinny być zawarte: oznaczenie stron umowy, przedmiot świadczenia oraz koszty sporządzenia aktu. Podstawę umowy stanowi art. 888 kodeksu cywilnego. Od darowizny pobiera się podatek wg stawek wyznaczonych w art. 15 ustawy o podatku od spadków i darowizn, a także taksę notarialną, której stawka jest wyznaczona treścią § 5 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości o maksymalnych stawkach taksy notarialnej. Przykładowo, jeśli wartość nieruchomości mieści się w przedziale 60 tys. - 1 mln złotych, taka maksymalna stawka może wynieść 1 010 zł + 0,4% od nadwyżki ponad 60 tys. zł. Podatek od darowizny od nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej (m. in. dzieci), jeśli kwota nadwyżki podstawy opodatkowania wynosi minimum 20 556 zł, wynosi 822 zł 20 gr i 7% nadwyżki ponad 20 556 zł. Umowa podlega też opodatkowaniu podatkiem w zakresie uregulowanych w art.1 ust 1 pkt 1 lit. d ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

DagmaraSikora

2014-12-30 11:21:29

Witam. Rodzice zaciagneli kredyt w banku pod zastaw domu, za gotówkę kupili nieruchomość, która zapisali na swoją firmę, w budynku prowadzą sklep i wynajmują drugi lokal handlowy rownież. Postanowili teraz przepisać te nieruchomość na mnie (córkę) i mojego męża, czy w związku z tym, ze budynek zapisany jest na firmę rodzice po przepisaniu mogą miec jakieś problemy np z urzędem skarbowym? Rownież pytanie o to czy po przepisie bede mogła wystawiac fakturę za wynajem drugiego lokalu jako osoba fizyczna, nie mająca działalności gospodarczej, dodam rownież ze mieszkam w Uk. Dziękuje

jkww3

2019-02-14 10:25:10

Polecam kancelarię http://kancelaria-praga.pl/ Mają naprawdę duże doświadczenie.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: