Forum prawne

Rozwód bez obecności pozwanego

Mój mąż od 5 lat mieszka za granicą i nie utrzymuje ze mną kontaktu, nie płaci nic na dziecko i wiem że mieszka tam z inną kobietą. Nie znam jego adresu i nie będę w stanie go ustalić. Chcę rozwodu ale wiem, że on nie przyjedzie do Polski żeby stawić się na rozprawie, czy w takim razie jest w ogóle możliwość przeprowadzenia takiego rozwodu?

2011.3.7 15:24:25

Odpowiedzi w temacie: Rozwód bez obecności pozwanego (12)

Witam, prosze pomóżcie. Otóż moja siostra ma meża pijaka i 3 dzieci. Wyprowadziła się od niego z dziećmi i praktycznie nie posiada żadnych dochodów poniewaz jest bez pracy i do tego jeszcze choruje a nie jest tez młoda. Utrzymują się z niewielkich alimentów i ja pomagam im ile moge. Jak się okazało on wmiósł pozew o rozwód aby jak twierdzi zemścić się żeby nie dostawała kiedyś po nim emerytury. Kto da prace schorowanej i nie młodej kobiecie. Co ma zrobić w tej sytuacji? Już wkrótce ma byc sprawa o rozwód - 1-sza pojednawcza czy jest mozliwe ze się odbędzie bez obecności siostry, która w tej chwili ma nawrót choroby? Czy na tej sprawie on moze zażadac obnizenia alimentów? Czy sąd rozwodowy moze bez obecnosci drugiej strony obniżyć alimenty? Proszę - pilnie o podpowiedzi.

(Jerzy)

2003.9.17 0:0:0

Sprawa rozwodowa pierwsza jest ugodowa na której musi byc tez druga strona. Bez obecności siostry nie odbędzie się. A co dotyczy alimentow to nie jestem pewna, czy będzie rozpatrywana ta kwestia.

2003.9.18 20:0:25

Niech Twoja siostra nie zgodzi się na rozwód, bez jej zgody nie dostanie.

2003.9.18 23:10:29

Jerzy nie popadaj w panikę, renty jak się nie rozwiedzie a mąż umrze przed ukończeniem bodajże 55 (tu nie jestem pewny) roku jej życia to i tak nie dostanie. Rozwód według mnie jest tu wskazany, a najlepiej, żeby to było z orzeczeniem o jego winie bo wtedy siostra dostanie dożywotnio alimenty od niego , jeśli Sąd orzecze bez - winny to tylko przez 5 lat (w uzasadnionych przypadkach nawet i dłużej)+ alimenty oczywiście na dzieci.
A po jego śmierci to i tak dzieci dopóki się uczą i do 26 roku życia (chyba że niepełnosprawne)dostaną rentę po ojcu plus Ona może wnieść wtedy podanie do opieki społecznej o pomoc.
Napisz coś więcej na zadane pytania bo trudno się coś wypowiedzieć na ten temat. Np. co to za choroba, jaki jest zawód męża siostry, ile płaci, w jakim wieku są dzieci i w jakim wieku jest siostra.
Jeśli nie chcesz podawać danych to skrzynka szymon75@o2.pl
Pozdrawiam

2003.9.19 19:17:48

Bardzo dziekuje Ci Szymonie. Powiedz mi jak to jest z alimentami, jezeli juz rozwód był by z orzekaniem o winie /jego/ to w takim przypadku jezeli on pierwszy umrze i co wtedy? kto płaci te dorzywotnie alimenty? I co moze opieka zagwarantować, bo teraz tez korzystała z pomocy, ale to są symboliczne sumy. Alimentów mają na 4 osoby 700 zł a dzieci /wszystkie/ są w szkołach ponadpodstawowych. Jest im bardzo cięzko, siostra jest po 40-ce i choruje na zwyrodnienie stawów. Chciałbym jeszcze wiedziec czy on moze obnizyc alimenty na sprawie rozwodowej? jezeli siostra nie mogła by sie wstawic do sądu na sprawe?

2003.9.19 20:58:59

Pytanie: Powiedz mi jak to jest z alimentami, jezeli juz rozwód był by z orzekaniem o winie /jego/ to w takim przypadku jezeli on pierwszy umrze i co wtedy?

odp: nikt nie płaci zgodnie z Kodeksem Rodzinym i Opiekuńczym (nie pamiętam artykułu) nie dziedziczy się obowiązku alimentacyjnego. Po jego śmierci, aliemnty przepadają, pozostaje jedynie renta rodzinna na dzieci.

Pytanie: I co moze opieka zagwarantować, bo teraz tez korzystała z pomocy, ale to są symboliczne sumy.

odp: opieka społeczna wypłaca zaświadczenia biorąc pod uwagę wiele czynników, może dostanie w tym przypadku więcej kasy, niech spóbuje.

Pytanie: 1. Alimentów mają na 4 osoby 700 zł a dzieci /wszystkie/ są w szkołach ponadpodstawowych.
2. Chciałbym jeszcze wiedziec czy on moze obnizyc alimenty na sprawie rozwodowej?

odp: kwota 700 zł na trójkę dzieci to strasznie mało, nie jestem sędzią i nie wiem jak on/ona zadecydują. Według mnie nie ma podstaw do obniżenia alimentów na sprawie, niech siostra przedstawi sądowi kwotę wydatków (rachunki, itp), jakie ponosi na dzieci, zaświadczenie o swojej chorobie, nawet na takiej sprawie może dostać podwyżkę.

Pytanie: jezeli siostra nie mogła by sie wstawic do sądu na sprawe?

odp: zwalnia ją tylko zaświadczenie o chorobie+zwolnienie lekarskie lub zaświadczenie o pobycie w szpitalu.

2003.9.20 9:45:16

Drodzy duskutanci powiedzcie mi prosze jak to jest, jezeli mąz całe zycie się kształci/studiuje/ a zona wychowuje troje dzieci, zajmuje sie domem dokładnie wszystkim, bo on oczywiscie pracuje ale tez nie ma czasu dla rodziny-wolny czas spędza w Pub-ach i nic go nie obchodzi. Zona nie ma czasu na podwyzszanie kwalifikacji, a teraz pozostaje praktycznie bez konkretnego zawodu i bez pracy, czekając na jałmuzne od swojego ślubnego. A on wykształcony, posiadający stały dochód używa zycia ponad miare a ona wyrzeka sie swoich potrzeb na rzecz dzieci aby mogły się edukować. Taki drań rząda rozwodu, aby kiedys jakby go przezyła nie korzystała z jego pieniedzy. Gdzie jest sprawiedliwosc?, Gdzie jest jej choćby odrobina normalnego życia? Co ją czeka?

2003.9.22 13:20:39

Jerzy, na Twoje pytania już odpowiedziałem, nie wiem czytałeś, odpowiedź drugą która jest zamieszczona pod Twoim drugim pytaniem. Jeśli szukasz sprawiedliwości to jej tu nie znajdziesz, nie w Polsce, są takie przepisy a nie inne. Jak masz pytania to możesz do mnie priv skrzynkę mailową podałem.

2003.9.22 15:49:52

Tak, czytałem Twoje odpowiedzi - dziękuję, ale bardzo żal mi tej kobiety.

2003.9.22 19:31:20

a moja zona jest na bezrobotnym bez kasy ja emeryt ale niezgadzamy sie chce rozwodu poprostu brak sexu u niej jej to niepotrzebne jest moze zyc sprzatajac przy tym ma orgazm ha ha oki zartuje ale nie dokonca mam pytanie jak zrobi sad z mojej winy ile bede placil alimentoow kto mi moze powiedziec ja mam 2400 emerytury dziecko juz dorosle pracuje dzieki .

2006.8.19 22:2:8

Witam niekoniecznie musi tak byc, jesli byly malzonek nie ma duzych zarobkow i placac 700zl na dzieci a pensja jemu na to nie pozwala to niestety ale moze sie starac o obnizenie alimentow i obawiam sie ze pani nie bedzie wstanie nic zrobic

2007.6.2 12:40:25

Składajac pozew o rozwód i alimenty na dziecko razem od razu złożyć wniosek o ustanowienie kuratora do doręczeń-w uzasadnieniu umotywować to brakiem adresu do doręczeń w kraju!Zgodnie z art. 143 kodeksu postępowania cywilnego jeżeli stronie, której miejsce pobytu nie jest znane, ma być doręczony pozew lub inne pismo procesowe wywołujące potrzebę podjęcia obrony jej praw, doręczenie może do chwili zgłoszenia się strony albo jej przedstawiciela lub pełnomocnika nastąpić tylko do rąk kuratora ustanowionego na wniosek osoby zainteresowanej przez sąd orzekający. Treść tego przepisu oraz jego umiejscowienie mogłyby sugerować, iż jest to tylko kurator dla doręczeń. Tak jednak nie jest.

Kurator procesowy ma za zadanie podejmować za nieobecną stronę postępowania czynności niezbędne do obrony jej prawa w trakcie całego procesu (powinien także zbierać informacje dotyczące samej strony i miejsca jej pobytu, aby umożliwić jej zgłoszenie się do postępowania i ewentualnie złożyć relacje o stanie sprawy i podjętych przez siebie czynnościach). Dlatego kuratorem - w miarę możliwości - powinna zostać ustanowiona osoba bliska dla strony nieobecnej albo obeznana ze stanem sprawy. Dość powszechną praktyką jest ustanawianie kuratorów spośród pracowników sądu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby (szczególnie w sprawach większej wagi i bardziej skomplikowanych) kuratorami ustanawiać adwokatów lub radców prawnych.


Do pozwu dołączyć wszystkie prawem potrzebne dokumenty-akt urodzenia dziecka,akt małżeństwa i opłatę 600zł, chyba ,że występuuje Pani o zwolnienie -to od razu dołączyć oświadczenie o stanie majątkowym z załącznikami-zaświadczenie z urzedu skarbowegoza poprzedni rok i aktualne-jak Pani pracuje to będzie wydane jak nie to samam Pani pisze ,z czego się Pani utrzymuje oraz bieżące koszty-czynsz,gaz ,światło itp. i w pozwie napisać o zwolnienie z kosztów procesu!powodzenia

2011.3.9 17:15:19

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika