Forum prawne

SPADEK PO OJCU

Czy jest możliwe aby po śmierci ojca dzieci nie odziedziczyły żadnego majątku (nawet zachowku)? Dzieci są z pierwszego małżeństwa a ojciec nie miał do nich praw rodzicielskich. Z drugiego małżeństwa nie było dzieci. Czy możliwe jest aby żona nie musiała spłacać dzieci swojego męża (cały ich majątek to wspólnota)?

(Molly)

2003.1.16 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: SPADEK PO OJCU (18)

Jeśli ojciec nie pozostawił testamentu to następuje dziedziczenie ustawowe. Powinna być przeprowadzona rozprawa o nabycie spadku po zmarłym, a potem o podział spadku.

2003.2.15 14:48:10

Witam,mój tato zmarł miesiąc temu i nie zostawił testamentu.Był rozwiedziony z moja mama ale mieszkali w jednym domu , który działał na zasadzie współwłasności. Ja z moim bratem dziedziczymy po 1/2 cześci taty. Jednak nie wiadomo jaka jest ta cześć, czy to jest pół domu czy moze mniej lub więcej . Co trzeba w takiej sytuacji zrobić ? Mój brat równiez chce zrzec sie na moja korzyśc swojej cześci pod warunkiem ze gdybym w przyszłości sprzedała dom to bede musiała mu wypłacic jakas sume( nie ustalilismy jeszcze jaka) .

2006.1.27 11:59:49

Witam! mam prosbe do ludzi w temacie przeprowadziłem spadek po ojcu i oczywiscie przyznano mi go ;] przyznano mi połowe bo druga czesc nalezy do siostry mojego ojca schody zaczeły sie gdy miałem rozliczyc sie ze skarbówka poniewaz na akcie nadania grunt ma mniejsza powierzchnie niz wypisie z rejestru gruntów dowiedziałem sie ze w zwiasku z tym musi byc przeprowadzona sprawa o uwłaszczenie co do tej sprawy mam kilka pytan otóż kto ma założyc sprawe ? mamy razem ( ja i ciotka)ja załozyc, kazde z osobna czy ciotka jesli ciotka to czy bedzie mi sie nalezał spadek ? prosze o odpowiedz jesli o czyms nie wspomniałem to napiszcie pozdrawiam ps zaznaczam ze ciotka uzytkuje na tej ziemi od smierci mojego ojca do tej pory (19 lat)

2007.1.26 14:56:0

Dzień dobry, jest taka sprawa, że mój mąż miał ojca, który właśnie zmarł. Mieszkał on z druga żoną w innym mieście. Mój mąż byl jedynym biologicznym synem ojca, natomiast druga żona ma jeszcze córkę z poprzedniego związku. Nie wiemy czy był testament, czy jest jakiś spadek, jak się tego dowiedzieć? czy złozyc po prostu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku? Do sadu miejsca zamieszkania zmarłego? Dodam tylko, ze mój mąz i zona jego ojca sa w nieprzyjacielskich stosunkach.

2010.7.29 13:9:38

Witam
Moi dziadkowie posiadali dom który notarialnie zapisany jest na mojego ojca ale w roku 2008 mój tata zmarł nie pozostawiając żadnego testamentu.
Moje pytanie brzmi komu należny sie dom jeżeli tata posiadał 4 rodzeństwa, żonę i 4 dzieci?
Czy rodzeństwo taty ma jakiekolwiek prawa do tego domu?
Jakie dokumenty musimy załatwić i ile mamy na nie czasu?

2010.9.27 18:50:59

Mam pytanie w sprawie spadku po ojcu tylko niewiem co robić i jak się za to zabrać ,ojciec zmarł miesięc temu miał mieszkanie własnościowe w katowicach tyle że jest mały problem bo rozwiódł sie z moją mamą 25 lat temu i od tego czasu go niewidziałem,w miedzy czasie związał się z inną kobietą i mam siostrę w opolu ,ale ślubu z tą kobietą nie wzioł i po dwóch latach sie rozstali ale z córką się kontaktował raz dwa razy w roku. Do tego dochodzą jego bracia którzy położyli ręke na mieszkaniu,byłem na pogrzebie ale nawet nie wpuścili mnie do jego mieszkania,i teraz mam pytanie czy mogę sie ubiegać o jakiś spadek czy coś mi sie należy,tylko nie wiem czy ojciec napisał testamęt ale bardzo w to wątpie ponieważ był jeszcze młody-56 lat,i zmarł nagle na zawał,a po drugie był lekkodu...co zarobił to przepił ,mieszkał sam,
niewiem jak to sprawdzić na kogo teraz stoi mieszkanie i czy napisany jest jakiś testament,do katowic mam ponad 200 kilometrów pojechał bym tam ale co potem niewiem gdzie sie udać i o co pytać ...Chiałem jeszcze zapytać czy jego bracia lub jego córka mogą przejąć mieszkanie po nim tak żebym ja sie o tym nie dowiedział
Bardzo prosze o pomoc,co robić.....

2010.11.28 8:6:43

Witam zmarł mój wujek. Sprawa wygląda tak, że ciocia chce sprzedać samochód który do niego należał a sąd przydzielił majątek tzn też samochód na ciocie 1/2 i niepełnoletniego syna 1/2 czy może ona podjąć decyzje za syna?? w postanowieniu napisane jest że ciocia jest jego reprezentantem.

2011.3.15 20:14:23

Niedawno zmarł mój ojciec ja mam trójkę rodzeństwa a mój zmarły tata ma siostre czy też będzie brana pod uwage przy podziale majątku?

2011.9.19 12:46:17

Ojciec umarł, moja matka po kilku latach przypomina

sobie trzeba załatwic sprawy spadkowe. Udała się do radcy prawnego, który jej

pisze pismo do sądu o przyznanie spadku. Powiedział jej żenależy się jej tylko 1/4

z całego majątku! Mama i tato byli po równo właścicielami gospodarstwa, a teraz

radca mówi ze z 12 ha (tyle ma gospodarka) należy się jej 3 ha i po 3 na mnie i siostre. Ludzie już ja słyszałem ze w takim wypadku wdowa ma swoje 50%

gospodarstwa a 50% po ojcu dzieli się po równo na matke i dzieci. Czy radca nie zrobił błędu? Mama sie zamartwie, bo z siostra mamy złe stosunki, zawsze olewała to co sie w domu dzieje i na roli.

2011.12.19 11:12:55

Radca ma niestety dla ciebie lub twojej matki rację Art. 931. § 1 k.c

2011.12.19 13:13:52

Pół majątku jest żony i nie
podlega spadkowi. Dopiero druga połowa podlega spadkowi i do tej części ma
zastosowanie ten artykuł. Z 12 ha połowa czyli 6 ha jest żony, a
druga dzielona w podziale spadku!!

2011.12.19 13:35:32

może zasięgnij rady kogoś jeszze zę by sie upewnić, co nie?

2011.12.20 9:3:3

najlepiej prawnika zwiazaengo z tematem

2011.12.21 9:17:40

Chcemy kupic z mezem mieszkanie. Maz ma dzieci z poprzedniego malzenstwa. Chcialabym zabezpieczyc nasza wspolna corka, aby po smierci meza nie musiala dzielic sie majatkiem z przrodnim rodzenstwem. Cow tej sytuacji mozemy zrobic? Czy istnieje mozliwosc kupna mieszkania na maloletnie dziecko i wtedy tamte rodzenstwo nie bedzie moglo roscic do niego zadnych praw po smierci ojca? Prosze o pomoc

2012.1.20 14:28:12

Witam, Czy mógłby ktoś życzliwy pomóc w rozwiązywaniu problemu w prawie spadku.
Chodzi o to że dostalimy w spadku po zmarłym ojcu 1/8 domu i rodzina wzieła rzeczoznawce po znajomoci, wycena została znacznie zaniżona do 125 tys co jest warty 2 tyle. I teraz remontuja, zrobili ogrodzenie, wstawili piec centralny, okno i domagają się zwrotu kosztów, nie pytając o nic nas. A babcia płaciła za część tego za co obciążają nas.. Reszta domu przepisana jest na syna wraz z ziemią która jest dzierżawiona na 99lat i starają się aby mieć ją na własność. Czy mamy jakieś szanę, by uwzględnić, że remonty i centralne robili dla babci i czy możemy mieć jakąś część ziemi? Wstawienie okna część remontów i piec centralny był robiony jeszcze za życia babci i czy prawne jest obciążanie nas kosztami? Nie zgadzaliśmy się na spłate, więc założyli sprawę i napisali wniosek o zwolnienie z kosztów sprawy. i oczywicie jak policzyłem to koszta wynoszą 4 tys zł jestem z bratem osobą bezrobotną i czy jest jakaś możliwość by uniknąć płacenia? A ,,Rodzinka napisała w rozeznaniu podatkowym że za 300 zł wójek utrzymuje całą rodzinę łącznie z niepełnosprawnym dzieckiem córki wraz z nią, z prac dorywczych i remontują za to dom, przecież jest to nielogiczne i nie wiem jaki sąd uwierzy w taką bajeczkę, utzymując się ze sprzedaży paliwa i papierosów. I mając kilka mieszkań. Plus okłamując że pomagają synowie za granicą jak nikt nie pracuje tam. Rozsprawa zaczyna się 15 października i będziemy bardzo wdzięczni za poradę prawną.

2014.9.10 12:33:31

Witam. Mój ojciec zmarł 3lata temu. Miał dzierżawę z ROG. Czy mogę być współwłaścicielem dzierżawy po śmierci ojca? Wspomnę, że 1/4 spadku jest moja.
Dziękuję za odpowiedź.

2016.12.3 13:12:20

Witam.ojciec zmarl lilka lat temu,zachowek juz sie nie nalezy...przed smiercia sprzedal wszystko.czy sa jakiesz szanse na jakis spadek?czy wogole jest sens zakladania sprawy?pozdrawiam

2018.1.20 20:44:54

No, ale jak sprzedał wszystko to przecież pieniądze zostały, tak? Nie do końca rozumiem. Jeżeli jest Pan jedynym spadkobiercą i w ciągu 6 miesięcy nie zrzekł się Pan spadku, to dziedziczenie jest automatycznie z dobrodziejstwem inwentarza. Polecam się poradzić się prawnika. Ja korzystam z usług kancelarii Dubiel & Sawinda. Pan Wiktor Sawinda jest prawdziwym specjalistą.

2019.2.14 10:2:35

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika