Testament - mam pewne niejasności. - forum prawne
Witam, od razu przejdę do rzeczy:
Moja Babcia ma 2 córki ( moją mamę i moją ciocię) Dziadek nie żyje już 5 lat ( w grudniu 2016 minęło 5 lat, czyli zachowek już nie musi być ,zapłacony,, cioci?)
Sprawa wygląda tak, że Dziadkowie nie zapisali mieszkania na nikogo, teraz Babcia chce mieszkanie przepisać mi ( jestem wnukiem) Chce to zrobić w formie Testamentu, wiemy już, że trzeba złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku w sądzie ( wiemy, że szybciej u notariusza ale ciocia się nie zgodzi, ponieważ jest skłócona od lat z nami) Ale co dalej? Po kilku miesiącach Sąd wezwie na sprawę ale co potem? Od razu Babcia musi Testament napisać?
Mama zrzeknie się na mnie swojej części, Babcia ,,przepisze,, w Testamencie swoją część + należącą się jej po Dziadku na mnie, ale co z ciocią? Zachowku nie będę musiał płacić bo 5 lat minęło od śmierci Dziadka, żadnych darowizn nie było jakby co. Czyli cioci należy się jakiś tam udział w spadku ( 1/6 bodajże?) I teraz co ja będę musiał spłacić ciocię? ( czyli 1/6 wartości mieszkania w tym przypadku?) A może być tak, że ciocia się nie zgodzi na zapłatę i będzie widniała jako właściciel z udziałem 1/6? Wtedy po prostu zrobiła by mi na złość. Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam Dawid.
Odpowiedzi w temacie: Testament - mam pewne niejasności. (8)
Dzień dobry,
jeśli dziadek nie zostawił testamentu, ani nie darował swojego majątku przed śmiercią, to po nim z ustawy dziedziczą: babcia i dwie córki. Nie ma mowy o zachowku nie dlatego, że roszczenie się przedawniło a dlatego, że nie zostały spełnione przesłanki do jego wypłaty. A babcia nie może rozporządzać całym mieszkaniem, gdyż nie jest jego wyłączną właścicielką.
Swój majątek babcia może przepisać na Pana, ale jeśli zrobi to w testamencie, a ciotka nie zostanie wydziedziczona, po śmierci babki będzie Pan musiał zapłacić zachowek.
Pozdrawiam
adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz
ulewicz.kancelaria@onet.eu
Dziękuję za szybką odpowiedź. Czyli ten wniosek o stwierdzenie spadku trzeba teraz już robić czy od razu babcia może testament spisać i ja po śmierci babci spłacić ciocię? ( jaka to kwota zakładając że mieszkanie warte jest 100tys zł>?)
Pozdrawiam.
A i jeszcze takie pytanie: Rodzice kupili niedawno mieszkanie i od razu u notariusza spisali Testament na mnie. Rozumiem, że od tamtego dnia mam 6 miesięcy na odrzucenie lub sposób przyjęcia spadku?
Chciałbym przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Co muszę zrobić i czy w ogóle trzeba coś robić, bo gdzieś czytałem, że od 2013 bodajże jest tak, że z automatu jest już z dobrodziejstwem inwentarza, jak to jest?
Dzień dobry,
tak, jak wskazałam poprzednio, swój majątek babcia może przepisać na Pana, ale jeśli zrobi to w testamencie, a ciotka nie zostanie wydziedziczona, po śmierci babki będzie Pan musiał zapłacić zachowek.
Po dziadku postępowanie spadkowe możecie Państwo przeprowadzić już teraz i nawet wskazane jest, abyście to zrobili jak najszybciej, aby uniknąć późniejszych kłopotów z wykazaniem co wchodzi w skład majątku spadkowego.
Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku składa się w terminie 6 miesięcy od dnia kiedy spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania do spadku, a nie od dnia sporządzenia testamentu. Z oczywistych więc względów oświadczenia tego nie można złożyć przed śmiercią spadkodawcy. Obecnie niezłożenie w terminie oświadczenia prowadzi do przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, ale nikt nie może zagwarantować, że tak będzie zawsze i przepisy w tym względzie nie zostaną zmienione.
Pozdrawiam
adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz
ulewicz.kancelaria@onet.eu
Byłem z rodzicami u Notariusza w trakcie kupna mieszkania i jak spisywali Testament też byłem, także wiem o Testamencie stąd moje pytanie. Czyli nie muszę nic robić bo i tak będzie z dobrodziejstwem inwentarza?
Dziękuje za pomoc. Pozdrawiam :)
Podsumowując:
1 Sprawa: z mieszkaniem rodziców - mieszkanie jest na rodziców, w testamencie jestem ja jako jedyny spadkobierca, wiem o testamencie ponieważ w chwili kupna mieszkania od razu testament był sporządzony i ja przy tym byłem ( dawałem nawet dowód osobisty notariuszowi) I notariusz powiedział mi, że mam 6 miesięcy od daty sporządzenia testamentu na odrzucenie bądź przyjęcia spadku - czyli mam rozumieć, że jeśli nic nie zrobię to będzie z dobrodziejstwem inwentarza?
2 Sprawa z mieszkaniem babci - napisała Pani ,,swój majątek babcia może przepisać na Pana, ale jeśli zrobi to w testamencie, a ciotka nie zostanie wydziedziczona, po śmierci babki będzie Pan musiał zapłacić zachowek,, - z tego co mi wiadomo to zachowek obowiązuje 5 lat od śmierci spadkodawcy ( w tym przypadku mojego śp.dziadka który zmarł 5 lat temu a dokładnie w grudniu 2016 roku minęło 5 lat) Czyli zachowek przedawnił się ?
Napisała Pani również - ,,Po dziadku postępowanie spadkowe możecie Państwo przeprowadzić już teraz i nawet wskazane jest, abyście to zrobili jak najszybciej, aby uniknąć późniejszych kłopotów z wykazaniem co wchodzi w skład majątku ,, - w skład majątku wchodzi TYLKO mieszkanie, dziadkowie nie mieli żadnych samochodów, posiadłości i innych takich, więc chyba nie będzie problemu?
Bardzo proszę Panią o pomoc, wiem, że pytam dużo i może się powtarzam, ale trochę zagubiony jestem już - za dużo spraw na głowie.
Pozdrawiam i liczę na dalszą pomoc :) Dawid.
Aha zapomniałem dodać, że jeśli chodzi o mieszkanie babci, to byliśmy z babcią u prawnika i on powiedział tak:
Moja mama musi się zrzec na mnie swojego udziału ( jak ma to zrobić? i kiedy?)
Ciocia może mi swój udział sprzedać ( 1/6 to jest udział mojej cioci, mama ma tyle samo)
A babcia swój udział + należący się jej po dziadku zapisuje w testamencie na mnie.
Tak to działa? A co jeśli ciocia nie będzie chciała mi sprzedać udziału? Wtedy będzie współwłaścicielem mieszkania w 1/6 a to już nie za ciekawa sytuacja. Co robić?
Dzień dobry,
przykro mi, ale nie mogę udzielać na forum indywidualnych porad prawnych. Jest to niemożliwe m.in. ze względów podatkowych.
Pozdrawiam
adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz
ulewicz.kancelaria@onet.eu
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?