e-prawnik.pl Porady prawne

zachowek a dożywocie

Odpowiedzi w temacie (0)

Lewlotnik

24.2.2011

Dzień dobry. Otrzymałem w spadku po babci dom (testament notarialny) Babcia postawiła tylko jeden warunek ,że zapewnię jej drugiemu mężowi dożywocie.Babcia bała się ,że jej dzieci sprzedadzą dom a dziadka wyeksmitują mimo ,że żył z nią 20 lat. Po pierwszym dziadku każde z dzieci dostało 1/8 domu , czyli babcia przepisała mi 5/8. Tak naprawdę to dom jest mały więc dziadek mieszka na dole a ja zaadaptowałem strych na mieszkanie. Czyli faktycznie darowizna pozwoliła mi zaadoptować strych. Po sprawie spadkowej wujkowie upomnieli się o zachowek!! Na dzień dzisiejszy muszę wykupić ich 1/8 udziału a dodatkowo zapłacić zachowek , gwarantując nowemu dziadkowi dożywocie. Czy w takim przypadku zachowek się należy? pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • Czy można znieść dożywocie ciążące na domu? Moi rodzice darowali mi dom ale pozostawili sobie w nim dożywocie, teraz chcemy sprzedać dom, w jaki sposób znieść dożywocie ? czytaj dalej»

  (Zobacz odpowiedzi)

 • Mam pytanie .Czy należy mi się zachowek od siostry po zmarłym ojcu.Rodzice odpisali notarialnie gospodarstwo siostrze wraz z inwentarzem i budynkami ,za rente rolniczą i dożywocie a mnie nie dali (...) czytaj dalej»

  (Zobacz odpowiedzi)

 • Ile czasu od śmierci należy złożyć wniosek o zachowek? czytaj dalej»

  (Zobacz odpowiedzi)

 • Witam Mój ojciec przepisał wszystko co miał swojej żonie, nam i naszej mamie nic nie przepisał bo uważał że my jesteśmy jego przeszłością. Czy należy nam się zachowek? Jak się go liczy? czytaj dalej»

  (Zobacz odpowiedzi)

 • Czy jeśli odziedziczyłem majątek, gospodarstwo rolne, w roku 1998 i teraz mój kuzyn dopomina się o zachowek, to czy po takim czasie ma prawo? wiedział on o postępowaniu spadkowym ale wtedy się (...) czytaj dalej»

  (Zobacz odpowiedzi)