e-prawnik.pl Porady prawne

Znowu KRUK - Idea

Odpowiedzi w temacie (7)

zielony2

23.9.2005

Poniżej znalazłem wypowiedź prawnika, że prowadził sprawy o przedawnienie i w zależności od sądu ternim wahał się od roku do dwoch lat (przedawnienie) po dwóch i pół roku zadzwonił Kruk a ja głupi wystraszony wpłaciłem na odczepnego 20 zł. No i właśnie co teraz będzie z tym przedawnieniem?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

ilonez

2005-09-23 11:19:01

Usługi telekomunikacyjne to są świadczenia okresowe , przedwaniają sie po upływie lat 3. Sugeruję przeczekać do pełnych trzech lat , nie dawać im żadnego dokumentu potwierdzającego dług. Zdarza się , że zgłasza się firma i powołuje się na potentata ( IDEA) , a potem okazuje się , że nie ma żadnych pełnomocnictw. radzę uważać. Z udostępnianiem danych osobowych zdania sądów sa podzielone , raz , że wolno innym razem , że nie.

Logan_Maciej

2005-09-24 14:21:27

Nieprawda - w tej sytuacji właściwy jest art. 554 KC - "przedawnienie roszczenia z tytułu spzredaży dokonanej w zakresie przedsiębiorstwa sprzedawcy..." - okres przedawnienia wynosi 2 lata od momentu wymagalności długu. Innymi słowy usługi telekomunikacyjne to rzeczywiście (jak pisze "ilonez") świadczenia okresowe, ale nie stosujemy tu 3 letniego trybu przdawnienia, a 2 letni. Niestety jeżeli zapłaciłeś w międyczasie choćby złotówkę Krukowi - przerwałeś w tym momencie tok przedawnienia :-( - pzredawnienie liczy sie teraz na nowo od momentu wpłacenia przze ciebie tych 20 zł. Oczywiście możesz jeszcze szukać pomocy u GIODO (główny inspektor ochrony danych osobowych) - napisz do niego skargę, ze firma telekomunikacyjna BEZ TWOJEJ ZGODY sprzedała twoje dane osobowe firmie windykacyjnej (Krukowi) - na 90% GIODO nakaże Krukowi wymazanie ze swoich komputerów twoich danych osobowych...niestety trochę to może potrwać, więc się śpiesz.

zielony2

2005-09-26 10:05:03

Ok, tylko ja zapłaciłem po upływie dwóch lat, więc przedawnienie ma zastosowanie w mojej sytuacji czy też nie?

drom

2005-09-26 21:27:00

Niestety, wpłata chociażby złotówki jest akceptacją długu i powoduje przerwanie biegu przedawnienia i powoduje, że biegnie ono od początku.

Logan_Maciej

2005-09-28 00:24:08

Nistety "drom" ma rację - wpłacając te 20 zł przerwałeś tok przedawnienia i leci ono (to przedawnienie) od nowa ...ale niestety od momentu (od daty) wpłacenia przez ciebie tych 20 zł. Pozostaje ci skarga do GIODO - o czym napisałem w mojej pierwszej odpowiedzi. Nie poddawaj się, pisz pismo do GIODO - masz jeszcze szansę wymigać się od tego.

Logan_Maciej

2005-10-01 12:47:38

przez to, że wpłaciłeś 20 zł przerwałeś tok przedawnienia i nie możesz się na nie powołać...ale możesz jeszcze spróbować u GIODO (Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych). GIODO stoi na stanowisku , że firmy np. Idea, Plus, nie mogą sprzedawać firmom windykującym (ani żadnym innym) danych osobowych swoich klientów , gdy ci ostani (czyli klienci) NIE WYRAZILI NA TO ZGODY, a podejrzewam, ze nikt się ciebie nie pytał czy może sprzedać Krukowi twoje dane osbowe (bo w umowie z operatorem telefonii komórkowej jest zawsze wzmianka, że firma ta może dysponować twoimi danymi osobowymi w celach marketingowych, a więc , żeby spzredać twoje dane powinni najpierw otrzymać twoją pisemną zgodę). Pozdrawiam

sator

2006-10-27 12:13:49

Trochę pokręciliście pojęcia. Wpłata spowodowała tzw nieswoiste uznanie długu, przez co jest on w pełni wymagalny.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM