Brak określenia liczby godzin pracy w umowie

Pytanie:

Czy pracodawca powinien określić ilość godzin pracy w umowie, czy tylko wystarczy zapis cytuję "praca według grafiku"?

Masz inne pytanie do prawnika?

19.6.2003

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Brak określenia liczby godzin pracy w umowie

Jeżeli pracodawca zamierza zatrudnić pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy, to powinno to znaleźć odzwierciedlenie w umowie. W przeciwnym razie umowa będzie traktowana jak umowa zawarta na pełny wymiar czasu pracy. Czas pracy pracownika określony jest w kodeksie pracy i wynosi 8 godzin na dobę oraz 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Jakiekolwiek odstępstwo od tego wymiaru musi mieć swoje odzwierciedlenie w umowie.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Ustawa o czasie pracy kierowców

Ustawa o czasie pracy kierowców

  USTAWAz dnia 16 kwietnia 2004 r.o czasie pracy kierowców   Rozdział 1Przepisy ogólne Art. 1. Ustawa określa: 1) czas pracy kierowców wykonujących przewóz drogowy, zatrudnionych na podstawie stosunku pracy;  2) obowiązki pracodawców (...)

Jak ustalić pracownikom czas pracy?

Jak ustalić pracownikom czas pracy?

Obowiązek pracodawcy Ustalanie i rozliczanie pracownikom czasu pracy należy do kompetencji pracodawcy, który jednak musi w tym zakresie stosować przepisy ochronne, zawarte w dziale szóstym Kodeksu pracy zatytułowanym „Czas pracy”. Przepisy tego działu określają przede (...)

Lista otwieranych zawodów. Zobacz, jak na tym zyskasz

Lista otwieranych zawodów. Zobacz, jak na tym zyskasz

Koniec z egzaminami na detektywa, pilota wycieczek, bibliotekarza czy taksówkarza. Rząd ułatwi dostęp do prawie 50 profesji. Wszystko za sprawą przygotowanego projektu, który przedstawiło już Ministerstwo Sprawiedliwości. - Wyjmujemy pierwszą cegłę w murze przywilejów, (...)

Przedsiębiorca a PFRON

Przedsiębiorca a PFRON

PFRON Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) jest funduszem celowym działającym na mocy ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych którego środki przeznaczane są na rehabilitację (...)

Czas pracy po zmianach

Czas pracy po zmianach

Co to jest czas pracy? Czas pracy jest to czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Co to jest rozkład czasu pracy i okres rozliczeniowy? Rozkład czasu pracy to ustalony przez pracodawcę plan pracy określający, (...)

Z jakiego wsparcia aktywizacyjnego mogą korzystać bezrobotni?

Z jakiego wsparcia aktywizacyjnego mogą korzystać bezrobotni?

Instrumenty rynku pracy wspierają podstawowe usługi rynku pracy. Osoby bezrobotne mogą korzystać z wielu form aktywizacji zawodowej, przewidzianych ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Opisano je w niniejszym artykule. Dodatek aktywizacyjny  Dodatek (...)

Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach

Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców Od 1 stycznia 2018 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące dostępu cudzoziemców z państw spoza UE/EOG do polskiego rynku pracy. Zmiany dotyczą głównie pracy krótkoterminowej i sezonowej.  Ustawa ma na celu wdrożenie do polskiego (...)

Czas pracy nauczyciela

Czas pracy nauczyciela

Pięciodniowy tydzień pracy Nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy. Nauczycielom dokształcającym się, wykonującym inne ważne społecznie zadania lub - jeżeli to wynika z organizacji pracy w szkole - dyrektor szkoły może ustalić czterodniowy (...)

RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.

RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.

Niniejszy artykuł uwzględnia zmiany wynikające z postanowień ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) oraz nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzonej ustawą z 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych.   Rozporządzenie 2016/679 dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony (...)

Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.

Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.

Podstawowe zasady zatrudniania cudzoziemców (oprócz obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii) od 1 stycznia 2018 r. dla pracodawców Co się zmieniło? Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi: zawężenie do prac, które nie będą objęte zezwoleniem (...)

Ubezpieczenia turystyczne

Ubezpieczenia turystyczne

Wiele osób spędza swój urlop za granicą korzystając z ofert biur podróży lub organizując wyjazd i pobyt we własnym zakresie. W obu wypadkach warto rozważyć wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które pomoże nam zabezpieczyć się w sytuacjach choroby, wypadku, kradzieży (...)

Czas pracy w ruchu ciągłym

Czas pracy w ruchu ciągłym

Czym jest praca w ruchu ciągłym? Jest to sytuacja w której mamy do czynienia ze stosowaniem takiej organizacji czasu pracy, która zapewnia nieprzerwany przebieg procesu pracy przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, także w niedziele i święta. Słowem chodzi tu o pracę, która nie może (...)

Zezwolenie typu A lub B na pracę cudzoziemca na terytorium Polski

Zezwolenie typu A lub B na pracę cudzoziemca na terytorium Polski

Jesteś przedsiębiorcą, masz firmę w Polsce i chcesz zatrudnić cudzoziemca spoza UE, EOG lub Szwajcarii? Musisz najpierw uzyskać zezwolenie na wykonywanie przez niego pracy typu A lub B. Dowiedz się, czym różnią się te zezwolenia i jak je uzyskać. Jak załatwić sprawę? Sprawę można (...)

Jak będą finansowane zadania oświatowe?

Jak będą finansowane zadania oświatowe?

Finansowanie zadań oświatowych uregulowane Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych obejmuje zmiany w sposobie finansowania oświaty oraz w ustawie Karta Nauczyciela. To pierwszy etap planowanych rozwiązań, które docelowo uporządkują system finansowania (...)

Finansowanie zadań oświatowych po nowemu

Finansowanie zadań oświatowych po nowemu

Jaki jest cel ustawy o finansowaniu zadań oświatowych? Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych obejmuje zmiany w sposobie finansowania oświaty oraz w ustawie Karta Nauczyciela. To pierwszy etap planowanych rozwiązań, które docelowo uporządkują system finansowania zadań oświatowych, (...)

Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

Komu przysługuje zasiłek macierzyński? Zasiłek macierzyński przysługuje: pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osobom, które wykonują pracę nakładczą (czyli tzw. pracę chałupniczą, która (...)

Systemy czasu pracy

Systemy czasu pracy

W prawie pracy wymiar czasu pracy i jego rozkład nie są uregulowane w sposób jednolity. Podstawową normą czasu pracy, którą przewiduje Kodeks pracy, jest czas nie przekraczający 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (...)

Nieprawidłowości w pizzerii

Nieprawidłowości w pizzerii

W firmie prowadzącej działalność handlowo-gastronomiczną w S. inspektorzy OIP Wrocław przeprowadzili kontrolę mającą na celu ocenę przestrzegania przez pracodawcę przepisów prawa pracy, w tym wybranych przepisów bhp oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. (...)

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na wakacjach - pod okiem rodziców Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo (...)

Młodzież w pracy

Młodzież w pracy

Okres wakacji sprzyja podejmowaniu przez młodzież zatrudnienia. Dla wielu z młodych ludzi jest to okazja nie tylko do zarobienia pieniędzy, ale także do zdobycia doświadczeń zawodowych czy przeżycia czegoś nowego. Młodzi ludzie, wkraczający na rynek pracy, powinni być przy tym świadomi (...)

Ubezpieczaj się na korzystniejszych warunkach!

Ubezpieczaj się na korzystniejszych warunkach!

Z dniem 10 sierpnia 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która dotyczy dopełnienia zmian reformy ubezpieczeń gospodarczych poprzez skuteczniejszą ochronę interesów ubezpieczającego (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Praca w godzinach nadliczbowych niepełnoetatowca

Praca w godzinach nadliczbowych niepełnoetatowca

Pracownik zatrudniony na umowę o pracę na 1/2 etatu pracuje w różnych dniach po 8 godzin lub po 6 czy mniej godzin. Czy mogę określić w umowie, że pracownik pracuje w równoważnym systemie czasu pracy i ewentualnie jak zapisać, która godzina będzie dla niego godziną nadliczbową, jeśli (...)

Praca ponad limit nadgodzin

Praca ponad limit nadgodzin

Art. 151 § 3 kodeksu pracy określa maksymalną liczbę nadgodzin dla jednego pracownika w roku kalendarzowym (150 godzin). Natomiast w art. 151 § 4 dopuszcza się ustalenie w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy albo umowie o pracę innej liczby godzin nadliczbowych. Czy w tym wypadku słowo (...)

Czy pracodawca ma prawo kazać mi pracować w nadgodzinach?

Czy pracodawca ma prawo kazać mi pracować w nadgodzinach?

Mój szef każe mi pracować w moje wolne soboty (rzecz jasna nie wszystkie). W sumie jest to około 300 nadgodzin. Czy muszę pracować w nadgodzinach? Czy jeżeli nie przyjdę do pracy w moje dni wolne, to czy mój szef ma prawo zabrać mi premię uznaniową? Zgodnie z art. 151 § 1 k.p. praca (...)

Jak uwolnić się od zakazu konkurencji?

Jak uwolnić się od zakazu konkurencji?

Jestem zatrudniony w pewnej firmie transportowej. Mam podpisaną umowę o pracę na czas nieokreślony. Musiałem również podpisać umowę o zakazie konkurencji na okres 6 miesięcy po ustaniu pracy. Czy da się jakoś ten zakaz obejść? Opinia prawna dla Państwa sporządzona powstała w oparciu (...)

Nadgodziny i praca w systemie weekendowym

Nadgodziny i praca w systemie weekendowym

Na umowie o pracę powinna być zawarta klauzula informująca, od której godziny przepracowanej w ciągu tygodnia zaczynają być naliczane nadgodziny. Czy w wypadku umowy zawartej na 3/4 etatu, czyli 30 godzin tygodniowo, mogą one być naliczane po przepracowaniu np. 50 godziny w danym tygodniu? Jak (...)

Wynagrodzenie w umowie o dzieło

Wynagrodzenie w umowie o dzieło

Spółka wykonuje strony internetowe, zatrudniając podwykonawców na umowę o dzieło. Czy możliwe jest uzależnienie wynagrodzenia za wykonanie dzieła od liczby przepracowanych godzin? Tj. czy zgodne z prawem jest zawarcie w umowie jedynie stawki godzinowej? Zgodnie z art. 628 kodeksu cywilnego, (...)

Rozkład czasu pracy w sklepie

Rozkład czasu pracy w sklepie

Zatrudniam pracowników w sklepie spożywczym i ze względu na godziny otwarcia 7-21 konieczne są dwie zmiany. Na niektórych stanowiskach planuję pracę po 7 czy 7,5 godziny, tak że w ciągu tygodnia pracują przez 6 dni tj. 42 - 45 godzin. W następnym tygodniu staram się na bieżąco zmniejszać (...)

Umowa na niepełny etat

Umowa na niepełny etat

Czy mogę podpisać umowę o pracę na 1/4 etatu? Czy wtedy jest to obliczane od liczby godzin w tygodniu tj. w tym wypadku 10 godzin? Czy jest wtedy limit pracy np. 2 godziny dziennie? Jak wygląda sytuacja, gdy w danym tygodniu pracownik przepracował np. 20 godzin? Czy trzeba umieścić jakiś stosowny (...)

Czas pracy pracowników zakładu opieki zdrowotnej

Czas pracy pracowników zakładu opieki zdrowotnej

Ile godzin wynosi tygodniowy czas pracy dla pielęgniarki zatrudnionej w niepublicznym ZOZ-ie? Funkcjonowanie niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej uregulowane jest ustawą o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. 1991r. nr 91 poz.408). Podobnie, zastosowanie do niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej (...)

Dodatek za pracę w nadgodzinach

Dodatek za pracę w nadgodzinach

Pracuję jako stróż w szkolnej placówce opiekuńczo-wychowawczej. Czy za pracę w godzinach nadliczbowych w nocy i w niedzielę w jakiej wysokości powinnam mieć dodatek? Ile godzin nadliczbowych mogę mieć przepracowanych w danym miesiącu? Proszę o podanie podstawy prawnej. Zgodnie z przepisami (...)

Czas pracy kierowców

Czas pracy kierowców

Jaki system czasu pracy należy stosować do kierowcy? Czas pracy kierowcy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Rozkłady czasu pracy kierowcy są ustalane na (...)

Zadaniowy czas pracy

Zadaniowy czas pracy

Przedstawiciele handlowi w mojej firmie byli dotychczas zatrudnieni na umowę o pracę określającą miejsce wykonywania pracy jako teren Polski południowej (praca w godzinach 9.00-17.00). Teraz do umów wprowadzono zadaniowy czas pracy. Jednocześnie ani w umowie, ani w regulaminie firmy nie zostały (...)

Odpracowanie za wolne ustawowo 1 i 3 Maja

Odpracowanie za wolne ustawowo 1 i 3 Maja

W Regulaminie pracy jest zapis następujący: "Dla pracowników firmy czas pracy wynosi 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień pracy przy pięciodniowym tygodniu pracy w czteromiesięcznym okresie rozliczeniowym. Dniem wolnym od pracy w pięciodniowym tygodniu pracy jest sobota". Powołując (...)

Określenie czasu pracy w umowie o pracę

Określenie czasu pracy w umowie o pracę

Zostałem przeniesiony czasowo z Warszawy na region. Otrzymałem aneks do umowy o zmianie miejsca zatrudnienia oraz obsługiwanego regionu. Natomiast bez zmiany pozostaje oficjalny wymiar czasu pracy: 8.30-16-30. W praktyce jednak czas pracy bywa różny i suma godzin może być niższa lub wyższa od (...)

Przekroczenie limitu godzin nadliczbowych

Przekroczenie limitu godzin nadliczbowych

Jestem kierownikiem działu. Moi pracownicy często pracują w nadgodzinach i mają za to płacone. Ale przekraczają roczny limit dozwolonych godzin nadliczbowych. Co mi grozi za to? Mówiąc wprost, za takie postępowanie pracodawcy grozi grzywna. Stanowi o tym artykuł 281 kodeksu pracy, zgodnie z (...)