Budowa kościoł a działalność pożytku publicznego

Pytanie:

Nowo powstała parafia chce budować kościół. Czy zatem kościół rzymskokatolicki może prowadzić działalność pożytku publicznego i być uznanym za organizację pożytku publicznego? Czy wtedy 1% podatku od podatników może być przekazane kościołowi (konkretnej parafii) na budowę kościoła?

Masz inne pytanie do prawnika?

24.2.2011

Zespół<br />e-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Budowa kościoł a działalność pożytku publicznego

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (dalej ustawa) działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie. Katalog tych zadań został enumeratywnie wyliczony w art. 4 ust. 1 ustawy. Działalność pożytku publicznego może być prowadzona także przez osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (parafie), ale tylko w zakresie spraw określonych w art. 4 ustawy. Tym samym parafia nie może prowadzić działalności pożytku publicznego polegającej na budowie kościoła. Budowa kościoła nie stanowi bowiem działalności społecznie użytecznej w rozumieniu ustawy.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Gabinet

26.3.2017 przez: milosz55

Udzielaj porad prawnych online

20.8.2015 przez: GetSmarter

pisma do spólek

30.1.2014 przez: niebieska123