Darowizna nieruchomości, a podatek

Pytanie:

Otrzymałem w formie darowizny nieruchomość od darczyńcy z III grupy. Zamierzam tą nieruchomość sprzedać przed końcem okresu 5 lat od otrzymania darowizny, a uzyskane pieniądze przeznaczyć na zakup auta. Czy będzie w przypadku darowizny miało zastosowanie zwolnienie od płacenia podatku zgodnie z art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Czy jednak muszę zapłacic 10 % podatek?

Masz inne pytanie do prawnika?

16.5.2005

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Darowizna nieruchomości, a podatek

Regulacje odnośnie konieczności zapłaty podatku w przypadku darowizny ujęte są w ustawie o podatku od spadków i darowizn z dnia 28.07.1983 r. (tekst jednolity z 03.06.2004 - Dz.U. nr 45, poz 1514 z późn. zm.). W przedstawionym pytaniu, brak jest wskazania przyczyny zastosowania zwolnienia od podatku od spadków i darowizn i brak określenia samego przedmiotu darowizny (rodzaj nieruchomości), gdyż nie każde obdarowanie nieruchomością, pod warunkiem zamieszkiwania w niej przez obdarowanego przez 5 lat, korzysta z tego zwolnienia. Dodatkowo musi być spełniony szereg innych wymogów narzuconych przez ustawę, a wynikających z art. 16 w.w. ustawy. W przypadku nabycia nieruchomości (lokal lub budynek do 110 m2) od osoby z III grupy podatkowej zwolnienie z podatku może mieć miejsce jedynie w przypadku spadku (brak wskazania w przepisie darowizny, tak jak choćby w pkt 1 ustępu 1 z art. 16 „w drodze spadku lub darowizny”). Oznacza to, że nabycie w formie darowizny takiej nieruchomości od osoby z III grupy podatkowej, nie uprawnia do zastosowania zwolnienia od podatku, a zatem bez znaczenia jest okres zamieszkiwania osoby obdarowanej w przedmiotowej nieruchomości.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: