Odpowiedź prawnika: Doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem
Zgodnie z art. 387 § 3 kodeksu postępowania cywilnego, orzeczenie z uzasadnieniem doręcza się tej stronie, która w terminie tygodniowym od ogłoszenia sentencji zażądała doręczenia. Stronie działającej bez adwokata, radcy prawnego lub rzecznika patentowego, która na skutek pozbawienia wolności była nieobecna przy ogłoszeniu wyroku, sąd z urzędu w ciągu tygodnia od dnia ogłoszenia wyroku doręcza odpis jego sentencji z pouczeniem o terminie i sposobie wniesienia środka zaskarżenia. Jeżeli ogłoszenia nie było, orzeczenie z uzasadnieniem doręcza się stronom z urzędu w terminie tygodniowym od sporządzenia uzasadnienia.
Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 24 stycznia 1997 r. (I PKN 1/97) stwierdził, że żądanie doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem strona może zgłosić po ogłoszeniu sentencji wyroku (art. 387 § 3 zdanie 1 kpc). Wcześniejsze zgłoszenie takiego żądania nie wywołuje skutków prawnych. Jeśli zatem wyrok w przedmiotowej sprawie jeszcze nie zapadł a Pan/ Pani wniesie wniosek o doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem to wniosek taki będzie nieskuteczny, a sąd nie będzie zobligowany do doręczenia wyroku.

Jeśli na rozprawie nie ogłoszono wyroku i rozprawie wyznaczono termin kolejnego posiedzenia, wówczas stronie nieobecnej należy zawsze doręczyć wezwanie na następne posiedzenie.
