Droga do wyegzekwowania posiadanego wyroku WSA

Pytanie:

"Jestem w posiadaniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wyrok uchyla zaskarżony rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji oraz poprzedzający go rozkaz personalny Komendanta Powiatowego Policji na podstawie art. 145 §1 pkt 1 lit.a Ppsa i stwierdza, że zaskarżony rozkaz nie podlega wykonaniu na podstawie art. 152 P.p.s.a. Sprawa dotyczyła odwołania z dotychczas zajmowanego stanowiska i mianowania na niższe stanowisko służbowe. Wyrok jest już prawomocny, w dniu 29 sierpnia br. akta postępowania w tej sprawie zostały przesłane od organu II instancji, czyli Komendanta Wojewódzkiego Policji. Ile czasu ma i kto (czy organ I czy też II instancji) na wydanie nowego rozkazu, czy obowiązują go konkretne terminy, a jeżeli tak, to jakie oraz co mogę zrobić w przypadku bierności organu w tej sprawie, czy mogę się domagać odszkodowania, jeżeli tak, to od kogo i proszę podać na podstawie jakich przepisów?"

Odpowiedź prawnika: Droga do wyegzekwowania posiadanego wyroku WSA

Organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki. Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym - w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.

Kwestie dalszego postępowania po wydaniu wyroku reguluje art. 154 stanowiąc, że w razie niewykonania wyroku uwzględniającego skargę na bezczynność oraz w razie bezczynności organu po wyroku uchylającym lub stwierdzającym nieważność aktu lub czynności strona, po uprzednim pisemnym wezwaniu właściwego organu do wykonania wyroku lub załatwienia sprawy, może wnieść skargę w tym przedmiocie żądając wymierzenia temu organowi grzywny. Grzywnę, wymierza się do wysokości dziesięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie odrębnych przepisów.

Sąd może ponadto orzec o istnieniu lub nieistnieniu uprawnienia lub obowiązku, jeżeli pozwala na to charakter sprawy oraz niebudzące uzasadnionych wątpliwości okoliczności jej stanu faktycznego i prawnego. Osobie, która poniosła szkodę wskutek niewykonania orzeczenia sądu, służy roszczenie o odszkodowanie na zasadach ogólnych określonych w Kodeksie cywilnym.

Odszkodowanie przysługuje od organu, który nie wykonał orzeczenia sądu. Jeżeli organ w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia wniosku o odszkodowanie nie wypłacił odszkodowania, uprawniony podmiot może wnieść powództwo do sądu powszechnego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika