Dział spadku i zniesienie współwłasności

Pytanie:

Jaka jest różnica w postępowaniu o dział spadku od działu spadku połączonego z postępowaniem o zniesienie współwłasności?

Masz inne pytanie do prawnika?

16.5.2005

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Dział spadku i zniesienie współwłasności

Art. 689 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że jeżeli cały majątek spadkowy lub poszczególne rzeczy wchodzące w jego skład stanowią współwłasność z innego tytułu niż dziedziczenie, dział spadku i zniesienie współwłasności mogą być połączone w jednym postępowaniu.

Zatem połączenie przeprowadzenie działu spadku ze zniesieniem współwłasności jest dopuszczalne, gdy oprócz majątku spadkowego występuje jeszcze współwłasność dotycząca tegoż majątku z innego tytułu. Np. spadkobiercy odziedziczyli 1/2 we współwłasności spadku po rodzicach, natomiast pozostała część współwłasności 1/2 nie należy do spadku spadkobierców po rodzicach, dlatego, że rodzice byli współwłaścicielami nieruchomości z inną obcą osobą.

Postępowanie o dział spadku i tak toczy sie w oparciu o przepisy dotyczące postępowania o zniesienie współwłasności. W postępowaniu połączonym po prostu majątek podlegający działowi nie będzie tylko majątkiem spadkowym, lecz również innym majątkiem. Najczęściej dochodzi do takiej sytuacji, gdy spadkobiercy odziedziczyli udział we współwłasności.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Spadek po 6 miesiącach

22.12.2019 przez: qqww1

szukam prawnika - Kraków

10.5.2019 przez: lolita2