Działalność gospodarcza obcokrajowca

Pytanie:

Czy obcokrajowiec spoza Unii Europejskiej, nie mający obywatelstwa polskiego może założyć w Polsce działalność gospodarczą jako osoba fizyczna?

Masz inne pytanie do prawnika?

2.2.2004

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Działalność gospodarcza obcokrajowca

Może, jednakże pod pewnymi warunkami. Zgodnie z ustawą prawo działalności gospodarczej, cudzoziemcy posiadający zezwolenie na osiedlenie się, zgodę na pobyt tolerowany, status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej lub korzystający z ochrony czasowej na jej terytorium, korzystają w zakresie podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z takich samych praw jak obywatele polscy. Jeżeli cudzoziemiec nie posiada zezwolenia na osiedlenie się, zgody na pobyt tolerowany, statusu uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej lub nie korzysta z ochrony czasowej na jej terytorium, może podjąć działalność gospodarcza jako osoba zagraniczna. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy prawo działalności gospodarczej, na zasadzie wzajemności, o ile umowy międzynarodowe ratyfikowane przez Polskę nie stanowią inaczej, osoby zagraniczne mogą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na takich samych zasadach, jak przedsiębiorcy mający miejsce pobytu stałego lub siedzibę w Polsce. W takim przypadku, osoba zagraniczna przedkłada sądowi rejestrowemu zaświadczenie właściwego polskiego urzędu konsularnego stwierdzające, że w myśl zasady wzajemności polscy przedsiębiorcy są dopuszczeni do działalności w państwie, na którego terytorium ma stałe miejsce zamieszkania lub siedzibę osoba zagraniczna, na takich samych zasadach, jak przedsiębiorcy mający miejsce pobytu stałego lub siedzibę w tym państwie. Zaświadczenie nie jest wymagane, jeżeli między Rzeczpospolitą Polską a tym państwem obowiązuje ratyfikowana umowa międzynarodowa przyznająca wzajemność. W przypadku braku zasady wzajemności, osoby zagraniczne dla podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mogą tworzyć wyłącznie spółki komandytowe, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne, a także przystępować do takich spółek oraz obejmować bądź nabywać ich udziały i akcje.

Porady prawne
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej

Opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej

Pozarolnicza działalność gospodarcza. Pozarolnicza działalność gospodarcza stanowi odrębne źródło przychodów. Z kolei działalność gospodarcza zdefiniowana jest w ordynacji podatkowej niezwykle szeroko, jako każda działalność zarobkowa w

Mały ZUS plus - jak obliczyć najniższą podstawę wymiaru składek za luty-grudzień 2020 r.

Mały ZUS plus - jak obliczyć najniższą podstawę wymiaru składek za luty-grudzień 2020 r.

Mała działalność gospodarcza plus (MDG+) - jak obliczyć najniższą podstawę wymiaru składek za luty-grudzień 2020 r. na nowych zasadach Jeśli spełniasz warunki do opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne (mała działalność gospodarcza plus – MDG+), wejdź na eSkladka.pl (...)

Samozatrudnienie i działalność gospodarcza

Samozatrudnienie i działalność gospodarcza

Sprawa tzw. „samozatrudnienia” zawsze budziła wiele kontrowersji, a dyskusja nad tą kwestią rozgorzała ponownie po zmianach, jakie zostały wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym z dniem 1.01.2007 r. Jak zdefiniowane jest prowadzenie działalności gospodarczej w ustawie o podatku (...)

Sukcesja jednoosobowej działalności gospodarczej

Sukcesja jednoosobowej działalności gospodarczej

Do listopada 2018 roku w przypadku śmierci osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, przedsiębiorca podlegał z urzędu wykreśleniu z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają kontynuację prowadzenia (...)

Kto jest podatnikiem VAT - wątpliwości dotyczące umów cywilnoprawnych

Kto jest podatnikiem VAT - wątpliwości dotyczące umów cywilnoprawnych

    Według ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą. Na potrzeby podatku VAT działalność (...)

Działalność nierejestrowa w praktyce

Działalność nierejestrowa w praktyce

Działalność nierejestrowa to jedno z rozwiązań "Konstytucji Biznesu", które jest dedykowane osobom, prowadzącym dorywczo drobną działalność gospodarczą. Po 5 miesiącach od wejścia w życie tego rozwiązania widać, że cieszy się ono dużym zainteresowaniem. Dowiedz się, kto (...)

Działalność nierejestrowa

Działalność nierejestrowa

Działalność nierejestrowa jako jedno z nowych ułatwień dla początkujących przedsiębiorców Stawianie pierwszych kroków w biznesie jest często niełatwym wyzwaniem. Początkujący przedsiębiorca musi zaplanować swój biznes, odpowiednio zorganizować działalność, kupić (...)

Koncesja - Jakiego rodzaju działalność gospodarcza wymaga koncesji?

Koncesja - Jakiego rodzaju działalność gospodarcza wymaga koncesji?

Jakiego rodzaju działalność gospodarcza wymaga koncesji? Swoboda prowadzenia działalności gospodarczej stanowi konstytucyjną zasadę w prawie polskim. Wyjątkiem od tej zasady jest obowiązek uzyskania koncesji przed podjęciem działalności gospodarczej. Obowiązek uzyskania koncesji dotyczy (...)

Ulga na start, preferencyjna podstawa, działalność nieewidencjonowana

Ulga na start, preferencyjna podstawa, działalność nieewidencjonowana

Przepisy dotyczące składek na ZUS przewidują obecnie tzw. ulgę na start, preferencyjną podstawę i działalność nieewidencjonowaną. Zwalniają więc niektórych przedsiębiorców z opłacania przez 6 miesięcy składek na ubezpieczenia społeczne. Następnie mogą oni przez 2 (...)

W jakich przypadkach nie trzeba rejestrować firmy?

W jakich przypadkach nie trzeba rejestrować firmy?

Prowadzisz bloga, sprzedajesz projekty graficzne, a może prowadzisz drobną sprzedaż przez internet? Jeśli zaczynasz to robić regularnie i w sposób zorganizowany, to zazwyczaj musisz zarejestrować działalność gospodarczą. Wyjątkiem od tej zasady jest tzw. działalność nierejestrowa. Działalność (...)

Jak zarejestrować indywidualną działalność gospodarczą?

Jak zarejestrować indywidualną działalność gospodarczą?

Chcesz rozpocząć działalność gospodarczą jednoosobowo? Sprawdź, jak załatwić formalności. Wniosek o wpis do ewidencji (CEIDG) Jeśli chcesz rozpocząć działalność jednoosobową (samozatrudnienie), zarejestrowanie, działalność gospodarcza, CEIDG, CEIDG-1, ZUS, przedsiębiorca, (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Założenie spółki z o.o. przez obywatela Niemiec

Założenie spółki z o.o. przez obywatela Niemiec

Mój kolega jest Niemcem i mieszka w Niemczech. Chciałby założyć w Polsce Sp. z o.o.. Nie ma on ani obywatelstwa polskiego, ani karty stałego pobytu. Czy może założyć jednoosobową Sp. z o.o. w Polsce? Jeśli nie, to czy jeżeli ja się dopiszę to możemy razem założyć Sp. z o.o. z 2-ma (...)

Działalność gospodarcza obcokrajowca w Polsce

Działalność gospodarcza obcokrajowca w Polsce

Obcokrajowiec z kraju UE założył w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą. Otrzymał wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Czy przy wyborze formy opodatkowania obowiązują go te same zasady co Polaków, tzn. może wybrać księgi rachunkowe, książkę przychodów i rozchodów, (...)

Jednoosobowa działalność gospodarcza cudzoziemca

Jednoosobowa działalność gospodarcza cudzoziemca

Jak wygląda sytuacja z zakładaniem jednoosobowej firmy przez cudzoziemca? Myślimy o założeniu działalności gospodarczej. Czy wtedy w ogóle potrzebne jest pozwolenie na pracę ? Gdzie ma zacząć dowiadywać się jak założyć firmę? Czy np. nie będąc zatrudnionym w Polsce może tutaj zostać (...)

Obcokrajowiec w spółce cywilnej

Obcokrajowiec w spółce cywilnej

Czy obcokrajowiec może być udziałowcem spółki cywilnej? Co do zasady prawo cywilne nie stawia żadnych przeszkód, aby obcokrajowcy mogli zawierać na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej umowy, w tym także umowy spółki cywilnej. Ograniczenia takie mogą jednak pośrednio wynikać z (...)

Umowa joint-venture

Umowa joint-venture

Proszę o wskazanie aktów prawnych dotyczących założenia wspólnego przedsiębiorstwa (joint venture) przez polską firmę (sp. z o.o.) i rosyjskiego partnera z siedzibą w Rosji. Umowa o wspólne przedsięwzięcie do jakich zalicza się joint venture może mieścić się w szerokiej definicji (...)