Dziedziczenie zstępnego spadkobiercy

Pytanie:

Jestem w trakcie rozwodu, od 2 lat w faktycznej separacji, od 6 miesięcy mam sądowo zniesioną ustawową wspólność majątkową. Mężowi zmarła matka. Jej majątek to mieszkanie - własność hipoteczna. Czy mojemu małoletniemu dziecku przysługuje prawo do zachowku po zmarłej babce? Z tego co wiem, małżonek jest jedynym spadkobiercą. Jakie kroki prawne należy podjąć i w jakim terminie?

Masz inne pytanie do prawnika?

10.7.2007

Zespół<br />e-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie zstępnego spadkobiercy

Wnukowi spadkodawcy należy się zachowek tylko wówczas, gdy byłby on powołany do spadku z ustawy (art. 991 ustawy Kodeks cywilny), a zgodnie z art. 931 k.c. dalsi zstępni spadkodawcy (wnukowie) są powołani do spadku z ustawy dopiero wówczas, gdy dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku. Z treści pytania wynika, że żyje dziecko spadkodawcy (Pani mąż, a ojciec dziecka), zatem Pani dziecko nie byłoby powołane do spadku z ustawy, a co za tym idzie nie przysługuje mu uprawnienie do zachowku. Natomiast jeśli Pani mąż odrzuci spadek po zmarłej matce, Pani syn, jako jego zstępny będzie dziedziczył w jego miejsce.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Darowizna mieszkania

31.5.2021 przez: truskaweczka_0

Spadek, a darowizna

22.12.2018 przez: frotka7

Odstąpienie od zachówku

22.12.2018 przez: Kotekm

Darowizna a zachowek

22.12.2018 przez: Buddha12