Egzekucja nakazu zapłaty

Pytanie:

"Otrzymałem około 4 miesiące temu z sądu rejonowego nakaz zapłaty na mojego dłużnika. Jakie powinienem podjąć dalsze kroki w celu egzekucji nakazu za pomocą komornika? "

Odpowiedź prawnika: Egzekucja nakazu zapłaty

Kodeks postępowania cywilnego stanowi, że wydając nakaz zapłaty sąd orzeka, że pozwany ma w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zaspokoić roszczenie w całości wraz z kosztami albo wnieść w tym terminie zarzuty. Z powyższego wynika, że pozwany powinien w czasie w/w dwóch tygodni albo spełnić świadczenie, zgodnie z treścią nakazu zapłaty, albo, nie godząc się z nim, wnieść środek zaskarżenia - zarzuty przeciwko temu nakazowi. Bieg wspomnianego terminu dwutygodniowego rozpoczyna się od dnia doręczenia pozwanemu nakazu zapłaty. Nakaz zapłaty, jako tytuł zabezpieczenia roszczeń dochodzonych w postępowaniu nakazowym, nie wymaga nadania klauzuli wykonalności - staje się więc wykonalny z momentem wydania. Dlatego też w chwili obecnej możliwe jest złożenie u właściwego komornika wniosku o zabezpieczenie. Natomiast aby wszcząć postępowanie egzekucyjne konieczne jest złożenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty. Po opatrzeniu nakazu tą klauzulą, można złożyć do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika