Faktura Vat RR i rachunek od rolnika

Pytanie:

Jestem czynnym płatnikiem podatku VAT dokonuję zakupu towaru od rolnika ryczałtowego, który wystawia mi rachunek bez podatku Vat. Mam wątpliwość czy jako płatnik podatku vat kupując towar od rolnika muszę mu wystawiać F-re RR czy mogę księgować zakup według dowodu zakupu jaki wystawia mi rolnik tzw. ryczałtowy w świetle ustawy vat. Jak prawidłowo powinnam dokumentować taki zakup?

Masz inne pytanie do prawnika?

30.3.2005

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Faktura Vat RR i rachunek od rolnika

Podatek dochodowy oraz podatek od towarów i usług są całkowicie niezależne.

Rolnik ryczałtowy może w określonych sytuacjach być zobowiązany do wystawienia rachunku za sprzedawane przez siebie produkty rolne. Rachunek taki podlega przez nabywcę rozliczeniu w ewidencjach prowadzonych dla celów podatku dochodowego.

Niemniej jednak dla celów podatku vat nabywca obowiązany jest do wystawienia faktury vat RR, zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Faktura vat RR służy z kolei wyłącznie rozliczeniu przez nabywcę podatku od towarów i usług. Faktura VAT RR nie może zostać wykorzystana jako dowód zakupu dla celów podatku dochodowego.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: