Intercyza dla zabezpieczenia przyszłych dochodów

Pytanie:

"Rozpoczynam prowadzenie własnej działalności gospodarczej i chcę aby w przyszłości dochody pochodzące z prowadzenia tej działalności nie stanowiły majątku wspólnego, tzn. by małżonek nie mógł z nich prawnie korzystać w codziennym życiu, jak również w przypadku ustania małżeństwa (separacja, rozwód) lub ustawowego dziedziczenia. Czy w celu skutecznego zabezpieczenia tych przyszłych dochodów przed dostępem małżonka wystarczy zawarcie intercyzy? Czy fakt, że środki przekazane na rozwój firmy (gotówka, środki trwałe, zakup licencji itp.) pochodzi z obecnego majątku wspólnego może stanowić problem i wskazana byłaby też umowa podziału majątku wspólnego?"

Odpowiedź prawnika: Intercyza dla zabezpieczenia przyszłych dochodów

Jeżeli dochody, które będzie przynosiła działalność gospodarcza, mają wchodzić do majątku osobistego, to konieczne jest zawarcie przez małżonków intercyzy, czyli majątkowej umowy małżeńskiej. Wymagana jest do tego forma aktu notarialnego. Jednocześnie sporządzenie intercyzy jest wystarczające dla osiągnięcia opisanego wyżej celu. Z uwagi jednak na fakt, że firma została założona w momencie, gdy małżonków obowiązywał ustawowy ustrój majątkowy, należałoby rzeczywiście dokonać rozliczeń. Na podstawie podpisanej przez małżonków intercyzy, zaczyna obowiązywać ustrój rozdzielności majątkowej (bo taki ustrój Chcą Państwo wprowadzić) i do majątków osobistych każdego z małżonków wchodzi udział w majątku wspólnym. Małżonkowie powinni więc dokonać podziału majątku i w ramach tego podziału dokonać wszelkich rozliczeń. Podział może nastąpić przed sądem lub w drodze umowy; jeżeli w skład majątku wspólnego wchodzi nieruchomość, konieczna jest forma aktu notarialnego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika