Kontakty z dzieckiem a praca za granicą

Pytanie:

"Jestem po rozwodzie 2 lata i mam ustalone szerokie kontakty z synem. Oczywiście realizuje je w 100%, a nawet często staram się je rozszerzać, choć opór matki nie zawsze na to pozwala. W przyszłym roku zamierzam rozpocząć pracę za granicą i siłą rzeczy nie będę mógł realizować kontaktów z synem w takim zakresie, jak ustalono w sądzie (a jest to 3 razy w tygodniu, wakacje, weekendy i inne). W związku z tym: - czy muszę uregulować kontakty na czas pobytu za granicą? - czy matka może to wykorzystać i ograniczyć mi kontakty, np. na podstawie tego, że nie realizuję ich tak, jak powinienem? - w końcu, czy moje kontakty ustalone sądownie to obowiązek czy prawo? Czy w czasie ustalonym musze się stawić po dziecko czy tylko mogę? Po powrocie z kontraktu będę w Polsce i chciałbym mieć kontakty tak jak dotychczas. Czy jest to możliwe?"

Odpowiedź prawnika: Kontakty z dzieckiem a praca za granicą

Zakładamy, iż w wyroku rozwodowym sąd ograniczył, a nie wyłączył, władzę rodzicielską ojca. Przede wszystkim jednak należy podkreślić, iż władza rodzicielska stwarza nie tylko prawa, lecz i obowiązki. Oznacza to, iż w czasie wyznaczonym przez sąd ojciec ma obowiązek, a nie tylko prawo opiekowania się dzieckiem. Powinien w tym czasie roztaczać nad dzieckiem opiekę, wychowywać je itp. W związku z tym ojciec ma obowiązek ustalić sposób kontaktowania się z dzieckiem dla dobra tego ostatniego, na okres swojego pobytu za granicą. Jeżeli istnieje niebezpieczeństwo trudności w porozumieniu się z matką dziecka, warto zwrócić się do sądu opiekuńczego o rozstrzygnięcie. Sąd mógłby w takim wypadku tymczasowo ustalić kontakty ojca z dzieckiem w inny sposób, a po powrocie z zagranicy nastąpiłby powrót do zasad wcześniejszych. Z przedstawionego pytania wynika, iż ojciec ma prawo (i obowiązek) opiekowania się dzieckiem w czasie wakacji. Należałoby więc rozważyć, czy dziecko może spędzić je z ojcem za granicą. Otóż wyjazd za granicę należy do spraw istotnych związanych z dzieckiem i zgodę na wyjazd powinni wyrazić oboje rodzice. Naszym zdaniem przyznanie przez sąd opieki nad dzieckiem w okresie wakacyjnym ojcu, nie oznacza, iż może on samodzielnie podejmować decyzję o wspólnym wyjeździe za granicę. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia z matką i ojciec nie zdobędzie też postanowienia sądu opiekuńczego, matka teoretycznie będzie mogła starać się o większe ograniczenie albo pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca. Jednak podstawą takiego rozstrzygnięcia sądu nie może być fakt nie wykonywania obowiązków rodzicielskich, lecz działanie ojca wbrew dobru dziecka. Odebranie władzy rodzicielskiej nigdy nie może być sankcją za niewykonywanie obowiązków przez rodzica. Musi być zawsze uzasadnione dobrem dziecka.  Jeżeli więc zachowanie ojca byłoby wbrew dobru dziecka, możliwe jest ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej. Sam wyjazd za granicę może oznaczać w pewnym sensie działanie niezgodne z dobrem dziecka, które potrzebuje kontaktów z obojgiem rodziców, lecz naszym zdaniem nie może być podstawą do odebrania władzy rodzicielskiej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Marcinus 2016-03-18 09:58:23

    moja eks złożyła wniosek o uregulowanie widzeń z córką. Pracuje w delegacjach, nieregularnie bywam w domu. Czasami jest tak,że zjeżdżam do domu co tydz, czasami co dwa, bywa też, że jestem w domu dopiero po trzech tyg. Staram się córkę zabierać za każdym razem jak jestem w domu, ale mojej eks to nie pasuje... Czy sąd może nakazać mi np co dwa tyg widywać się z córką, pomimo systemu pracy? Chciałbym ją zabierać jak najczęściej, ale nie mogę z tego tyt zrezygnować z pracy, bo po związku z esk mam duużo zobowiązań finansowych i muszę wszystko pospłacać.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika