Koszty pogrzebu z konta bankowego

Pytanie:

"Zgodnie z prawem bankowym z konta zmarłego organizator pochówku a jednocześnie spadkobierca zmarłego może pobrać pieniądze dla pokrycia rachunków pogrzebu dokonanego zgodnie z normami panującymi w danym środowisku. To ja jestem spadkobiercą i to na mnie są wystawione rachunki za pogrzeb. Bank nie chce rozliczyć kosztów stypy - nota bene stosunkowo niewielkich, ok. 2300 zl. Motywacja - wewnętrzne przepisy, które tego zabraniają. Czy zarząd banku ma wystarczającą delegację ustawową, by według własnego uznania ustalać jakie normy pochówkowe panują w danym środowisku, rozlicząc jedne rachunki, a drugich nie? Kwestia druga: bank odrzucił rachunek za trumnę twierdząc, że za nią płaci ZUS. Tymczasem zasiłek pogrzebowy ZUS wynosi ok 4300 złotych i wystarcza nie tylko na zakup trumny lecz i pokrycie wszystkich usług zakładu pogrzebowego. Jaka delegacja ustawowa daje prawo bankowi do odrzucenia kosztów nabycia trumny? "

Odpowiedź prawnika: Koszty pogrzebu z konta bankowego

Zgodnie z artykułem  57 prawa bankowego w razie śmierci posiadacza rachunków oszczędnościowych, bank jest obowiązany wypłacić z tych rachunków kwotę wydatkowaną na koszty pogrzebu posiadacza rachunku - osobie, która przedstawi rachunki stwierdzające wysokość poniesionych przez nią wydatków - w wysokości nie przekraczającej kosztów urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku. Skoro koszty pogrzebu pokrywane są w takim przypadku ze środków zgromadzonych przez zmarłego, to powinny być one dostosowane do środowiska zmarłego- jeżeli jednym z takich zwyczajów jest urządzenie stypy, to koszt takiej stypy zalicza się do kosztów pogrzebu.Trudno wywodzić, aby powyższy przepis upoważniał bank do ingerowania w sytuację tej osoby, a tym samym bank nie ma upoważnienia do badania czy dany wydatek stanowił koszt pogrzebu czy nie. Jeżeli bank miałby uzasadnione podejrzenia, że nie, to powinien złożyć odpwiednią kwotę do depozytu sądowego, aby nie narazić się na ewentualną zwłokę. Co do zasady jednak bank jest zobowiązany do wypłaty środków. Bank ponosi ryzyko wypłaty kosztów pogrzebu w wysokości przewyższającej koszty urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku (spadkobiercy posiadacza rachunku mogą teoretycznie dochodzić od banku zwrotu kwoty wypłaconej z naruszeniem powyższej reguły). SN kilkakrotnie podkreślił, że bank jest zobowiązany do wyłacenia kosztów postawienia nagrobka, a zatem należy przyjąć, że tym bardziej kosztów np. trumny. Oznacza to, że art. 57 prawa bankowego nakłada obowiązek wypłaty kosztów pogrzebu. Żaden przepis wewnętrzny, żaden regulamin itp. nie zwalniają banku z takiego obowiązku. Fakt, że za trumnę zapłaci ktoś inny (np. ZUS) także nie zwalnia banku z takiego obowiązku, a może jedynie skutkować ewentualą odpowiedzialnością prawną osoby, która nadużyła prawa, jeżeli tak rzeczywiście się stało.

Zobacz: Zasiłek pogrzebowy


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ania 2016-11-09 09:55:55

    czy koszty pogrzebu z lokaty bankowej lub rachunku oszczędnościowego po zmarłej cioci która nie posiadała dzieci mogą zostać wypłacone bratankowi który poniósł takie koszty ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika