Nakaz zapłaty a nie podpisane faktury

Pytanie:

"Wielokrotnie na podstawie faktur nie podpisanych ze strony nabywcy uzyskałem nakaz zapłaty. Jednak niektóre firmy wystawiają faktury nawet nie podpisane ze strony sprzedającego a tylko z wpisanym drukiem imieniem i nazwiskiem osoby wystawiającej fakturę. Czy taka forma jest do zaakceptowania i czy na podstawie takiej faktury sąd wyda nakaz zapłaty?"

Odpowiedź prawnika: Nakaz zapłaty a nie podpisane faktury

Zgodnie z przepisem art. 498 § 2a kodeksu postępowania cywilnego sąd wydaje nakaz zapłaty na podstawie dołączonej do pozwu umowy, dowodu spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego oraz dowodu doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, jeżeli powód dochodzi należności zapłaty świadczenia pieniężnego lub odsetek w transakcjach handlowych określonych w ustawie z dnia 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

Z kolei w przepisach regulujących postępowanie upominawcze brak wskazania dokumentów, które są podstawą wydania nakazu. Jedynie przesłanki negatywne, wymienione w art. 499 kodeksu postępowania cywilnego uzasadniają odmowę wydania nakazu zapłaty. Zatem m.in. gdy roszczenie jest oczywiście bezzasadne lub przytoczone w pozwie okoliczności budzą wątpliwości sąd nie wyda nakazu, a przewodniczący wyznaczy rozprawę, na której strony będą wskazywały dowody na poparcie swoich twierdzeń.

W praktyce można się spotkać z wydawaniem nakazów zapłaty na podstawie faktur niepodpisanych przez kupującego. Dzieje się tak na przykład  w sytuacji, gdy strony danej umowy pozostają w stałych stosunkach handlowych i dana faktura jest potwierdzeniem kolejnej, regularnie powtarzającej się transakcji.

Należy jednak zaznaczyć, że w takim przypadku, gdy potwierdzone wystawieniem faktury wykonanie zobowiązania w rzeczywistości nie miało miejsca, pozwanemu przysługuje środek zaskarżenia w postaci sprzeciwu. Skutecznie wniesiony sprzeciw sprawia, że nakaz zapłaty traci moc, a przewodniczący wyznacza rozprawę.

O warunkach formalnych wniesienia sprzeciwu może Pan przeczytać w naszym artykule: Jak uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika