Nieodpłatne przekazanie towarów a WDT

Pytanie:

Spółka wysłała nieodpłatnie towary do kontrahenta z UE - podatnika (płatnika) VAT UE. Jak taką dostawę wykazać w deklaracjach? Jaką stawkę VAT zastosować i jaką kwotę przyjąć jako podstawę opodatkowania?

Masz inne pytanie do prawnika?

3.12.2005

Zespół<br />e-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Nieodpłatne przekazanie towarów a WDT

Pojęcie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oznacza wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności opodatkowanych, na terytorium innego państwa członkowskiego (art. 13 ust. 1 ustawy o VAT). W przypadku przekazania kontrahentowi towarów nieodpłatnie (np. prezentów o niewielkiej wartości lub próbek) nie dochodzi w ogóle do dostawy towarów. Tym bardziej nie wystąpi w tym przypadku wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Tak więc w deklaracji VAT nie pojawi się żaden obrót z tego tytułu. Tak: D. Kosacka-Łędzewicz, B. Olszewski, Eksport-import i transakcje wewnątrzwspólnotowe. Opodatkowanie, Wrocław 2004, s. 68.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Auto kupione w kraju bez opłaconej akcyzy.

31.3.2020 przez: wunderwafe