Odpowiedź prawnika: Odebranie praw rodzicielskich ojcu dziecka.
Niniejsza opinia prawna zawiera analizę sytuacji oraz odpowiedzi na zadane pytania w oparciu o przepisy ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. 1964 r. nr 9 poz. 59 ze zm., dalej k.r.o.), ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 r., nr 16, poz. 93, dalej k.c.), poglądy doktryny oraz aktualne orzecznictwo sądów polskic.
Zasadniczo przesłankami pozbawienia władzy rodzicielskiej są:
1) brak wykonywania władzy rodzicielskiej z powodu trwałej przeszkody, np. długiego wyjazdu za granicę, choroby uniemożliwiającej kontakt, przebywaniu więzieni, zaginięcie;
2) nadużywanie władzy rodzicielskiej, np. przemoc fizyczna lub psychiczna;
3) rażące zaniedbania wobec dziecka, np. brak alimentacji, dostarczania środków utrzymania
W Pani przypadku można powołać się na trwałą przeszkodę oraz brak interesowania się dzieckiem.
W kwestii zmiany nazwiska dziecka, przyjmujemy, że nie kwestionuje Pani ojcostwa, które zostało przez ojca uznane. W takim wypadku sąd rozstrzygający o władzy rodzicielskiej nie zajmuje się kwestią zmiany nazwiska dziecka. Może Pani doprowadzić do zmiany nazwiska dziecka na dwa sposoby:
1) wnioskować do Urzędu Stanu Cywilnego o zmianę nazwiska w normalnym trybie, a więc z powodu np. że jest ono ośmieszające lub nieużywane (a używane jest inne);
2) w razie wystąpienia przez Panią w związek małżeński i zmiany nazwiska na nazwisko męża – w takim wypadku, po odebraniu władzy rodzicielskiej ocjcu dziecka, Pani nowe nazwisko przechodzi na nazwisko dziecka bez konieczności zgody ojca.
Poniżej przedstawiamy projekt pisma do sądu w sprawie pozbawienia praw rodzicielskich. Wniosek składa się do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka. Wniosek podlega opłacie w wysokości 40 zł. Wniosek należy złożyć w dwóch egzemplarzach (w tym dwa egzemplarze każdego załącznika). Tekst na czerwono prosimy o uzupełnienie zgodnie z wytycznymi.
[miejscowość, data]
Do: Sądu Rejonowego w [miejscowość]
[adres sądu]
Wnioskodawca:
[Pani dane, w tym adres do korespondencji oraz PESEL]
Uczestnik:
[dane ojca, przy braku znanego adresu, należy podać ostatni znany adres lub wskazać, że nie ma się informacji o adresie]

WNIOSEK O POZBAWIENIE WŁADZY RODZICIELSKIEJ
W imieniu własnym wnoszę pozbawienie [imię i nazwisko ojca] władzy rodzicielskiej nad [imię i nazwisko dziecka], urodzonym w dniu [data urodzenia dziecka].
UZASADNIENIE
Małoletnia/i [imię i nazwisko dziecka] jest [synem/córką] wnioskodawcy oraz uczestnika.
Dowód:
akt urodzenia/oświadczenie o uznaniu ojcostwa
Uczestnik [imię i nazwisko dziecka] nie kontaktuje się z dzieckiem ani ze mną . Nie powiadomił mnie o swoim wyjeździe przez co wykazał się rażącym brakiem troski zarówno o dziecko jak i jego matkę. Również przez swoim zniknięciem nie sprawował należytej opieki nad dzieckiem. W zasadzie również wtedy nie interesował się jego potrzebami, rozwojem, nie wspomagał w utrzymaniu i wychowaniu.
Dowody:
zeznania wnioskodawcy, uczestnika, świadków: [imię i nazwisko świadka, adres do korespondencji]
W związku z powyższym odebranie mu praw rodzicielskich z powodu braku wykazywania zainteresowania się dzieckiem jest zasadne. Tym samy wnoszę jak we wstępie.
[podpis]
Załączniki: 1. akt urodzenia/oświadczenie o uznaniu ojcostwa; 2. dowód uiszczenia opłaty sądowej.
