Odpowiedzialność pracownika za straty pracodawcy

Pytanie:

Kontrahent nie zapłacił firmie należności w wysokości ponad 20.000 zł. W postępowaniu sądowym kontrahent - pozwany o zapłatę należności bronił się m.in. zarzutem, że pracownicy firmy powoda nie wywiązywali się sumiennie ze swoich obowiązków. Sąd orzekł o zasadności odmowy zapłaty przez pozwanego właśnie na skutek niewłaściwego wykonania usługi przez pracowników firmy. Czy pracodawca ma możliwość dochodzenia straconych należności od pracowników niewłaściwie wywiązujących się z obowiązków? Czy wyrok sądu cywilnego jest dowodem na to, że pracownicy przyczynili się do poniesienia przez powoda strat? Czy pracodawca powinien wystąpić ze stosownymi roszczeniami przeciwko pracownikom do sądu pracy? Czy może już (bez wystąpienia do sądu pracy) obciążyć pracowników kosztami? Czy jeśli pracodawca udzieli pracownikom nagany lub upomnienia - może jeszcze dodatkowo obciążyć pracowników kosztami?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność pracownika za straty pracodawcy

Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy. Wobec pracodawcy, który naprawił szkodę wyrządzoną osobie trzeciej, pracownik ponosi odpowiedzialność przewidzianą w powyższych przepisach. Pracodawca jest obowiązany wykazać okoliczności uzasadniające odpowiedzialność pracownika oraz wysokość powstałej szkody. Pracownik nie ponosi odpowiedzialności za szkodę w takim zakresie, w jakim pracodawca lub inna osoba przyczyniły się do jej powstania albo zwiększenia.

W razie wyrządzenia szkody przez kilku pracowników każdy z nich ponosi odpowiedzialność za część szkody stosownie do przyczynienia się do niej i stopnia winy. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie stopnia winy i przyczynienia się poszczególnych pracowników do powstania szkody, odpowiadają oni w częściach równych. Odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. Jeżeli pracownik umyślnie wyrządził szkodę, jest obowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości. W przypadku gdy pracownik dobrowolnie nie chce zaspokoić przysługujących pracodawcy roszczeń, powinien skierować pozew do właściwego sądu pracy.

Kara upomnienia lub nagany jest karą porządkową i jest niezależna od ewentualnej odpowiedzialności materialnej pracownika. Karę upomnienia lub nagany można zastosować za nieprzestrzeganie przez pracownika:

  • ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy,

  • przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych,

  • przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Także za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy - pracodawca może również stosować karę pieniężną. Jednakże wspomniana kara pieniężna jest także karą porządkową, a więc jak już powiedziano czymś innym niż odpowiedzialność materialna pracownika.

Zgodnie z postanowieniami Kodeksu postępowania cywilnego orzeczenie prawomocne wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również inne sądy i inne organy państwowe. W świetle doktryny oznacza to, że wszystkie wymienione jednostki muszą liczyć się z wydanym orzeczeniem, nie mogą go ani zmieniać, ani podejmować działań nie uwzględniających faktu jego wydania (kom. Maria Jędrzejewska).

Potrzebujesz porady prawnej?

Weksle w stosunku pracy

Weksle w stosunku pracy

  Zasadą jest, że pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną pracodawcy z winy nieumyślnej w wysokości realnej szkody ograniczonej do trzymiesięcznego wynagrodzenia. Zasada ta może jednak zostać przełamana. Niebezpieczeństwo takie niesie podpisanie weksla przez pracownika. (...)

Odpowiedzialność pracownika za powierzone mienie - opinia prawna

Odpowiedzialność pracownika za powierzone mienie - opinia prawna

  Stan faktyczny   Jestem pracownikiem magazynu, z uwagi na to, że nie ma tu wyodrębnionego pomieszczenia do wydawania towarów, uprzedzono mnie (ale niczego nie podpisywałem), o obostrzonej odpowiedzialności jaka na mnie ciąży za powierzony towar. Powiedziano mi, że także za (...)

Z jakich przyczyn można wypowiedzieć umowę o pracę?

Z jakich przyczyn można wypowiedzieć umowę o pracę?

  Kiedy przyczyny wypowiedzenia są uzasadnione, a kiedy nieuzasadnione? W artykule niniejszym omówione zostały poszczególne przyczyny wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę wraz z oceną ich zasadności. Nie da się jednoznacznie określić, czy dana przyczyna ujęta abstrakcyjnie, (...)

Sukcesja firm jednoosobowych

Sukcesja firm jednoosobowych

Co przewiduje ustawa o zarządzie sukcesyjnym w firmach jednoosobowych? Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła (...)

Tymczasowe zatrudnianie pracowników

Tymczasowe zatrudnianie pracowników

Możliwe jest na terenie RP zatrudnianie pracowników tymczasowych przez pracodawcę będącego agencją pracy tymczasowej. Tego właśnie dotyczy ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Nadto dotyczy ona także zasad kierowania tych pracowników i osób niebędących (...)

Kary porządkowe nakładane na pracownika - opinia prawna

Kary porządkowe nakładane na pracownika - opinia prawna

Stan faktyczny Proszę mi wytłumaczyć jaka jest relacja pomiędzy karami porządkowymi jakie mogę jako pracodawca zastosować a odpowiedzialnością pracowników w sytuacji, kiedy dwóch z nich zepsuło obsługiwaną przy pracy maszynę. Jaka jest procedura żeby zapłacili mi odszkodowanie? czy (...)

Ochrona roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy

Ochrona roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy

Czego dotyczą zmiany? 1 października br. wchodzi w życie nowa ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Reguluje ona zasady, zakres i tryb ochrony roszczeń pracowniczych w razie niemożności ich zaspokojenia z powodu niewypłacalności (...)

Naruszenie dóbr osobistych pracownika

Naruszenie dóbr osobistych pracownika

W poradzie niniejszej staramy się odpowiedzieć, jakie działania pracodawcy są zgodne z prawem, a jakie naruszają dobra osobiste pracownika, o które pracodawca ma obowiązek dbać. Dla naszych rozważań najistotniejsza jest ochrona jaką przewiduje prawo pracy w stosunku do pracownika. Pracodawca (...)

Zakaz konkurencji w umowach o pracę

Zakaz konkurencji w umowach o pracę

Co to jest pracowniczy zakaz konkurencji? Pracowniczy zakaz konkurencji jest to zakaz prowadzenia przez pracownika działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy. Dotyczy to nie tylko prowadzenia przez pracownika odrębnej działalności gospodarczej, lecz również wykonywania pracy w ramach umowy (...)

Kiedy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Kiedy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Z jakich przyczyn pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? W odniesieniu do uzasadnionych przyczyn rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia ze strony pracownika należy wskazać, że zgodnie z Kodeksem pracy pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia:  jeżeli (...)

Przejęcie zakładu pracy a jego pracownicy

Przejęcie zakładu pracy a jego pracownicy

Coraz częstszą praktyką w obrocie gospodarczym jest łączenie się przedsiębiorców oraz przejmowanie mniejszych przedsiębiorstw przez większe. Połączenia takie mają wpływ nie tylko na łączące się przedsiębiorstwa, ale także na sytuację prawną i materialną zatrudnionych w obu (...)

Urlop wypoczynkowy - prawo czy obowiązek pracownika?

Urlop wypoczynkowy - prawo czy obowiązek pracownika?

Prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego zawsze było postrzegane jako jedno z podstawowych praw pracowniczych. W obecnych czasach, podążając za orzecznictwem Sądu Najwyższego, można się jednak zastanawiać na ile coroczny urlop jeszcze jest prawem, a na ile stał się on obowiązkiem pracownika. Z (...)

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika.

W jakich przypadkach może nastąpić rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracownika? Pracownik nie zawsze ma świadomość, iż również jemu przysługuje prawo do rozwiązania umowy o prace bez wypowiedzenia z winy pracodawcy. Co ważne, pracownik nie może arbitralnie korzystać (...)

Forma dokumentacji pracowniczej od 2019 r.

Forma dokumentacji pracowniczej od 2019 r.

1 stycznia 2019 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzą wiele ułatwień dotyczących akt pracowniczych. Przewidziano m.in. elektroniczną postać przechowywania dokumentów, skrócenie z 50 do 10 lat okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej oraz zmiany w dokumentach ubezpieczeniowych. e-Akta – przechowywanie (...)

Odpowiedzialność porządkowa pracowników (upomnienie, nagana)

Odpowiedzialność porządkowa pracowników (upomnienie, nagana)

  Do podstawowych obowiązków pracowniczych należy m.in. przestrzeganie regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku oraz przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy , a także przepisów przeciwpożarowych. W celu wyegzekwowania tych (...)

Odpowiedzialność majątkowa pracodawcy

Odpowiedzialność majątkowa pracodawcy

Co jest podstawą odpowiedzialności majątkowej pracodawcy?Jest to odpowiedzialność wynikająca ze stosunku pracy. Pracodawca obowiązany jest - pośród innych obowiązków - do: naprawienia szkody wyrządzonej pracownikowi przez niedopełnienie obowiązków w zakresie wykonywania (...)

Pracownicze Plany Kapitałowe - informacje dla pracodawców

Pracownicze Plany Kapitałowe - informacje dla pracodawców

Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o pracowniczych planach kapitałowych. Z uwagi na skalę reformy przewidziano stopniowe (co 6 miesięcy) włączanie kolejnych grup podmiotów do programu w okresie 2 lat, począwszy od 1 stycznia 2019 r. – od największych przedsiębiorstw, (...)

Umowny zakaz konkurencji - opinia prawna

Umowny zakaz konkurencji - opinia prawna

Stan faktyczny Jesteśmy firmą handlową zatrudniającą przedstawicieli handlowych. Zawarliśmy z nimi umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy oraz po ustaniu zatrudnienia. Chcieliśmy wiedzieć czy nasze umowy są prawidłowe tzn. czy są niepodważalne. Poza tym interesuje nas (...)

Odpowiedzialność pracownika za powierzone mienie oraz umowna odpowiedzialność wspólna pracowników

Odpowiedzialność pracownika za powierzone mienie oraz umowna odpowiedzialność wspólna pracowników

Jakie są przesłanki odpowiedzialności pracownika za powierzone mienie?Pracownik, któremu powierzono z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia się: pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności, narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, a także środki ochrony indywidualnej oraz (...)

Zezwolenie typu A lub B na pracę cudzoziemca na terytorium Polski

Zezwolenie typu A lub B na pracę cudzoziemca na terytorium Polski

Jesteś przedsiębiorcą, masz firmę w Polsce i chcesz zatrudnić cudzoziemca spoza UE, EOG lub Szwajcarii? Musisz najpierw uzyskać zezwolenie na wykonywanie przez niego pracy typu A lub B. Dowiedz się, czym różnią się te zezwolenia i jak je uzyskać. Jak załatwić sprawę? Sprawę można (...)

Utrata wynagrodzenia a umowa kredytu - opinia prawna

Utrata wynagrodzenia a umowa kredytu - opinia prawna

Stan faktyczny W dniu 6 grudnia 2003 r., zostało odebrane mi prawo jazdy, sprawą z dnia 8 czerwca 2004 r. zostało ono zatrzymane na okres 2 lat, dodatkowo ustalono 2 miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata oraz koszty w kwocie 350 zł. Pracodawca - obniżył moje wynagrodzenie z 3200 (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Odpowiedzialność pracownika wobec pracodawcy

Odpowiedzialność pracownika wobec pracodawcy

Pracownik zatrzymał pieniądze firmowe na poczet przypadającej mu wypłaty i porzucił pracę. Czy są podstawy prawne do domagania się zwrotu pieniędzy od pracownika i odszkodowania za porzucenie (...)

Działanie pracownika na szkodę firmy

Działanie pracownika na szkodę firmy

Zajmujemy się sprzedażą, pracujące u nas osoby mają dostęp do tajnych i ważnych informacji np. kontrahenci, gdzie i po ile zakupujemy towary, jaka mamy strategię itd. W związku z dostępem pracownika (...)

Czy można obciążyć kosztami pracownika za źle wykonaną pracę?

Czy można obciążyć kosztami pracownika za źle wykonaną pracę?

Czy można obciążyć kosztami pracownika za źle wykonaną pracę? Jeśli \"tak\" to do jakiej wysokości? Odpowiedź na zadane przez Pana pytanie znajdziemy w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks (...)

Nieumyślna szkoda w mieniu pracodawcy

Nieumyślna szkoda w mieniu pracodawcy

Jakie pracodawca ma prawo ustosunkować się do nieumyślnie popełnionego błędu przez pracownika - szkoda dla pracodawcy (wartość pieniężna błędu dla firmy ok. 0,5 - 1% dochodu rocznego)? Pracodawca (...)

Odpowiedzialność materialna pracownika

Odpowiedzialność materialna pracownika

Jeżeli nabywca nie zapłacił za otrzymany towar, to czy pracodawca ma prawo obciążyć pracownika, obniżając mu wynagrodzenie zasadnicze przez kilka miesięcy, aż do kwoty długu? Zasadniczo na tak (...)

Złamanie tajemnicy firmy

Złamanie tajemnicy firmy

W regulaminie Firmy zawarte są sformułowania, czego dotyczy tajemnica firmowa, między innymi obejmuje ona bazy danych dostawców i ceny w nich zawarte. Dostęp do tych danych odbywa się na indywidualne (...)

Wyrządzenie szkody w mieniu powierzonym przez pracownika - wina

Wyrządzenie szkody w mieniu powierzonym przez pracownika - wina

Czy jest różnica czy pracownik wyrządził szkodę w mieniu powierzonym umyślnie czy nieumyślnie? Zachodzi różnica w wyrządzeniu szkody w mieniu innym niż powierzone z winy umyślnej i nieumyślnej. (...)

Odejście pracownika do konkurencji

Odejście pracownika do konkurencji

Mój tata prowadzi firmę usługowo - handlową zajmującą się sprzedażą części zamiennych do samochodów ciężarowych. Firma ma swoja bazę w Siedlcach i zatrudnia 20 osób. Na początku działalności (...)

Odpowiedzialność Policjanta za szkodę

Odpowiedzialność Policjanta za szkodę

Policjanci jadący w kolumnie nie zachowali wymaganych środków ostrożności w wyniku czego jeden radiowóz najechał na drugi. Powstała szkoda w mieniu albowiem dwa pojazdy zostały uszkodzone. Postępowanie (...)

Prześladowanie w pracy

Prześladowanie w pracy

Kogo ma oskarżać pracownik, jeżeli jest prześladowany w pracy, konkretną osobę, która go prześladuje (kierownika) czy też pracodawcę, to jest dyrektora zakładu? Czy oskarżenie do Sądu wnosi (...)

Odszkodowanie od pracownika za wyrządzoną szkodę

Odszkodowanie od pracownika za wyrządzoną szkodę

W jaki sposób mogę wyegzekwować od nierzetelnego pracownika, który naraził mnie na straty odszkodowanie o którym mowa w art. 114 KP? Czy można potrącić to z pensji? Jeżeli strony nie mogą dojść (...)

Odpowiedzialność pracownika za powierzoną gotówkę

Odpowiedzialność pracownika za powierzoną gotówkę

Jak kształtuje się odpowiedzialność pracownika za powierzoną mu sumę pieniężną? Zasadniczą kwestią podlegającą rozstrzygnięciu w niniejszej odpowiedzi jest określenie w jakim reżimie (...)

Umowa o finansowanie studiów pracownika

Umowa o finansowanie studiów pracownika

Firma zawarła umowę z pracownikiem, z której wynika że pracodawca płaci za studia pracownika, a pracownik po ukończeniu studiów zobowiązuje się pracować na chwałę pracodawcy przez okres 1 roku. (...)

Odpowiedzialność pracodawcy za pracownika

Odpowiedzialność pracodawcy za pracownika

Pracownik firmy zniesławił klienta przez internet.czy i jakie konsekwencje prawne może ponieść firma jeżeli jej pracownik zniesławił klienta przez internet ? W opisanym wypadku mowa o \"zniesławieniu\" (...)

Kurator spółki jako pracodawca

Kurator spółki jako pracodawca

Nie bardzo rozumiem sformułowanie, wydaje się, cyt.: \" Naszym zdaniem wydaje się, że kurator pełni rolę osoby wykonującej pewne czynności za pracodawcę a zatem może być podmiotem tego rodzaju (...)

FORUM PRAWNE

Odszkodowanie w wyniku utraty zatrudnienia

Odszkodowanie w wyniku utraty zatrudnienia Witam wszystkich... Pracowałam w slepie jako sprzedawca ... miałam umowę na okres 3 lat. W tym okresie urodziłam dziecko i wykorzystałam urlop macierzyński (...)

zwolnienie dyscyplinarne

zwolnienie dyscyplinarne Witam, chciałabym zapytać o jeszcze jedną kwestię. Czy opuszczenie kraju (w ważnych powodach, ale nie życiowych) podczas zwolnienia lekarskiego , kiedy zalecane jest leżenie, (...)

Praktyczna nauka zawodu

Praktyczna nauka zawodu Moje pytanie dotyczy praktycznej nauki zawodu w charakterze sprzedawcy i co za tym idzie praktyk w sklepie. Wiem, że to jest zatrudnienie młodocianej osoby, ale jak wygląda to (...)

Dni wolne za święta w sobotę

Dni wolne za święta w sobotę 1 i 3 maja to wolne dni. 1 - czwartek, 3 - sobota, co w takim razie z piątkiem, czy aby nie jest ustawowo wolnym dniem o pracy, jeżeli 3 maja wypada w sobotę, proszę (...)

odpowiedzialność materialna?

odpowiedzialność materialna? Witam, mam pytanie, jezeli w umowie o prace nie mam zaznaczone nic o odpowiedzialnosci materialnej i nic takiego nie podpisywałam to czy pracodawca moze obciążyć mnie (...)

Ochrona sklepowa

Ochrona sklepowa Pare dni mialam przykry incydent z ochroniarzami sklepowymi. Jakie uprawnienie maja ochroniarze zatrudnieni w sklepie? Czy moga uzyc sily ? (Cala) Ochroniarze mają chronić dany obiekt (...)

odszkodowanie za zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy - wątpliwości

odszkodowanie za zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy - wątpliwości Cześć, pracowałem w firmie X najpierw na okresie próbnym 3 mc, a później dostałem umowę na 12 mc, firma zajmuje się (...)

sklep spożywczy a odpowiedzialność majątkowa

sklep spożywczy a odpowiedzialność majątkowa Takie oświadczenie musieli podpisać pracownicy sklepu spozywczego pod groźbą zwolnienia z pracy. Chciałbym się dowiedzieć czy coś takiego zobowiązuje (...)

Odpowiedzialność pracodawcy na basenie

Odpowiedzialność pracodawcy na basenie Witam, firma wynajmuje lokal w budynku X. W budynku X jest basen z którego mogą korzystać lokatorzy (w regulaminie dotyczącego basenu napisane jest, że za (...)

ZUS i zadłużenie

ZUS i zadłużenie Witam Proszę o rade w nast sprawie; Prowadziłem kiedyś firmę, która okazała się niewypałem, w ten sposób dorobiłem się mnóstwa długów, wtym zaległości w Zusie obecnie (...)

Świadectwo pracy

Świadectwo pracy W grudniu 2001r. skonczyla mi sie umowa o prace na czas okreslony. W styczniu dostalam nowa umowe na ten sam zaklad pracy, rowniez umowa o prace. Moje pytanie dotyczy śwaidectwa o prace: (...)

Porady prawne