Odpowiedzialność wspólnika spółki cywilnej

Pytanie:

"Spółka cywilna prowadzona przez cztery osoby przez kilka lat kupowała towary i usługi w firmie poligraficznej. Na wskutek załamania się rynku odbiorców spółka nie zapłaciła kilkudziesięciu tysięcy złotych za kilka ostatnich dostaw. Po bezskutecznych wezwaniach do zapłaty firma poligraficzna skierowała do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Policja prowadząca dochodzenie wezwała wszystkich wspólników spółki na przesłuchanie w charakterze podejrzanych. Czy jest to prawidłowe postępowanie prokuratury w sytuacji kiedy zakup towarów realizował jeden ze wspólników bez wiedzy i zgody pozostałych przywłaszczając sobie przy tym cały dochód ze sprzedaży towarów co wynikało z zeznań złożonych wcześniej na policji? Czy pozostali wspólnicy lub jeden z nich mogą skierować do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przywłaszczenia majątku spółki przez nieuczciwego wspólnika?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność wspólnika spółki cywilnej

W spółce cywilnej odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki jest solidarna, co oznacza, że wierzyciel spółki może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich wspólników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, przy czym zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek ze wspólników zwalnia pozostałych. Każdy wspólnik odpowiada za całość zobowiązań spółki do pełnej wysokości, całym swoim majątkiem, a więc także swoim majątkiem osobistym, odrębnym od majątku spółki. Jest to regulacja bezwzględnie obowiązująca i wspólnicy nie mogą jej zmienić czy wyłączyć. Nie ma tu znaczenia, który ze wspólników dokonuje czynności prawnej, bo każdy z nich jest uprawniony do prowadzenia spraw spółki i każdy odpowiada solidarnie za zobowiązania spółki.

W prawie karnym natomiast istnieje zasada indywidualizacji odpowiedzialności; każdy odpowiada za własny czyn, w granicach swojej umyślności czy nieumyślności. Firma poligraficzna skierowała zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, wskazując wszystkich wspólników spółki, gdyż w prawidłowo funkcjonującej spółce wspólnicy wiedzą o swoich poczynaniach i zobowiązaniach zawieranych w związku z prowadzeniem spółki.

Postępowanie przygotowawcze ma na celu między innymi wyjaśnienie czy zostało popełnione przestępstwo i kto jest jego sprawcą. W sytuacji powyższej policja powinna zbadać, kto jest odpowiedzialny faktycznie za przestępstwo i przeciwko tej osobie/ tym osobom skierować zarzuty.

Pozostali wspólnicy mogą skierować zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przywłaszczenia mienia przez wspólnika. To, czy rzeczywiście jednak możemy mówić o takim przestępstwie, zależy od okoliczności konkretnego przypadku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika