Wniosek o odwieszenie kary pozbawienia wolności

Pytanie:

"Skazany za oszustwo (pobrał zaliczkę i nie wykonał usługi a zaliczki nie zwrócił) na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby, miał wyrokiem sądu zwrócić pokrzywdzonemu pieniądze. Nie zwrócił ich jednak, a okres próby (zawieszenia) już minął. Ostatnio został ponownie wezwany do zapłaty - bezskutecznie. Rozumiem, że sąd w takiej sytuacji może odwiesić wykonanie kary pozbawienia wolności. Czy pokrzywdzony powinien wnioskować o to bezpośrednio do sądu, który wydał wyrok w tej sprawie? Czy w związku z tym odbędzie się rozprawa?"

Odpowiedź prawnika: Wniosek o odwieszenie kary pozbawienia wolności

Sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności. Sąd zarządza wykonanie kary w tym przypadku obligatoryjnie. Sąd może zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, albo jeżeli uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych.

W sprawach związanych z wykonaniem orzeczenia o warunkowym zawieszeniu wykonania kary oraz w sprawie zarządzenia wykonania zawieszonej kary właściwy jest sąd, który w danej sprawie orzekał w pierwszej instancji, jednakże w stosunku do osoby skazanej przez sąd powszechny pozostającej pod dozorem właściwy jest sąd rejonowy, w którego okręgu dozór jest lub ma być wykonywany. Przed wydaniem postanowienia w przedmiocie zarządzenia wykonania zawieszonej kary, sąd powinien wysłuchać skazanego lub jego obrońcę. Wniosek należy złożyć do sądu dozoru jeśli jest lub miał być wykonywany lub sądu, który wydał wyrok skazujący.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika