Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności

Pytanie:

Powiatowy Zespół Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności wydał orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zaliczając nieletnią do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Matka w imieniu nieletniej złożyła odwołanie do sądu okręgowego - sądu pracy za pośrednictwem Wojewódzkiego Zespołu Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, który po ponownym badaniu wydał opinię o zaliczeniu nieletniej do znacznego stopnia niepełnosprawności. Teraz sąd wyznaczył termin rozprawy. Czy na rozprawie w razie konieczności odwołująca się może składać dodatkowe wnioski dowodowe? Czy orzeczenie wydane przez sąd w niniejszej sprawie będzie już orzeczeniem ostatecznym, czy będzie przysługiwało od niego odwołanie do sądu apelacyjnego?

Masz inne pytanie do prawnika?

11.5.2009

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności

Powiatowy Zespół Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności jest organem administracyjnym, którego zakres działania obejmuje przede wszystkim przyjmowanie wniosków w sprawie wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności bądź o niepełnosprawności oraz analizowanie tych wniosków i załączonej dokumentacji. Od orzeczenia wydanego przez wojewódzki zespół przysługuje odwołanie do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem organu, który wydał orzeczenie tzn. wojewódzkiego zespołu. Postępowanie w sprawach odwołań jest wolne od kosztów i opłat sądowych.Stronie w postępowaniu sądowym przysługuje prawo składania wniosków dowodowych. Złożenie takiego wniosku nie jest jednak równoznaczne z jego uwzględnieniem. Przedmiotem zgłoszonego dowodu mają być fakty istotne dla rozstrzygnięcia sprawy. Sąd może więc postanowić o niedopuszczeniu określonego dowodu jeśli uzna, iż jego przeprowadzenie nie jest konieczne dla wyjaśnienia sprawy. Orzeczenie wydane przez sąd będzie orzeczeniem w pierwszej instancji, wobec tego stronie będzie służyła jeszcze apelacja. Sądem drugiej instancji będzie sąd apelacyjny. Do skutecznego zgłoszenia w postępowaniu apelacyjnym nowych faktów i dowodów konieczne jest wykazanie, że potrzeba ich powołania nie występowała w pierwszej instancji (powstała później). Przepis ten dyscyplinuje strony i zmusza do koncentracji materiału dowodowego sprawy w postępowaniu w pierwszej instancji. Jeżeli więc strona przez własne zaniedbanie w postępowaniu w pierwszej instancji nie wykazuje odpowiedniej inicjatywy w zakresie zgłaszania twierdzeń faktycznych i wniosków dowodowych to musi się liczyć z tym, że sąd drugiej instancji będzie uprawniony do pominięcia spóźnionych wniosków dowodowych.Zgodnie z art. 369 § 1 kodeksu postępowania cywilnego apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem. To znaczy, że strona niezadowolona z wyroku najpierw może wystąpić o uzasadnienie wyroku. Z takim wnioskiem należy wystąpić w terminie tygodniowym od ogłoszenia wyroku. Wniosek składa się do sądu, który wydał wyrok w sprawie. Po otrzymaniu uzasadnienia liczy się dopiero termin na złożenie apelacji. Termin ten wynosi dwa tygodnie od doręczenia uzasadnienia. Należy jednak zaznaczyć, że z formalnego punktu widzenia strona, która zamierza złożyć apelację nie ma obowiązku występować o uzasadnienie wyroku. Oznacza to, że apelację można również składać nie mając uzasadnienia. W takim przypadku termin na złożenie apelacji liczy się inaczej. Jeżeli strona nie zażądała uzasadnienia wyroku w terminie tygodniowym od ogłoszenia wyroku, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do żądania uzasadnienia. W praktyce oznacza to, że w takim przypadku termin na złożenie apelacji będzie wynosił trzy tygodnie od dnia ogłoszenia wyroku.

Porady prawne
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Jak orzeka się o niepełnosprawności?

Jak orzeka się o niepełnosprawności?

Kiedy występuje niepelnosprawność? Zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia (...)

Jak uzyskać kartę parkingową?

Jak uzyskać kartę parkingową?

Na jakich zasadach wydawane są karty parkingowe? Zgodnie z dyspozycją art. 6 ust 1 ustawy z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustawkarty parkingowe wydane na podstawie przepisów obowiązujących do dnia 30 czerwca 2014 (...)

Zasady ustalania zasiłku pielęgnacyjnego dla osób niepełnosprawnych są sprzeczne z Konstytucją

Zasady ustalania zasiłku pielęgnacyjnego dla osób niepełnosprawnych są sprzeczne z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku dotyczące zasad przyznawania zasiłku pielęgnacyjnego osobie niepełnosprawnej, która ukończyła 16 lat. Bronisława Sz. złożyła w Powiatowym Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności wniosek (...)

Nowe uprawnienia niepełnosprawnych

Nowe uprawnienia niepełnosprawnych

Z jakich nowych uprawnień np. do świadczeń medycznych mogą teraz skorzystać niektóre osoby niepełnosprawne? Jakie prawa zyskali rodzice niepełnosprawnych dzieci? - Przeczytaj. Rehabilitacja osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności Nowe przepisy przewidują korzystne zmiany (...)

Ujawnianie przyczyny niepełnosprawności w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności

Ujawnianie przyczyny niepełnosprawności w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności

Trybunał Konstytucyjny: rozporządzenie ministra o ujawnianiu przyczyny niepełnosprawności niekonstytucyjne Rozporządzenie przewidujące ujawnianie w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności symbolu jej przyczyny jest niekonstytucyjne. Trybunał Konstytucyjny uwzględnił skargę konstytucyjną (...)

Jak dostać orzeczenie o niepełnosprawności dla dziecka?

Jak dostać orzeczenie o niepełnosprawności dla dziecka?

Jeżeli Twoje dziecko jest niepełnosprawne, możesz uzyskać orzeczenie, które to potwierdzi. Dzięki niemu dziecko może skorzystać z wielu ulg i przywilejów. Sprawdź, jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności. ##baner## Kto może uzyskać orzeczenie? Takie orzeczenie może dostać (...)

Przedsiębiorca a PFRON

Przedsiębiorca a PFRON

PFRON Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) jest funduszem celowym działającym na mocy ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych którego środki przeznaczane są na rehabilitację (...)

Jak skorzystać z bonu turystycznego 500+?

Jak skorzystać z bonu turystycznego 500+?

Polski Bon Turystyczny Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią COVID-19. Za pomocą bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do końca marca 2022 r. ##baner## Ważne (...)

Orzeczenie o niepełnosprawności pracownika a ochrona danych

Orzeczenie o niepełnosprawności pracownika a ochrona danych

Problem prawny Do Urzędu Ochrony Danych Osobowych pracodawcy zwracają się z pytaniami dotyczącymi orzeczeń o niepełnosprawności pracownika. Zastanawiają się, na jakiej podstawie prawnej mają je przetwarzać oraz gdzie przechowywać. ##baner## Zgodnie z prawem, pracownikowi z niepełnosprawnością (...)

Jak uzyskać prawo jazdy?

Jak uzyskać prawo jazdy?

Chcesz uzyskać prawo jazdy? A może już je masz i chcesz uzyskać pozwolenie na kolejną kategorię? Dowiedz się, jak wygląda cały proces - od złożenia wniosku, przez kurs i egzamin, po odbiór dokumentu. Wniosek o prawo jazdy można złożyć w urzędzie lub przez Internet. Wniosek (...)

Szczególne uprawnienia zatrudnionych osób niepełnosprawnych

Szczególne uprawnienia zatrudnionych osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne mają liczne problemy ze znalezieniem dla siebie pracy, dlatego też w prawie polskim zostały wprowadzone liczne przywileje, których celem jest ułatwienie tym osobom podejmowania i wykonywania określonej pracy. Za osoby niepełnosprawne uważa się te osoby, których (...)

Zasady przyznawania zasiłku stałego niezgodne z Konstytucją

Zasady przyznawania zasiłku stałego niezgodne z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach dotyczące postępowania sądowo-administracyjnego. Zgodnie z art. 150 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje (...)

Osoba sprawująca osobistą opiekę nad dzieckiem a ZUS

Osoba sprawująca osobistą opiekę nad dzieckiem a ZUS

Od 1 września 2013 r. wprowadzone zostały nowe tytuły ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego dla osób sprawujących osobistą opiekę nad dzieckiem. Jaką osobę uznaje się za sprawującą osobistą opiekę nad dzieckiem? Jest to osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem własnym (...)

Turnusy rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych - jak skorzystać?

Turnusy rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych - jak skorzystać?

Jeżeli chcesz skorzystać z wyjazdu na turnus rehabilitacyjny, dowiedz się, jak są one organizowane oraz jakie są możliwości ubiegania się o dofinansowanie. Czym jest turnus rehabilitacyjny? Turnusy rehabilitacyjne odbywają się w grupach zorganizowanych liczących nie mniej (...)

Ile trzeba zapłacić w sądzie?

Ile trzeba zapłacić w sądzie?

  Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Wspomniana ustawa zastąpiła dotychczasową ustawę z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Koszty (...)

Jakie prawa ma pacjent?

Jakie prawa ma pacjent?

Jako pacjent masz swoje prawa. Naucz się z nich korzystać. Masz prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej Masz prawo do równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Sposób udzielania Ci pomocy medycznej i procedury (...)

Nowe koszty sądowe w rozmaitych sprawach cywilnych!

Nowe koszty sądowe w rozmaitych sprawach cywilnych!

Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opłat sądowych. Niektóre jednak sprawy podrożeją. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2 marca 2006 r. Warto sprawdzić, na wszczynanie jakich (...)

Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

Komu przysługuje zasiłek macierzyński? Zasiłek macierzyński przysługuje: pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osobom, które wykonują pracę nakładczą (czyli tzw. pracę chałupniczą, która (...)

Kto i w jakiej procedurze wypłaca świadczenia rodzinne?

Kto i w jakiej procedurze wypłaca świadczenia rodzinne?

Ustawa z 1994 r. o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych normowała w sposób dość obszerny kwestię podmiotu legitymowanego do wypłaty wymienionych zasiłków, m.in. przyznając prawo do realizacji tych świadczeń wielu podmiotom, w zależności od sytuacji życiowo (...)

Legitymacje dla osób niepełnosprawnych w nowym wydaniu...

Legitymacje dla osób niepełnosprawnych w nowym wydaniu...

Nowa legitymacja osób niepełnosprawnych Od 1 sierpnia legitymacje osób niepełnosprawnych są przyznawane i wydawane na nowych zasadach. Z kolei z dniem 1 września wejdą w życie przepisy zmieniające wygląd wzoru legitymacji. Wydane wcześniej legitymacje zachowają jednak ważność (...)

Kto może otrzymać zasiłek opiekuńczy?

Kto może otrzymać zasiłek opiekuńczy?

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Zasiłek opiekuńczy przysługuje wszystkim osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, a więc: pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osobom (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Odwołanie od orzeczenia o stopniu niepełnosprawnoś

Odwołanie od orzeczenia o stopniu niepełnosprawnoś

Mężczyzna w wypadku przy pracy doznał szereg obrażeń w wyniku oparzenia. Ponad 60 % powierzchni ciała zostało oparzone . Przeżył. Niestety ma problemy z chodzeniem w wyniku przykurczy i przerwanych nerwów strzałkowych. Powiatowy zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności zaliczył (...)

Orzeczenie o niepełnosprawności-kompetencje sądu

Orzeczenie o niepełnosprawności-kompetencje sądu

Matka reprezentująca małoletnią córkę złożyła do sądu odwołanie od Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, który zaliczył dziecko do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Matka w odwołaniu wnosi o uchylenie decyzji Zespołu w całości i zaliczenie córki (...)

Ustalenie niepełnosprawności-zaległe świadczenia

Ustalenie niepełnosprawności-zaległe świadczenia

Matka reprezentująca małoletnią córkę złożyła do sądu odwołanie od Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, który zaliczył dziecko do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Matka w odwołaniu wnosi o uchylenie decyzji Zespołu w całości i zaliczenie córki (...)

Orzeczenie o niepełnosprawności-odwołanie

Orzeczenie o niepełnosprawności-odwołanie

Osoba po ukończeniu 16-go roku życia została zakwalifikowana do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Odwołanie od orzeczenia okazało się nieskuteczne. Wojewódzki Zespół do spraw Orzekania, utrzymał w mocy pierwsze orzeczenie. Niepełnosprawna chce się odwołać do sądu. Jaki sąd pracy (...)

Odwołanie od decyzji ZUS, zaskarżenie ZUS o zaniedbania w leczeniu - brak należytej rehabilitacji

Odwołanie od decyzji ZUS, zaskarżenie ZUS o zaniedbania w leczeniu - brak należytej rehabilitacji

Dwadzieścia lat temu uległem wypadkowi, w wyniku czego byłem wielokrotnie operowany. Przez prawie trzy lata miałem unieruchomiony staw skokowy. Było to otwarte złamanie w okolicy tego stawu. Przez pewien czas byłem na rencie inwalidzkiej. Mimo wielokrotnych komisji nie poddano mnie profesjonalnej (...)

Orzeczenie warunkiem ulgi rehabilitacyjnej

Orzeczenie warunkiem ulgi rehabilitacyjnej

Osoba posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności do maja 2005 r., a następnie, w związku z niemożnością stawienia się na komisję lekarską, kolejne orzeczenie o tym samym stopniu od września 2005 na rok, czy w tej sytuacji można dokonywać odliczeń leków od dochodu zgodnie (...)

Sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika

Sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika

Lekarz orzecznik oddziału ZUS w R. wydał orzeczenie, iż wnioskodawca nie jest niezdolny do pracy. Uzasadnienie orzeczenia jest bardzo lakoniczne i właściwie nic z niego nie wynika. Wnioskodawca nie zgadza się z tą decyzją i chce wnieść sprzeciw. Czy w sytuacji jeśli wskutek sprzeciwu komisja (...)

Adaptacja mieszkania osoby niepełnosprawnej

Adaptacja mieszkania osoby niepełnosprawnej

Emerytka posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności ma zamiar wykonać remont łazienki w mieszkaniu, w którym zamieszkuje i jest zameldowana. Mieszkanie jest własnością wnuczki - miesiąc przed remontem otrzymała je w darowiźnie od babci. Remont łazienki obejmuje oprócz wymiany rur wod-kan, (...)

Czas pracy niepełnosprawnego

Czas pracy niepełnosprawnego

Zatrudniłem 2 pracowników z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na 3/4 etatu i na 1/2 etatu. Ile faktycznie musi przepracować godzin tygodniowo lub miesięcznie pracownik z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności zatrudniony na 3/4 etatu i na 1/2 etatu. Ustawa z 27 sierpnia 1997 r o rehabilitacji (...)

Zatrudnienie a znaczny stopień niepełnosprawności

Zatrudnienie a znaczny stopień niepełnosprawności

Planujemy zatrudnić na stanowisku pomoc kucharza osobę z orzeczeniem znacznego stopnia niepełnosprawności. Jak wynika z orzeczenia o stopniu niepełnosprawności przyczyną niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe (01-U). Orzeczony stopień niepełnosprawności ma charakter trwały i orzeczenie (...)

Ulga na zakup lekarstw

Ulga na zakup lekarstw

Mam przyznaną II grupę renty (całkowita niezdolność do pracy), nie mam orzeczenia o niepełnosprawności. Czy mogę skorzystać z ulgi na zakup lekarstw? Wśród ulg wymienionych w utawie o podatku dochodowym od osób fizycznych znajduje się ulga na cele rehabilitacyjne. Wśród (...)

Zaskarżanie orzeczeń

Zaskarżanie orzeczeń

Czy wyrok, który nie jest zaskarżalny nie podlega dyskusji? Czy jako strona, która czuje się pokrzywdzona nic nie może zrobić? Czy możemy jako strona, która ma poczucie niesprawiedliwości wnieść jakieś odwołanie? Czy nie ma dalszej drogi, by móc chociażby spróbować chodzić swoich racji? (...)

Na jakich zasadach udzielany jest urlop na podratowanie zdrowia?

Na jakich zasadach udzielany jest urlop na podratowanie zdrowia?

Pracuję jako nauczycielka w szkole podstawowej od 10 lat. Chciałabym wziąć urlop na poratowanie zdrowia. Chciałabym wiedzieć na jakich zasadach udzielany jest taki urlop? Czekam na Państwa odpowiedź. Niniejsza opinia została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych: - (...)

Termin rozpatrzenia odwołania przez Izbę

Termin rozpatrzenia odwołania przez Izbę

Ustawa prawo zamówień publicznych w art. 187 ust. 1 i 2 zobowiązuje Krajową Izbę Odwoławczą do rozpoznania odwołania w ciągu 15 dni. Strony zostały powiadomione o terminie rozprawy, który wydaje się jest niezgodny z terminem ustawowym. Jak należy rozumieć 15 dni (robocze czy kalendarzowe) (...)

Odliczenie lekarstw w zeznaniu rocznym

Odliczenie lekarstw w zeznaniu rocznym

Mój mąż i ja jesteśmy emerytami. Kupujemy dosyć dużo lekarstw w ciągu roku. Chcielibyśmy odliczyć faktury w zeznaniu rocznym za 2007 rok. Czy musimy mieć jedną fakturę na kwotę powyżej 100,00 złotych? Czy możemy mieć kilka faktur w ciągu jednego miesiąca na sumę powyżej 100,00 złotych? (...)