Oznaczenie pozwanego - lokal komunalny

Pytanie:

"Moja matka była najemcą lokalu komunalnego. W tym lokalu zameldowana była matka, mój brat i ja. W lokalu mieszkaliśmy razem, jednak mój brat nadużywał alkoholu i z tego powodu musiałem pomieszkiwać u swojej ciotki. Matka zmarła, a tuż po niej zmarł mój brat. Aktualnie w tym lokalu mieszkam ja i wystąpiłem do urzędu miasta z wnioskiem o wstąpienie w stosunek najmu po zmarłej matce. Urząd miasta odrzucił mój wniosek uzasadniając to tym iż moja matka wielokrotnie występowała o dodatek mieszkaniowy składając oświadczenie o dochodach swoich i mojego brata. Ten fakt wg urzędu miasta budzi wątpliwości co mojego zamieszkiwania w tym lokalu. Zgonie z instrukcją w piśmie z urzędu wystąpiłem z pozwem o wejście w stosunek najmu lokalu miejsce zmarłego najemcy do sądu. W pozwie jako stronę pozwaną wpisałem urząd miasta stołecznego Warszawy wydział zasobów lokalowych dla dzielnicy x - taka była pieczątka w piśmie z odmową. Sad odrzucił pozew uzasadniając, że jedna ze stron, czyli urząd miasta st Warszawy - wydział zasobów lokalowych dla dzielnicy x nie ma zdolności sądowej. Mam prawo złożyć zażalenie na to postanowienie sądu, ale nie wiem co muszę zrobić. Kogo powinienem wpisać jako stronę pozwaną - burmistrza dzielnicy, czy prezydenta miasta? Czy w zażaleniu na postanowienie sądu mogę wpisać, że urząd nie podał mi informacji przeciwko komu mam złożyć pozew? Może lepiej będzie gdy złożę nowy pozew? "

Odpowiedź prawnika: Oznaczenie pozwanego - lokal komunalny

Urząd miasta nie ma zdolności sądowej. Także burmistrz dzielnicy jest jedynie organem wykonawczym dzielnicy, jako jednostki pomocniczej miasta stołecznego Warszawa, a jednostki pomocnicze nie mają zdolności sądowej (tak: W. Czajkowska, Oznaczenie przedsiębiorstw w sprawach gospodarczych - wybrane zagadnienia na podstawie orzecznictwa sądowego). Naszym zdaniem w Pana przypadku stroną pozwaną jest Miasto Stołeczne Warszawa.

W przedmiocie drugiego pytania należy zauważyć, że stosunek najmu jest stosunkiem cywilnoprawnym, w którym podmioty takiego stosunku są traktowane równorzędnie. Gdyby to była decyzja wydana w postępowaniu administracyjnym to wtedy organ administracji ma obowiązek pouczyć stronę o sposobie wniesienia środka zaskarżenia. W tym przypadku takiego obowiązku nie ma. Roszczenie z art. 189 k.p.c. nie ulega przedawnieniu więc nie ma przeszkód, aby na nowo złożyć prawidłowo już sformułowane powództwo.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika