Postępowanie komornika po śmierci wierzyciela

Pytanie:

"W stosunku do dłużnika (osoba fizyczna) komornik na wniosek wierzyciela (osoba fizyczna) rozpoczął postępowanie egzekucyjne. W międzyczasie wierzyciel zmarł, jednak komornik nic nie wiedział o śmierci wierzyciela. Kilka miesięcy po śmierci wierzyciela komornik wyegzekwował od dłużnika część kwoty długu, którą to przelał na wskazany przez wierzyciela rachunek bankowy. Pieniądze te jednak zostały przesłane z powrotem do kancelarii, gdyż rachunek był zamknięty z powody śmierci wierzyciel. Dłużnik poinformował również komornika o śmierci wierzyciela i złożył wniosek o umorzenie postępowania z powodów j. w. (dodatkowo nikt ze spadkobierców nie zgłosił się do komornika). Czy komornik w takim przypadku musi umorzyć egzekucję z urzędu czy na wniosek dłużnika? Czy w związku ze zwrotem przez bank wyegzekwowanej kwoty na konto komornika, komornik musi oddać wyegzekwowaną kwotę z powrotem dłużnikowi?"

Odpowiedź prawnika: Postępowanie komornika po śmierci wierzyciela

Przepis art. 819 kpc stanowi, iż organ egzekucyjny zawiesza postępowanie z urzędu również w razie śmierci wierzyciela lub dłużnika. Postępowanie podejmuje się z udziałem spadkobierców zmarłego. Śmierć wierzyciela nie jest więc podstawą do umorzenia postępowania egzekucyjnego. Zgodnie z ogólna zasadą, z chwilą śmierci osoby na spadkobierców przechodzą wszelkie prawa i obowiązki majątkowe spadkodawcy. Od tej chwili spadkobiercy zmarłego mogą więc dochodzić roszczeń majątkowych jakie przysługują zmarłemu. W rzeczywistości zawsze jest tak, że spadek po śmierci spadkodawcy ktoś dziedziczy. Albo będą to więc spadkobiercy ustawowi czy też testamentowi albo ostatecznie gmina bądź też Skarb Państwa. W związku z faktem, iż postępowanie egzekucyjne nie jest zakończone, a czynności komornika pozostają w mocy, brak podstaw do zwrotu kwoty dłużnikowi.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika