Prace naprawcze

Pytanie:

"Właśnie złożyłam dokumentację powykonawczą do projektu o tytule \"Prace naprawcze na budynku x\". Zakres prac dotyczył tylko naprawy budynku (likwidacja przecieków na świetliku) a nie jego budowy, modernizacji czy rozbudowy. Wszystkie prace zostały przez nas wykonane a świetlik naprawiony. Udzielamy 3-letniej gwarancji na wykonane przez nas prace.Czy przy takich pracach obowiązuje nas przestrzeganie przepisów prawa budowlanego. Nie ma przecież w nim kategorii \\\"prac naprawczych\\\". Co dokładnie prawo mówi o takich pracach(definicja)? I do czego jesteśmy zobligowani. Proszę o dokładne wyjaśnienie zagadnienia."

Odpowiedź prawnika: Prace naprawcze

Zgodnie z art. 1 prawo budowlanego: Ustawa - Prawo budowlane, zwana dalej „ustawą", normuje działalność obejmującą sprawy projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych oraz określa zasady działania organów administracji publicznej w tych dziedzinach

Za utrzymanie budowli uznać należy również utrzymanie jej należytego stanu technicznego, m.in. poprzez jej naprawianie, remontowanie.

Ponadto prawo budowlane, w art. 3 pkt 8 precyzuje pojęcie remontu (czyli działań określanych przez Panią jako prace naprawcze) jako: wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym;

Zakładając zatem, iż przeprowadzone przez Panią roboty (nie mamy w tym zakresie specjalistycznej wiedzy budowlanej, więc nie jesteśmy w stanie tego ocenić) nie prowadziły do modernizacji budynku, a jedynie jego przywrócenie do stanu sprzed awarii (przecieków), to był to remont w rozumieniu powyższego przepisu. Jednakże nawet w przypadku uznania, iż przeprowadzone roboty były tak nieznaczne, że można je nazwać „bieżącą konserwacją" budynku, to również w tym wypadku zastosowanie znajdą przepisy prawa budowlanego (gdyż to też działanie mające na celu utrzymanie obiektu budowlanego).

Jeśli chodzi o konsekwencje takiej kwalifikacje, to są nimi przede wszystkim obowiązek stosowania się do wymogów technicznych określonych przez prawo budowlane i wydane do niego rozporządzenia, a także obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę, bądź zgłoszenia takiego działania odpowiedniemu organowi. W przypadku remont nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę, konieczne jest jednak zgłoszenie takiego remontu we właściwym organie administracji architektoniczno-budowlanej (art. 30 ust. 1 pkt 2 prawa budowlanego). W celu poznania szczegółowych wymogów przewidzianych w prawie budowlanym prosimy o lekturę tej ustawy, a także artykułów zawartych na naszej stronie internetowej:

Od fundamentów aż pod dach, jak wybudować dom zgodnie z prawem budowlanym

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Wanda Dorant-Podg 2015-05-06 15:37:36

    W związku z bardzo trudnym i nie zrozumiałym prawem budowlanym proszę o pomoc co należy zrobić i jakie dokumenty wypełnić aby wykonać po spaleniu dachu na pomieszczeniu gospodrczegym (obora) niezbędne prace naprawcze.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika