Przedłużenie terminu ustawowego

Pytanie:

"Pozwany otrzymał z sądu wezwanie z nakazem uzupełnienia braków formalnych w postaci własnoręcznego podpisania zażalenia wysłanego przez jego pełnomocnika. W tym czasie gdy nadeszło wezwanie pozwany był nieobecny w domu, gdyż przebywał w szpitalu. Wezwanie odebrał domownik. Z racji tego, że pozwany nie mógł wykonać zalecenia sądu będąc w szpitalu minął termin na złożenie dokumentu. Po wyjściu ze szpitala pozwany skierował do sądu pismo o przedłużenie terminu wraz z załączonym zaświadczeniem o pobycie w szpitalu oraz dokonał czynności zalecanej przez sąd. Sąd odmówił przedłużenia terminu twierdząc, że termin 7 dni jest terminem ustawowym i nie podlega przedłużeniu. Czy sąd ma rację? Czy faktycznie termin do uzupełnienia braków formalnych nie podlega przedłużeniu? "

Odpowiedź prawnika: Przedłużenie terminu ustawowego

Po pierwsze należy odróżnić pojęcie „przywrócenia terminu” od „przedłużenia terminu”. Zacznijmy od tego, że Kodeks postępowania cywilnego rozróżnia terminy ustawowe (ustalone przez ustawę) oraz terminy sądowe (wyznaczane przez sąd lub przez przewodniczącego). Terminem ustawowym jest przykładowo termin tygodniowy do uzupełnienia lub poprawienia pisma procesowego, terminem sądowym zaś termin do wskazania adresu pozwanego, czy termin do złożenia opinii przez biegłego. Oba rodzaje terminów, a więc zarówno terminy ustawowe, jak i sądowe podlegają przywróceniu. Z kolei przedłużeniu podlegają wyłącznie terminy sądowe. Zgodnie z treścią art. 166 k.p.c., „przewodniczący może z ważnej przyczyny przedłużyć lub skrócić termin sądowy na wniosek zgłoszony przed upływem terminu, nawet bez wysłuchania strony przeciwnej”. Wniosek o przedłużenie terminu powinien zostać zgłoszony przed upływem terminu – jeśli zostanie on złożony po upływie terminu, to sąd go odrzuci jako niedopuszczalny. Skoro przedłużeniu podlegają wyłącznie terminy sądowe, to nie ma takiej możliwości w przypadku terminów ustawowych, a więc również w przypadku terminu siedmiodniowego do uzupełnienia braków formalnych pisma procesowego. Wniosek o przedłużenie terminu ustawowego jest niedopuszczalny, a zatem zostanie on odrzucony przez przewodniczącego. Na zarządzenie przewodniczącego o odrzuceniu wniosku nie przysługuje zażalenie.

Czym innym jest natomiast uregulowana w art. 168 k.p.c. możliwość przywrócenia terminu, która dotyczy zarówno terminów ustawowych, jak i sądowych. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, przywróceniu podlega również ustawowy 7 – dniowy termin do uzupełnienia braków formalnych (postan. SN z dnia 20.01.1967 r., I CZ 149/66, OSNC 1967/9/158). Postanowienie sądu o oddaleniu bądź o odrzuceniu wniosku o przywrócenie terminu jest zaskarżalne tylko wtedy, gdy jednocześnie jest to postanowienie kończące postępowanie w sprawie (art. 394 k.p.c.). 

Podsumowując, siedmiodniowy termin ustawowy do uzupełnienia braków formalnych pisma procesowego (w tym zażalenia) nie podlega przedłużeniu, lecz może być przez sąd przywrócony, po spełnieniu przez stronę warunków określonych w art. 168 k.p.c.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika