Samowolna rozbudowa w latach 80-tych

Pytanie:

"W 1988 roku po zmianie dachu w budynku, którego byliśmy współwłaścicielami wraz z mamą, zaadoptowaliśmy strych na mieszkanie. W 1989 po powstaniu nowej powierzchni mieszkalnej zgłosiliśmy ją do opodatkowania w UM do podatku od nieruchomości. Nie mieliśmy zezwolenia budowlanego na adaptację strychu. W 1992 mama zachorowała i to nie pozwoliło nam na uregulowanie tej sprawy. W 2002 w styczniu mama zmarła i teraz chcielibyśmy zalegalizować istniejący stan. Co musimy zrobić? Jakie ewentualne konsekwencje mogą nas spotkać? "

Odpowiedź prawnika: Samowolna rozbudowa w latach 80-tych

Samowola budowlana, tj. przeprowadzenie budowy bez wymaganego pozwolenia skutkuje koniecznością rozbiórki obiektu wybudowanego bez pozwolenia. Stanowi o tym obecnie obowiązujący art. 48 Prawa budowlanego. Należy jednak zauważyć, że rozbudowa budynku została ukończona przed 1 stycznia 1995r., czyli przed dniem od którego obowiązuje obecna ustawa Prawo budowlane. Na podstawie szczególnego przepisu, do obiektów, których budowa została zakończona przed dniem wejścia w życie ustawy lub w stosunku, do których przed tym dniem zostało wszczęte postępowanie administracyjne, nie stosuje się art. 48 ustawy Prawo budowlane, natomiast stosuje się przepisy dotychczasowe. Oznacza to, że znajdą zastosowanie przepisy ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo budowlane. W ustawie tej sankcją za przeprowadzenie budowy bez odpowiedniego pozwolenia na budowę była rozbiórka obiektu, z tym że rozbiórki tej można było dokonać jeżeli terenowy organ administracji państwowej stopnia powiatowego stwierdzi, że obiekt budowlany lub jego część: 1) znajduje się na terenie, który zgodnie z przepisami o planowaniu przestrzennym nie jest przeznaczony pod zabudowę albo przeznaczony jest pod innego rodzaju zabudowę, lub 2) powoduje bądź w razie wybudowania spowodowałby niebezpieczeństwo dla ludzi lub mienia albo niedopuszczalne pogorszenie warunków zdrowotnych lub użytkowych dla otoczenia. Ustawa z 1974r. nie zawierała przepisu, który mówił, że po określonym okresie nie można już nakazać rozbiórki budynku wzniesionego bez pozwolenia na budowę. Oznacza to, że ryzyko nakazu rozbiórki nadal istnieje. Budowla musi jednak spełniać określone powyżej przesłanki


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika