Skarga do sądu na uchwałę związku zawodowego

Pytanie:

"Statut związku zawodowego (zz) przewiduje możliwość odwołania od uchwały, (decyzji) podjętej na szczeblu lokalnym do komisji rewizyjnej szczebla lokalnego. Od tej decyzji przysługuje odwołanie do komisji rewizyjnej szczebla regionalnego, później szczebla krajowego. Hipotetycznie może się zdarzyć, iż krajowa komisja rewizyjna nie uwzględni odwołania, albo nie uwzględni odwołania od decyzji zarządu krajowego zz, ewentualnie od uchwały krajowego zjazdu delegatów, który zgodnie ze statutem zz jest najwyższą władzą zz. Czy wobec nieuwzględnienia odwołania przez krajową komisję rewizyjną można zaskarżyć uchwałę zarządu krajowego zz, ewentualnie uchwałę krajowego zjazdu delegatów zz do sądu, jeśli skarżący uzna, iż uchwała narusza prawo lub nawołuje do jego obejścia? Czy sąd pracy jest sądem właściwym do stwierdzenia nieważności uchwały?"

Odpowiedź prawnika: Skarga do sądu na uchwałę związku zawodowego

Obowiązujące przepisy prawne nie przewidują możliwości zaskarżenia uchwały organu związku zawodowego do sądu powszechnego, która skutkowałaby uchyleniem takiej uchwały. Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych, związek zawodowy jest dobrowolną i samorządną organizacją ludzi pracy, powołaną do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych.. Jak podkreśla się w literaturze, stwierdzenie ustawowe, że związek zawodowy jest organizacją samorządną, jest dalszym rozwinięciem zasady wolności związkowej. Oznacza to, że same związki zawodowe i tylko one mogą decydować o wszystkich swoich sprawach wewnętrznych. Przede wszystkim mają one prawo samodzielnie, zgodnie z wolą swych członków, ustalać swoje programy, kierunki i zakres podejmowanych działań (np. form protestu), określać treść statutów, uchwał związkowych i regulaminów wewnętrznych, sposoby dysponowania majątkiem związkowym itd., bez jakiejkolwiek ingerencji z zewnątrz. Warunkiem nieingerowania w wewnętrzne sprawy związku jest to, aby ustalenia i działania związku były zgodne z przepisami prawa. Dotyczy to także sądu, który wprawdzie może nie zarejestrować statutu związku ze względu na jego sprzeczność z prawem, lecz nie może go sam zmieniać ani uzupełniać. Jak stwierdził bowiem Sąd Najwyższy w nadal aktualnym orzeczeniu z dnia 10 listopada 1980 r. (I PR 82/80), sąd w toku rejestracji związku zawodowego nie jest upoważniony do dokonywania jakichkolwiek zmian w statucie, którego kształt jest przejawem samorządności związku. Warunek zgodności uchwał i działań związku z obowiązującymi w państwie przepisami prawa odzwierciedla tak zwaną zasadę legalizmu działania związków zawodowych, podkreśloną wyraźnie wart. 8 konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy, dotyczącej wolności związkowej i ochrony praw związkowych. Artykuł ten stanowi: "w wykonaniu uprawnień, które przyznaje im niniejsza konwencja, pracownicy, pracodawcy i ich odnośne organizacje powinny podobnie jak inne osoby lub zorganizowane zbiorowości przestrzegać obowiązujących w kraju przepisów prawnych".

Zgodnie z art. 36 ustawy o związkach zawodowych możliwe jest wszczęcie przez właściwego prokuratora okręgowego postępowania kontrolnego co do legalności działań związku. Sąd rejestrowy w razie stwierdzenia, że organ związku zawodowego prowadzi działalność sprzeczną z ustawą, wyznacza termin co najmniej 14 dni na dostosowanie działalności tego organu do obowiązującego prawa. W razie bezskutecznego tego upływu terminu 1, sąd rejestrowy może:

  • orzec grzywnÄ™ wobec poszczególnych czÅ‚onków organu zwiÄ…zkowego w wysokoÅ›ci okreÅ›lonej w art. 163 § 1Kodeksu postÄ™powania cywilnego,

  • wyznaczyć wÅ‚adzom zwiÄ…zku termin przeprowadzenia nowych wyborów do organu zwiÄ…zku wymienionego w ust. 1, pod rygorem zawieszenia dziaÅ‚alnoÅ›ci tego organu.

Jeżeli i te środki okażą się bezskuteczne, sąd rejestrowy, na wniosek Ministra Sprawiedliwości, orzeka o skreśleniu związku zawodowego z rejestru. Od tego orzeczenia przysługuje apelacja.

Jeśli pojawia się wątpliwość co do legalności wydanej przez organ związku zawodowego, wówczas jedynym sposobem na podważenie tej uchwały jest poinformowanie o nieprawidłowościach prokuratora, który będzie kompetentny do podjęcia kroków przed sądem. Nie jest wykluczone, że działania zz powodują szkodę u danej osoby. W takim przypadku nie jest oczywiście wykluczona odpowiedzialność odszkodowawcza.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika