Odpowiedź prawnika: Spadek po obywatelu niemieckim
Wedle prawa polskiego rodzeństwo spadkodawcy może po nim dziedziczyć w zbiegu z małżonkiem i rodzicami spadkodawcy, jeśli spadkodawca nie miał zstępnych (lub jeśli zrzekli się spadku).
Podstawowym pytaniem w przedstawionym stanie faktycznym jest to czy prawo polskie będzie miało zastosowanie w przedstawionym przypadku. Zgodnie z art. 1108 § 1 kodeksu postępowania cywilnego jurysdykcja sądów polskich rozciąga się na sprawy spadkowe jeżeli spadkodawca w chwili śmierci miał obywatelstwo polskie lub, nie posiadając żadnego obywatelstwa, zamieszkiwał w Polsce. Jurysdykcja krajowa jest wyłączna, jeżeli śmierć obywatela polskiego nastąpiła w Polsce. Z przepisu powyższego wynika zatem, że sprawa spadkowa ojca Pana/ Pani matki w ogóle nie będzie podlegała rozpatrywaniu przez sądy polskie (jeśli zmarły nie pozostawił nieruchomości w Polsce). Ponadto, ustawa Prawo prywatne międzynarodowe w art. 34 stanowi, iż w sprawach spadkowych właściwe jest prawo ojczyste spadkodawcy z chwili jego śmierci. Oznacza to, że w myśl prawa polskiego w razie śmierci spadkodawcy nieposiadającego obywatelstwa polskiego polskie prawo spadkowe nie będzie wobec tej osoby miało zastosowania. W tej sytuacji o możliwości zrzeczenia się spadku po zmarłym bracie będzie decydowało prawo obce. Obywatelstwo Pana/ Pani matki nie będzie w tej sytuacji miało żadnego znaczenia.
Prawo unijne nie zawiera w obecnej chwili przepisów harmonizujących czy też ujednolicających prawo spadkowe w innych krajach członkowskich. Każde z państw kieruje się więc własnymi, wewnętrznymi zasadami.