Odpowiedź prawnika: Sprzedaż zajętego auta dłużnika
Egzekucja z ruchomości następuje poprzez zajęcie przedmiotów egzekwowanych i ich sprzedaż. Sprzedaż może nastąpić z wolnej ręki, na rzecz przedsiębiorcy prowadzącemu obrót takimi ruchomościami po cenach hurtowych bez licytacji, na drodze licytacyjnej oraz w sprzedaży komisowej (art. 867 § 4 i 5 kpc) - zależnie od okoliczności.
Cena wywołania w pierwszym terminie licytacji publicznej wynosi trzy czwarte wartości szacunkowej. Jeżeli licytacja w pierwszym terminie nie dojdzie do skutku, zajęte ruchomości mogą być sprzedane w drugim terminie licytacyjnym. Cena wywołania w drugim terminie licytacyjnym wynosi połowę wartości szacunkowej. Sprzedaż licytacyjna nie może nastąpić za cenę niższą od ceny wywołania (art. 867 § 2 kpc).

W przypadku natomiast sprzedaży komisowej, cena może rzeczywiście być wyższa niż cena uzyskana przy sprzedaży licytacyjnej. Do sprzedaży komisowej potrzebna jest zgoda wierzyciela - zgodnie z art. 867 § 4 kpc zajęte ruchomości, inne niż nie używane rzeczy stanowiące przedmiot obrotu handlowego lub nie sprzedane przez przedsiębiorcę w trybie art. 865 kpc, komornik, na wniosek wierzyciela, przekazuje do sprzedaży komisowej przed sprzedażą w drodze licytacji publicznej.
