Konsekwencje niestawiennictwa w sądzie karnym w charakterze świadka

Pytanie:

"Jakie mogą być konsekwencje niestawiennictwa w sądzie karnym w charakterze świadka?"

Odpowiedź prawnika: Konsekwencje niestawiennictwa w sądzie karnym w charakterze świadka

Zgodnie z art. 177 § 1 Kodeksu postępowania karnego każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się na wezwanie. Niestawienie się na wezwanie sądu bez usprawiedliwienia może skutkować nałożeniem kary porządkowej do 10 tys. zł, a w skrajnym przypadku w razie uporczywego uchylania się od złożenia zeznania można zastosować aresztowanie na okres nieprzekraczający 30 dni. Brak zasadności wezwania nie zwalnia świadka z obowiązku stawiennictwa w sądzie – nie bardzo można więc lekceważyć sądowe wezwanie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Iwona 2014-09-21 16:49:08

    Jestem mamą nieletniej osoby.Syn ma 14 lat,pierwsze co mnie dziwi to że pisemko przyszło do syna a nie nas rodziców.Syn nie chce iść na te rozprawę,ponieważ dotyczy to chłopaka przez którego syn był nękany.Pierwsza rozprawa odbyła się rok temu syn miał status osoby pokrzywdzonej,sprawa się zakończyła dostałam pisemko ze chłopak jest w poprawczaku.Minął rok i przyszło pisemko nie do mnie jako matki jak wcześniej,lecz tym razem do syna.Jak wspomniałam chodzi mi o dwie kwestie.Dlaczego sąd wysyła wezwania dzieci i co zrobić jeśli syn nie chce iść do sądu.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika