Udział pokrzywdzonego w przesłuchaniu

Pytanie:

"Złożyłem zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa na moją szkodę. W zawiadomieniu złożyłem kilka wniosków o przesłuchanie konkretnych osób.Czy udział pokrzywdzonego w czynnościach przesłuchania ma charakter bierny czy czynny (np. możliwość zadawania pytań albo żądania okazywania dokumentów czy przedmiotów)?"

Odpowiedź prawnika: Udział pokrzywdzonego w przesłuchaniu

Podmioty mogące zadawać pytania w trakcie przesłuchania zostały określone w art. 171 § 2 k.p.k.

 

Art. 171. § 1. Osobie przesłuchiwanej należy umożliwić swobodne wypowiedzenie się w granicach określonych celem danej czynności, a dopiero następnie można zadawać pytania zmierzające do uzupełnienia, wyjaśnienia lub kontroli wypowiedzi.

§ 2. Prawo zadawania pytań mają, prócz organu przesłuchującego, strony, obrońcy, pełnomocnicy, biegli oraz podmiot określony w art. 416. Pytania zadaje się osobie przesłuchiwanej bezpośrednio, chyba że organ przesłuchujący zarządzi inaczej.

(...)

 

Pokrzywdzony w postępowaniu przygotowawczym (tak jak w tym przypadku prowadzonym przez policję) jest stroną, co wyraźnie stanowi art. 299 § 1. Z tego tytułu ma m.in. prawo do inicjatywy dowodowej, może ustanowić i korzystać z pomocy pełnomocnika, może brać udział w czynnościach postępowania przygotowawczego, może zaskarżać postanowienia, zarządzenia i czynności procesowe. Jak wynika z art. 171 § 1 k.p.k. może on również zadawać pytania osobie przesłuchiwanej.

 

W postępowaniu jurysdykcyjnym (przed sądem) pokrzywdzony zyskuje prawa strony, jeżeli występuje w następujących rolach procesowych:

- oskarżyciela posiłkowego, w tym samoistnego oskarżyciela posiłkowego (art. 55),

- oskarżyciela prywatnego,

- powoda cywilnego.

 

Z powyższego wynika, że w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym przez prokuratora pokrzywdzony może zadawać pytania osobie przesłuchiwanej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika