Umieszczenie pamiątkowej tablicy na budynku

Pytanie:

Mieszkam w starej kamienicy na terenie tzw. ziem odzyskanych. W budynku tym na przełomie XVIII i XIX wieku urodził się i mieszkał wybitny wrocławski nauczyciel akademicki, któremu pamięci poświęcona była tablica pamiątkowa zamieszczona na elewacji budynku. Po 1945 roku tablica ta ze względu na to że była napisana w języku niemieckim została usunięta. Czy obecnie mogę wykonać na swój koszt i zamieścić taką samą tablicę pamiątkową na tym budynku napisaną w dwóch językach , tj. polskim i niemieckim? Czy gmina lub inny organ administracyjny musi wyrazić na to zgodę jeżeli mam oficjalną zgodę właściciela kamienicy?

Masz inne pytanie do prawnika?

5.11.2004

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Umieszczenie pamiątkowej tablicy na budynku

Nie ma unormowania zabraniającego umieszczania tablic poświęconych znanym lokatorom. Jeśli zatem była zgoda właściciela, to taką tablicę można umieścić. Nie jest potrzebna do tego zgoda organu Gminy.

Zamieszczenie takiego napisu w dwóch językach jest dopuszczalne. Ustawa o języku polskim stanowi, że napisy i informacje przeznaczone do odbioru publicznego sporządza się w języku polskim. Nazwom i tekstom w języku polskim mogą towarzyszyć wersje w przekładzie na język obcy.

Tagi:  język, tablica

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: