Uzasadnienie wyroku w postępowaniu apelacyjnym

Pytanie:

"Czy po upływie dwóch miesięcy od uprawomocnienia się wyroku, strona może zażądać doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem (postępowanie apelacyjne)."

Odpowiedź prawnika: Uzasadnienie wyroku w postępowaniu apelacyjnym

Sąd drugiej instancji uzasadnia z urzędu wyrok oraz postanowienie kończące postępowanie w sprawie. W sprawach, w których apelację oddalono, pisemne uzasadnienie sporządza się tylko wówczas, gdy strona zażądała doręczenia jej wyroku z uzasadnieniem. Obowiązek sporządzenia uzasadnienia z urzędu nie oznacza, że sąd ma również obowiązek doręczenia tego uzasadnienia stronie.

Sporządzenie uzasadnienia lub transkrypcję wygłoszonego uzasadnienia powinno się sporządzić w terminie dwóch tygodni od dnia ogłoszenia sentencji orzeczenia. Jeżeli ogłoszenia nie było, termin ten liczy się od dnia wydania orzeczenia. W sprawach, w których apelację oddalono lub zmieniono zaskarżpny wyrok, pisemne uzasadnienie lub transkrypcję wygłoszonego uzasadnienia sporządza się w terminie dwóch tygodni od dnia zgłoszenia wniosku.

Orzeczenie z uzasadnieniem doręcza się tej stronie, która w terminie tygodniowym od ogłoszenia sentencji zażądała doręczenia. Jeżeli ogłoszenia nie było, orzeczenie z uzasadnieniem doręcza się stronom z urzędu w terminie tygodniowym od sporządzenia uzasadnienia.

Jeżeli działania sądu były zgodne z wyżej wskazanymi zasadami, pozostaje wnioskowanie o przywrócenie terminu, o czym informacje zawiera artykuł

Przywrócenie terminu w postępowaniu cywilnym

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Bogdan Palmowski 2014-03-21 20:25:44

    Czy sąd apelacyjny ma obowiązek uzasadnienia oddalenia wniosku. Chodzi o oddalenie wniosku w sprawiwie ponownego przeliczenia emerytury.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika