VAT a usługi na ruchomym majatku rzeczowym

Pytanie:

Jak rozliczyć podatek VAT w przypadku firmy z Polski, gdy materiał został do niej dostarczony prosto z firmy A (Niemcy), bez faktury, bo fakturę firma A wystawiła dla firmy B (Belgia), ponieważ to firma B jest właścicielem tego materiału (zakupiła go). Firma C, czyli firma z Polski, będzie z tego materiału produkować i sprzeda to do firmy D (Dealer, Belgia), która z kolei sprzeda to dalej do firmy B, czyli materiał wróci przerobiony do właściciela. Jak rozliczać w tym wypadku magazyn? Bo materiał nie jest nasz (polskiej firmy), ale jakąś ewidencję trzeba prowadzić.

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: VAT a usługi na ruchomym majatku rzeczowym

W przedmiotowej sprawie pojawia się szereg wątpliwości. Otóż, materiał będący własnością firmy B (która zakupiła go od firmy A), zostaje dostarczony do firmy C (z Polski), ale bezpośrednio z firmy A. Firma C będzie z tego materiału produkować, a następnie wyprodukowany towar sprzeda firmie D, z Belgii (która, na marginesie, sprzeda ten towar dalej, do firmy B – de facto to nie materiał przerobiony „wróci” do właściciela, lecz wyprodukowany z niego produkt). Przede wszystkim nie wiadomo, czy firma B sprzedaje materiał firmie C, czy też tylko powierza go do „obróbki” (w rzeczywistości do produkcji). Firma C będzie przecież „sprzedawać” wyprodukowany produkt z tego materiału firmie D; nie mogłaby więc sprzedawać czegoś, co wcześniej nie stanowiło jej własności. W tej sytuacji mielibyśmy do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru przez firmę C od firmy B (przy spełnieniu wszystkich przesłanek określonych w ustawie o podatku VAT), a następnie z wewnątrzwspólnotową dostawą towaru przez firmę C na rzecz firmy D. Późniejszy obrót między firmą D a firmą B byłby już obrotem „krajowym” w rozumieniu prawa belgijskiego, bez znaczenia dla polskiego podatnika. W tym przypadku nabycie podlega ujęciu w ewidencji prowadzonej dla potrzeb podatku VAT.

Gdyby można było uznać, że firma C nie nabywa materiału od firmy B, lecz jedynie wykonuje usługi na tym materiale (dawne uszlachetnianie czy przerób uszlachetniający, tj. usługi mające na celu wytworzenie towarów z powierzonych materiałów), wówczas należałoby ustalić miejsce świadczenia takich usług. Trzeba jednak pamiętać, że chodzi tutaj wyłącznie o „usługi na ruchomym majątku rzeczowym”, w przypadku pytania zaś bardziej jest mowa o nabyciu w celu produkcyjnym.

W każdym razie, gdyby miała miejsce usługa na ruchomym majątku rzeczowym, wówczas co do zasady miejscem świadczenia tej usługi byłoby miejsce, gdzie jest ona faktycznie świadczone (czyli Polska co oznaczałoby konieczność rozliczenia podatku przez firmę C), zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit.) d ustawy o podatku VAT.

Jednakże w przypadku takich usług świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer (czyli np.

Belgii), pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane - z Polski (gdyby usługodawcą był podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, wówczas zasadę tę stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju). W takim przypadku faktura wystawiona przez polską firmę, dokumentująca wykonanie ww. czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju, oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi (fakturę należy wystawić nabywcy usługi, niezależnie od tego, komu wysyłany jest towar). W tym przypadku wydaje się, że materiał nie musi być objęty żadną ewidencją. Obowiązek prowadzenia specjalnej ewidencji dotyczy bowiem jedynie tych podatników, którzy przemieszczają na terytorium kraju własne towary z innych krajów Unii, na których mają być na ich rzecz wykonane określone usługi (art. 109 ust. 9 w zw. z art. 12 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT).

Potrzebujesz porady prawnej?

Usługi na ruchomym majątku rzeczowym a miejsce opodatkowania VAT - stan prawny do 1 stycznia 2010

Usługi na ruchomym majątku rzeczowym a miejsce opodatkowania VAT - stan prawny do 1 stycznia 2010

Uwaga: Przepis ten stracił moc prawna z dniem 1 stycznia 2010!!!   Gdzie z reguły opodatkowane są usługi na ruchomym majątku rzeczowym?  Usługi na ruchomym majątku rzeczowym (art. 27 ust 2 pkt 3 lit. d ustawy o VAT) należą do wyłączeń spod reguły opodatkowania usług w miejscu (...)

Rejestracja VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym

Rejestracja VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym

Transakcje wymagające numeru unijnego Podatnicy muszą również dokonać czynności rejestracyjnych dla określonych transakcji w obrocie wewnątrz Unii Europejskiej. W wyniku rejestracji podatnicy ci otrzymują numer, pod którym są zidentyfikowani dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Potocznie (...)

Majątek kawalerski i inne rzeczy, które nie są wspólne z żoną - stan prawny obowiązujący do 19 stycznia 2005 r.

Majątek kawalerski i inne rzeczy, które nie są wspólne z żoną - stan prawny obowiązujący do 19 stycznia 2005 r.

  Co to jest wspólność ustawowa i kiedy powstaje? Z punktu widzenia prawa zawarcie małżeństwa skutkuje nie tylko zmianą stanu cywilnego. Pojawia się kwestia jak od tego czasu będą przedstawiać się stosunki majątkowe między małżonkami. Czy małżonkowie będą posiadali tylko (...)

Postępowanie egzekucyjne wobec skazanego wyrokiem karnym - opinia prawna

Postępowanie egzekucyjne wobec skazanego wyrokiem karnym - opinia prawna

Stan faktyczny W 2002 roku dokonaliśmy wspólnie z małżonkiem darowizny na rzecz syna prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności znajdującego się na tej działce budynku mieszkalnego, z zastrzeżeniem na naszą rzecz służebności. Tego samego roku prokuratura wszczęła (...)

Ubezpieczenia turystyczne

Ubezpieczenia turystyczne

Wiele osób spędza swój urlop za granicą korzystając z ofert biur podróży lub organizując wyjazd i pobyt we własnym zakresie. W obu wypadkach warto rozważyć wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które pomoże nam zabezpieczyć się w sytuacjach choroby, wypadku, kradzieży (...)

Kasa fiskalna w przedsiębiorstwie

Kasa fiskalna w przedsiębiorstwie

Czym jest kasa fiskalna, kto i kiedy musi ją mieć, a także jakie obowiązki związane są z jej posiadaniem. ##baner## Co to jest kasa fiskalna? Kasa fiskalna to urządzenie, w którym możesz zapisać wszystkie towary lub usługi z asortymentu twojej firmy oraz ewidencjonować ich sprzedaż. Są (...)

Zbieranie informacji o dłużniku w toku postępowania egzekucyjnego

Zbieranie informacji o dłużniku w toku postępowania egzekucyjnego

Wygranie procesu przed Sądem i uzyskanie korzystnego dla nas rozstrzygnięcia, okazuje się często dopiero początkiem drogi prowadzącej do odzyskania naszej należności. Jest to spowodowane faktem, że duża liczba dłużników spłaca swoje zobowiązania dopiero po zastosowaniu wobec nich (...)

Rewolucyjne zmiany w regulacjach majątków małżonków!

Rewolucyjne zmiany w regulacjach majątków małżonków!

  Pomimo tego, iż stosunki rodzinne wydają się być tymi, które przede wszystkim powinny cechować się stabilnością i w tym zakresie czasem konieczne są zmiany, czy też modyfikacje. Zawsze celem jest oczywiście dostosowywanie przepisów do realiów społecznych. Tak też (...)

Można jeszcze wybrać opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej według skali podatkowej

Można jeszcze wybrać opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej według skali podatkowej

Skala podatkowa lub inaczej opodatkowanie na zasadach ogólnych, to podstawowa forma opodatkowania działalności gospodarczej. Jeżeli nie wybierzesz innej formy, będziesz płacić podatek dochodowy według stawki 12% oraz 32% od nadwyżki dochodu ponad kwotę 120 tys. zł. ##baner## Co to jest (...)

Intercyza - stan prawny obowiązujący od 20 stycznia 2005 r.

Intercyza - stan prawny obowiązujący od 20 stycznia 2005 r.

  Co to jest intercyza i dlaczego decydujemy się na jej zawarcie? Intercyza jest to majątkowa umowa małżeńska, na mocy której małżonkowie dokonują wyboru ustroju majątkowego jaki będzie regulował ich stosunki majątkowe w trakcie trwania małżeństwa. Panujący między małżonkami (...)

Skala podatkowa PIT

Skala podatkowa PIT

Skala podatkowa lub inaczej opodatkowanie na zasadach ogólnych, to podstawowa forma opodatkowania działalności gospodarczej. Jeżeli nie wybierzesz innej formy opodatkowania, będziesz płacić podatek dochodowy według stawki 12% oraz 32% od nadwyżki dochodu ponad kwotę 120 tys. zł. Co (...)

Zakres przedmiotowy ustawy o zamówieniach publicznych - stan prawny obowązujący do 1 marca 2004r

Zakres przedmiotowy ustawy o zamówieniach publicznych - stan prawny obowązujący do 1 marca 2004r

  Zakres przedmiotowy ustawy o zamówieniach publicznych. Zakres przedmiotowy obowiązywania ustawy ujęty jest w sposób bardzo szeroki. Obecnie, dla powstania obowiązku stosowania przepisów zawartych w ustawie nie ma znaczenia fakt, czy zamówienie jest finansowane ze (...)

Projekt ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych

Projekt ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych

Sejm obradować będzie nad projektem ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych. W dotychczasowym stanie prawnym, wyjawienie majątku dłużnika następuje na wniosek wierzyciela, który wykaże, że dotychczasowe postępowanie egzekucyjne jest bezskuteczne i nie doprowadzi do ustalenia (...)

Moment uzyskania przychodu z działalności gospodarczej

Moment uzyskania przychodu z działalności gospodarczej

Przychody osób prawnych W 2006 r. za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważało się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:  wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub wykonano usługę, w tym (...)

Co pozostanie moim majątkiem odrębnym nawet po zawarciu małżeństwa - opinia prawna

Co pozostanie moim majątkiem odrębnym nawet po zawarciu małżeństwa - opinia prawna

Stan faktycznyPlanuję zawrzeć małżeństwo. Kupiłam mieszkanie z zarobionych przez siebie pieniędzy. Chciałabym się dowiedzieć, czy w momencie zawarcia związku małżeńskiego mieszkanie to wejdzie do wspólnoty majątkowej obojga małżonków? Jeśli nie, to czy w przypadku sprzedaży (...)

Czyje prawo po przekształceniu z lokatorskiego we własnościowe - opinia prawna

Czyje prawo po przekształceniu z lokatorskiego we własnościowe - opinia prawna

Stan faktycznyW 1977 r. jako członek Spółdzielni Mieszkaniowej uzyskałem przydział mieszkania na zasadach lokatorskich. W 1978 r. ożeniłem się i żona wprowadziła się do mnie. Na początku lat 90-tych wystąpiłem do Spółdzielni o przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu (...)

Gruntowne zmiany w Straży Granicznej

Gruntowne zmiany w Straży Granicznej

Wchodząca w zasadzie w życie z dniem 11 czerwca 2007 r. ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw dotyczy m.in.: rozszerzenia zadań Straży Granicznej związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego, zwalczaniem korupcji (...)

Szkoda w majątku spółki - opinia prawna

Szkoda w majątku spółki - opinia prawna

Stan faktyczny FIRMA X działająca jako spółka z o.o. (świadcząca usługi niematerialne) ma 6 wspólników, z których 5 jest członkami zarządu. Zatrudnia 25 osób na umowy o pracę, w których podstawa jest na poziomie minimalnego wynagrodzenia plus premia uznaniowa. W latach 2003-2005 (...)

Nowelizacja ustaw samorządowych

Nowelizacja ustaw samorządowych

Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski podpisał nowelizacje ustaw samorządowych, tj. ustawę o samorządzie gminnym, samorządzie powiatowym oraz o samorządzie województwa, a także nowelizację ustaw o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz (...)

Podział majątku wspólnego konkubentów

Podział majątku wspólnego konkubentów

Aktualnie obowiązujące przepisy prawa nie regulują wprost zasad podziału majątku osób, które żyły w konkubinacie, a które postanowiły się rozstać, w przeciwieństwie do szeroko omówionych, tak w orzecznictwie, jak i doktrynie, zasad podziału majątku między małżonkami. (...)

Usługi na ruchomym majątku rzeczowym a miejsce opodatkowania VAT - stan prawny do 1 stycznia 2010

Usługi na ruchomym majątku rzeczowym a miejsce opodatkowania VAT - stan prawny do 1 stycznia 2010

Uwaga: Przepis ten stracił moc prawna z dniem 1 stycznia 2010!!!   Gdzie z reguły opodatkowane są usługi na ruchomym majątku rzeczowym?  Usługi na ruchomym majątku rzeczowym (art. 27 ust 2 pkt 3 lit. d ustawy o VAT) należą do wyłączeń spod reguły opodatkowania usług w miejscu (...)

Rejestracja VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym

Rejestracja VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym

Transakcje wymagające numeru unijnego Podatnicy muszą również dokonać czynności rejestracyjnych dla określonych transakcji w obrocie wewnątrz Unii Europejskiej. W wyniku rejestracji podatnicy ci otrzymują numer, pod którym są zidentyfikowani dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Potocznie (...)

Majątek kawalerski i inne rzeczy, które nie są wspólne z żoną - stan prawny obowiązujący do 19 stycznia 2005 r.

Majątek kawalerski i inne rzeczy, które nie są wspólne z żoną - stan prawny obowiązujący do 19 stycznia 2005 r.

  Co to jest wspólność ustawowa i kiedy powstaje? Z punktu widzenia prawa zawarcie małżeństwa skutkuje nie tylko zmianą stanu cywilnego. Pojawia się kwestia jak od tego czasu będą przedstawiać się stosunki majątkowe między małżonkami. Czy małżonkowie będą posiadali tylko (...)

Postępowanie egzekucyjne wobec skazanego wyrokiem karnym - opinia prawna

Postępowanie egzekucyjne wobec skazanego wyrokiem karnym - opinia prawna

Stan faktyczny W 2002 roku dokonaliśmy wspólnie z małżonkiem darowizny na rzecz syna prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności znajdującego się na tej działce budynku mieszkalnego, z zastrzeżeniem na naszą rzecz służebności. Tego samego roku prokuratura wszczęła (...)

Ubezpieczenia turystyczne

Ubezpieczenia turystyczne

Wiele osób spędza swój urlop za granicą korzystając z ofert biur podróży lub organizując wyjazd i pobyt we własnym zakresie. W obu wypadkach warto rozważyć wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które pomoże nam zabezpieczyć się w sytuacjach choroby, wypadku, kradzieży (...)

Kasa fiskalna w przedsiębiorstwie

Kasa fiskalna w przedsiębiorstwie

Czym jest kasa fiskalna, kto i kiedy musi ją mieć, a także jakie obowiązki związane są z jej posiadaniem. ##baner## Co to jest kasa fiskalna? Kasa fiskalna to urządzenie, w którym możesz zapisać wszystkie towary lub usługi z asortymentu twojej firmy oraz ewidencjonować ich sprzedaż. Są (...)

Zbieranie informacji o dłużniku w toku postępowania egzekucyjnego

Zbieranie informacji o dłużniku w toku postępowania egzekucyjnego

Wygranie procesu przed Sądem i uzyskanie korzystnego dla nas rozstrzygnięcia, okazuje się często dopiero początkiem drogi prowadzącej do odzyskania naszej należności. Jest to spowodowane faktem, że duża liczba dłużników spłaca swoje zobowiązania dopiero po zastosowaniu wobec nich (...)

Rewolucyjne zmiany w regulacjach majątków małżonków!

Rewolucyjne zmiany w regulacjach majątków małżonków!

  Pomimo tego, iż stosunki rodzinne wydają się być tymi, które przede wszystkim powinny cechować się stabilnością i w tym zakresie czasem konieczne są zmiany, czy też modyfikacje. Zawsze celem jest oczywiście dostosowywanie przepisów do realiów społecznych. Tak też (...)

Można jeszcze wybrać opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej według skali podatkowej

Można jeszcze wybrać opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej według skali podatkowej

Skala podatkowa lub inaczej opodatkowanie na zasadach ogólnych, to podstawowa forma opodatkowania działalności gospodarczej. Jeżeli nie wybierzesz innej formy, będziesz płacić podatek dochodowy według stawki 12% oraz 32% od nadwyżki dochodu ponad kwotę 120 tys. zł. ##baner## Co to jest (...)

Intercyza - stan prawny obowiązujący od 20 stycznia 2005 r.

Intercyza - stan prawny obowiązujący od 20 stycznia 2005 r.

  Co to jest intercyza i dlaczego decydujemy się na jej zawarcie? Intercyza jest to majątkowa umowa małżeńska, na mocy której małżonkowie dokonują wyboru ustroju majątkowego jaki będzie regulował ich stosunki majątkowe w trakcie trwania małżeństwa. Panujący między małżonkami (...)

Skala podatkowa PIT

Skala podatkowa PIT

Skala podatkowa lub inaczej opodatkowanie na zasadach ogólnych, to podstawowa forma opodatkowania działalności gospodarczej. Jeżeli nie wybierzesz innej formy opodatkowania, będziesz płacić podatek dochodowy według stawki 12% oraz 32% od nadwyżki dochodu ponad kwotę 120 tys. zł. Co (...)

Zakres przedmiotowy ustawy o zamówieniach publicznych - stan prawny obowązujący do 1 marca 2004r

Zakres przedmiotowy ustawy o zamówieniach publicznych - stan prawny obowązujący do 1 marca 2004r

  Zakres przedmiotowy ustawy o zamówieniach publicznych. Zakres przedmiotowy obowiązywania ustawy ujęty jest w sposób bardzo szeroki. Obecnie, dla powstania obowiązku stosowania przepisów zawartych w ustawie nie ma znaczenia fakt, czy zamówienie jest finansowane ze (...)

Projekt ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych

Projekt ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych

Sejm obradować będzie nad projektem ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych. W dotychczasowym stanie prawnym, wyjawienie majątku dłużnika następuje na wniosek wierzyciela, który wykaże, że dotychczasowe postępowanie egzekucyjne jest bezskuteczne i nie doprowadzi do ustalenia (...)

Moment uzyskania przychodu z działalności gospodarczej

Moment uzyskania przychodu z działalności gospodarczej

Przychody osób prawnych W 2006 r. za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważało się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:  wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub wykonano usługę, w tym (...)

Co pozostanie moim majątkiem odrębnym nawet po zawarciu małżeństwa - opinia prawna

Co pozostanie moim majątkiem odrębnym nawet po zawarciu małżeństwa - opinia prawna

Stan faktycznyPlanuję zawrzeć małżeństwo. Kupiłam mieszkanie z zarobionych przez siebie pieniędzy. Chciałabym się dowiedzieć, czy w momencie zawarcia związku małżeńskiego mieszkanie to wejdzie do wspólnoty majątkowej obojga małżonków? Jeśli nie, to czy w przypadku sprzedaży (...)

Czyje prawo po przekształceniu z lokatorskiego we własnościowe - opinia prawna

Czyje prawo po przekształceniu z lokatorskiego we własnościowe - opinia prawna

Stan faktycznyW 1977 r. jako członek Spółdzielni Mieszkaniowej uzyskałem przydział mieszkania na zasadach lokatorskich. W 1978 r. ożeniłem się i żona wprowadziła się do mnie. Na początku lat 90-tych wystąpiłem do Spółdzielni o przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu (...)

Gruntowne zmiany w Straży Granicznej

Gruntowne zmiany w Straży Granicznej

Wchodząca w zasadzie w życie z dniem 11 czerwca 2007 r. ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw dotyczy m.in.: rozszerzenia zadań Straży Granicznej związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego, zwalczaniem korupcji (...)

Szkoda w majątku spółki - opinia prawna

Szkoda w majątku spółki - opinia prawna

Stan faktyczny FIRMA X działająca jako spółka z o.o. (świadcząca usługi niematerialne) ma 6 wspólników, z których 5 jest członkami zarządu. Zatrudnia 25 osób na umowy o pracę, w których podstawa jest na poziomie minimalnego wynagrodzenia plus premia uznaniowa. W latach 2003-2005 (...)

Nowelizacja ustaw samorządowych

Nowelizacja ustaw samorządowych

Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski podpisał nowelizacje ustaw samorządowych, tj. ustawę o samorządzie gminnym, samorządzie powiatowym oraz o samorządzie województwa, a także nowelizację ustaw o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz (...)

Podział majątku wspólnego konkubentów

Podział majątku wspólnego konkubentów

Aktualnie obowiązujące przepisy prawa nie regulują wprost zasad podziału majątku osób, które żyły w konkubinacie, a które postanowiły się rozstać, w przeciwieństwie do szeroko omówionych, tak w orzecznictwie, jak i doktrynie, zasad podziału majątku między małżonkami. (...)

Płatności gotówkowe i bezgotówkowe

Płatności gotówkowe i bezgotówkowe

Jak przedsiębiorcy i konsumenci mogą płacić za transakcje? Przedsiębiorcy i konsumenci realizują płatności zarówno przy użyciu gotówki, jak i bezgotówkowo. To, czy przyjmujesz płatność lub płacisz w gotówce czy bezgotówkowo, zależy od wielkości kwoty (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Świadczenie usług na terenie ambasady a VAT

Świadczenie usług na terenie ambasady a VAT

Mam wykonać usługę na terenie ambasady kraju-członka UE. W przypadku podmiotów krajowych usługa jest opodatkowana VAT w wysokości 22%. Jak będzie z VAT w tym przypadku? Zależy to przede wszystkim (...)

Zakup oprogramowania za granicą a VAT UE

Zakup oprogramowania za granicą a VAT UE

Kupuję od firmy z Holandii oprogramowanie. Chcę na nie uzyskać fakturę. Czy przy zakupie takiego oprogramowania potrzebny jest mi specjalny numer NIP? Oprogramowanie najczęściej nabywane jest bądź (...)

Rozwód a podział majątku wspólnego małżonków

Rozwód a podział majątku wspólnego małżonków

Jestem przed pierwszą rozprawą rozwodową i chciałabym do tego czasu uregulować kwestie finansowe z moim mężem, ponieważ obawiam się, że po podpisaniu zgody na rozwód mogę nigdy należnych mi (...)

Moje osobiste oszczędności a rozwód

Moje osobiste oszczędności a rozwód

Zanim wyszłam za mąż miałam już konto bankowe i oszczędności na nim. Po ślubie część z nich wydałam na wyposażenie mieszkania, które po rozwodzie były mąż zagarnął jak swoje. Przez większość (...)

Zakup nieruchomości przez małżonków

Zakup nieruchomości przez małżonków

Jesteśmy małżeństwem i przymierzamy się do zakupu działki budowlanej. Możemy ją kupić na jednego ze współmałżonków lub też na oboje małżonkow. Jaka jest różnica między tymi dwoma formami (...)

Wynagrodzenie a majątek wspólny małżonków

Wynagrodzenie a majątek wspólny małżonków

Czy przychody z tytułu zasiadania w Radzie Nadzorczej podlegają wspólnocie majątkowej? W rachunkowości spółki jest to bezosobowy fundusz wynagrodzeń, ja rozliczam się z tego z fiskusem. Myślałem (...)

Podatek od spadku obejmującego nieruchomość i busa

Podatek od spadku obejmującego nieruchomość i busa

Na podstawie postanowienia Sądu z dnia 5.09.2006 r. spadek po zmarłym dnia 15.02.2006 r. JK nabyli: żona i dwójka dzieci (w tym jeden małoletni - lat 16) w udziale wynoszącym 1/3 część. Przedmiotem (...)

Oświadczenie o pochodzeniu środków pieniężnych

Oświadczenie o pochodzeniu środków pieniężnych

Mąż zakupił nieruchomość, w akcie notarialnym zaznaczył, iż pieniądze pochodzą z jego majątku odrębnego. Natomiast ja twierdzę, że pieniądze na zakup pochodzą z naszego majątku wspólnego. (...)

Nieodpłatne świadczenie a darowizna

Nieodpłatne świadczenie a darowizna

Pytanie natury ogólnej. Kiedy należy uznać, że rzecz otrzymana nieodpłatnie przez osobę fizyczną jest dla niej otrzymaniem nieodpłatnego świadczenia w naturze, o którym mowa w art. 11 ustawy (...)

Umowa współpracy

Umowa współpracy

Jakiego rodzaju umowę powinny zawrzeć dwie firmy, które nawiązują współpracę polegającą na tym, że pracownicy jednej na majątku i z materiałów drugiej produkują wyroby, na które zamówienia (...)

Akt notarialny a egzekucja

Akt notarialny a egzekucja

Aktowi notarialnemu o częściowy podział majątku dorobkowego, w wyniku którego dłużnik jest mi winien określoną kwotę, nadano klauzulę wykonalności. Czy mogę skierować sprawę bezpośrednio (...)

Ważność umowy podpisanej przez małżonka

Ważność umowy podpisanej przez małżonka

Jeden z małżonków prowadzi ewidencjonowaną działalność gospodarczą. W zakresie czynności swojej firmy doprowadził do zawarcia umowy na usługi reklamowe, z tym że umowę tą podpisał drugi (...)

Działalność gospodarcza - sprzedaż ozdób

Działalność gospodarcza - sprzedaż ozdób

Jestem zarejestrowana w Urzędzie Pracy, bez prawa do zasiłku. Chcę ubiegać się o kredyt z Urzędu Pracy w wysokości 12.000 zł na otworzenie działalności gospodarczej. W tym celu muszę sporządzić (...)

Darowizna na rzecz jednego z małżonków

Darowizna na rzecz jednego z małżonków

Jestem prawie rok po ślubie. Budujemy z mężem dom. Przed ślubem gotowe były piwnice, potem budowaliśmy już jako małżonkowie. Prawdę mówiąc budowę sponsorują nam moi teściowie. Nie jestem (...)

Udokumentowanie czynszu za lokal

Udokumentowanie czynszu za lokal

W chwili obecnej zajmuję lokal użytkowy na podstawie sporządzonej w formie pisemnej umowy na czas określony - okres 15 lat. Umowa została zawarta ze Spółdzielnią Pracy - właścicielem nieruchomości (...)

Świadczenie usług na terenie ambasady a VAT

Świadczenie usług na terenie ambasady a VAT

Mam wykonać usługę na terenie ambasady kraju-członka UE. W przypadku podmiotów krajowych usługa jest opodatkowana VAT w wysokości 22%. Jak będzie z VAT w tym przypadku? Zależy to przede wszystkim (...)

Zakup oprogramowania za granicą a VAT UE

Zakup oprogramowania za granicą a VAT UE

Kupuję od firmy z Holandii oprogramowanie. Chcę na nie uzyskać fakturę. Czy przy zakupie takiego oprogramowania potrzebny jest mi specjalny numer NIP? Oprogramowanie najczęściej nabywane jest bądź (...)

Rozwód a podział majątku wspólnego małżonków

Rozwód a podział majątku wspólnego małżonków

Jestem przed pierwszą rozprawą rozwodową i chciałabym do tego czasu uregulować kwestie finansowe z moim mężem, ponieważ obawiam się, że po podpisaniu zgody na rozwód mogę nigdy należnych mi (...)

Moje osobiste oszczędności a rozwód

Moje osobiste oszczędności a rozwód

Zanim wyszłam za mąż miałam już konto bankowe i oszczędności na nim. Po ślubie część z nich wydałam na wyposażenie mieszkania, które po rozwodzie były mąż zagarnął jak swoje. Przez większość (...)

Zakup nieruchomości przez małżonków

Zakup nieruchomości przez małżonków

Jesteśmy małżeństwem i przymierzamy się do zakupu działki budowlanej. Możemy ją kupić na jednego ze współmałżonków lub też na oboje małżonkow. Jaka jest różnica między tymi dwoma formami (...)

Wynagrodzenie a majątek wspólny małżonków

Wynagrodzenie a majątek wspólny małżonków

Czy przychody z tytułu zasiadania w Radzie Nadzorczej podlegają wspólnocie majątkowej? W rachunkowości spółki jest to bezosobowy fundusz wynagrodzeń, ja rozliczam się z tego z fiskusem. Myślałem (...)

Podatek od spadku obejmującego nieruchomość i busa

Podatek od spadku obejmującego nieruchomość i busa

Na podstawie postanowienia Sądu z dnia 5.09.2006 r. spadek po zmarłym dnia 15.02.2006 r. JK nabyli: żona i dwójka dzieci (w tym jeden małoletni - lat 16) w udziale wynoszącym 1/3 część. Przedmiotem (...)

Oświadczenie o pochodzeniu środków pieniężnych

Oświadczenie o pochodzeniu środków pieniężnych

Mąż zakupił nieruchomość, w akcie notarialnym zaznaczył, iż pieniądze pochodzą z jego majątku odrębnego. Natomiast ja twierdzę, że pieniądze na zakup pochodzą z naszego majątku wspólnego. (...)

Nieodpłatne świadczenie a darowizna

Nieodpłatne świadczenie a darowizna

Pytanie natury ogólnej. Kiedy należy uznać, że rzecz otrzymana nieodpłatnie przez osobę fizyczną jest dla niej otrzymaniem nieodpłatnego świadczenia w naturze, o którym mowa w art. 11 ustawy (...)

Umowa współpracy

Umowa współpracy

Jakiego rodzaju umowę powinny zawrzeć dwie firmy, które nawiązują współpracę polegającą na tym, że pracownicy jednej na majątku i z materiałów drugiej produkują wyroby, na które zamówienia (...)

Akt notarialny a egzekucja

Akt notarialny a egzekucja

Aktowi notarialnemu o częściowy podział majątku dorobkowego, w wyniku którego dłużnik jest mi winien określoną kwotę, nadano klauzulę wykonalności. Czy mogę skierować sprawę bezpośrednio (...)

Ważność umowy podpisanej przez małżonka

Ważność umowy podpisanej przez małżonka

Jeden z małżonków prowadzi ewidencjonowaną działalność gospodarczą. W zakresie czynności swojej firmy doprowadził do zawarcia umowy na usługi reklamowe, z tym że umowę tą podpisał drugi (...)

Działalność gospodarcza - sprzedaż ozdób

Działalność gospodarcza - sprzedaż ozdób

Jestem zarejestrowana w Urzędzie Pracy, bez prawa do zasiłku. Chcę ubiegać się o kredyt z Urzędu Pracy w wysokości 12.000 zł na otworzenie działalności gospodarczej. W tym celu muszę sporządzić (...)

Darowizna na rzecz jednego z małżonków

Darowizna na rzecz jednego z małżonków

Jestem prawie rok po ślubie. Budujemy z mężem dom. Przed ślubem gotowe były piwnice, potem budowaliśmy już jako małżonkowie. Prawdę mówiąc budowę sponsorują nam moi teściowie. Nie jestem (...)

Udokumentowanie czynszu za lokal

Udokumentowanie czynszu za lokal

W chwili obecnej zajmuję lokal użytkowy na podstawie sporządzonej w formie pisemnej umowy na czas określony - okres 15 lat. Umowa została zawarta ze Spółdzielnią Pracy - właścicielem nieruchomości (...)

FORUM PRAWNE

Usluga na ruchomym majatku a podatek VAT

Usluga na ruchomym majatku a podatek VAT Witam- Mam nastepujacy problem.W roku kalendarzowym 2009 firma z Polski wykonujaca uslugi na majatku ktory jej powierzalem i dostarczalem osobiscie wykonywala (...)

Szukam skutecznej firmy windykacyjnej.Proszę o poradę

Szukam skutecznej firmy windykacyjnej.Proszę o poradę Witam serdecznie, posiadam wierzytelność z sądową klauzurą wykonalności,niestety komornik nawet nie" kiwnął palcem" aby cokolwiek (...)

Dobry adwokat...

Dobry adwokat... Witam Poszukuję dobrego adwokat w sprawie o ustalenie opieki na dzieckiem. Bardzo proszę o podanie kontaktu do kogoś doświadczonego, sprawa prawdopodobnie będzie bardzo ciężka. Z (...)

Poradźcie...

Poradźcie... Proszę o radę... Żyłam w chorym związku - nie będę się na ten temat rozpisywała, bo to już na szczęście przeszłość. We wrześniu 98 r. odeszłam od męża zabierając dziecko. (...)

Szukam dobrego prawnika!!!! Pomocy!!!

Szukam dobrego prawnika!!!! Pomocy!!! Szukam bardzo dobrego prawnika!!! Chodzi o rozwód z orzeczeniem o winie. Czy możecie mi kogoś polecić? Rejon Poznania. Słyszałem o kancelarii Grzybkowski & Guzek. (...)

Presco atakuje!!! co robić?

Presco atakuje!!! co robić? Witam, dostałem pismo od firmy PRESCO - "Ostateczne wezwanie do zapłaty", bo jak tego nie zrobię to 26.07.04 sprawa bedzie w sądzie" i sam nie wiem co mam (...)

Dręczy mnie Ultimo

Dręczy mnie Ultimo Witam, Zwracam się z prośbą o pomoc. Wiem, że już takie tematy były poruszane na forum, ale niestety nie do końca wiem co odpisać firmie ultimo. Moje zadłużenie powstało (...)

Dobry adwokat - Warszawa- Polecam Panią Magdalenę Antoszewską

Dobry adwokat - Warszawa- Polecam Panią Magdalenę Antoszewską Zależało mi na dobrym adwokacie, który jest non-stop dyspozycyjny elektronicznie ponieważ mieszkam poza granicami Polski. Bardzo trudno (...)

Kiedy przedawni się kredyt?

Kiedy przedawni się kredyt? Sprawa jest tego typu - kredyt był wzięty w 98 roku, poczatkowo był spłacany regularnie potem nastapiły problemy. Kwota kredytu 3400. Spłacone 1500 kapitału. miałbyć (...)

Dobry adwokat z Lubina - pilnie potrzebny!

Dobry adwokat z Lubina - pilnie potrzebny! Jakie macie Państwo doświadczenia z kancelarami adwokackimi z Lubina i okolic? Którzy prawnicy są skuteczni? Kogo możecie polecić, a kogo odradzacie? Pilnie (...)

Poradźcie...

Poradźcie... Proszę o radę... Żyłam w chorym związku - nie będę się na ten temat rozpisywała, bo to już na szczęście przeszłość. We wrześniu 98 r. odeszłam od męża zabierając dziecko. (...)

Szukam dobrego prawnika!!!! Pomocy!!!

Szukam dobrego prawnika!!!! Pomocy!!! Szukam bardzo dobrego prawnika!!! Chodzi o rozwód z orzeczeniem o winie. Czy możecie mi kogoś polecić? Rejon Poznania. Słyszałem o kancelarii Grzybkowski & Guzek. (...)

Szukam skutecznej firmy windykacyjnej.Proszę o poradę

Szukam skutecznej firmy windykacyjnej.Proszę o poradę Witam serdecznie, posiadam wierzytelność z sądową klauzurą wykonalności,niestety komornik nawet nie" kiwnął palcem" aby cokolwiek (...)

Presco atakuje!!! co robić?

Presco atakuje!!! co robić? Witam, dostałem pismo od firmy PRESCO - "Ostateczne wezwanie do zapłaty", bo jak tego nie zrobię to 26.07.04 sprawa bedzie w sądzie" i sam nie wiem co mam (...)

Dręczy mnie Ultimo

Dręczy mnie Ultimo Witam, Zwracam się z prośbą o pomoc. Wiem, że już takie tematy były poruszane na forum, ale niestety nie do końca wiem co odpisać firmie ultimo. Moje zadłużenie powstało (...)

Dobry adwokat - Warszawa- Polecam Panią Magdalenę Antoszewską

Dobry adwokat - Warszawa- Polecam Panią Magdalenę Antoszewską Zależało mi na dobrym adwokacie, który jest non-stop dyspozycyjny elektronicznie ponieważ mieszkam poza granicami Polski. Bardzo trudno (...)

Kiedy przedawni się kredyt?

Kiedy przedawni się kredyt? Sprawa jest tego typu - kredyt był wzięty w 98 roku, poczatkowo był spłacany regularnie potem nastapiły problemy. Kwota kredytu 3400. Spłacone 1500 kapitału. miałbyć (...)

Dobry adwokat z Lubina - pilnie potrzebny!

Dobry adwokat z Lubina - pilnie potrzebny! Jakie macie Państwo doświadczenia z kancelarami adwokackimi z Lubina i okolic? Którzy prawnicy są skuteczni? Kogo możecie polecić, a kogo odradzacie? Pilnie (...)

Dobry adwokat...

Dobry adwokat... Witam Poszukuję dobrego adwokat w sprawie o ustalenie opieki na dzieckiem. Bardzo proszę o podanie kontaktu do kogoś doświadczonego, sprawa prawdopodobnie będzie bardzo ciężka. Z (...)

Chcę rozwodu - SZUKAM b. dobrego ADWOKATA

Chcę rozwodu - SZUKAM b. dobrego ADWOKATA Jeśli ktoś z Państwa może mi polecić bardzo dobrego adwokata z Warszawy specjalizującego się w rozwodach i sprawach mająkowych to bardzo proszę o podanie (...)

!!!! pilne szukam firmy windykacyjnej !!!

!!!! pilne szukam firmy windykacyjnej !!! witam mam problem poszukuje godnej zaufania firmy windykacyjnej która ściągnie należności a jest z kogo bo gościu ma kase a ja mam wyrok, a komornik nic (...)

Porady prawne