Gowarancja wolności słowa a zniesławienie

Pytanie:

"Czy mogę zostać posądzony o dokonanie przestępstwa, jeśli wyrażę niepochlebną opinię na temat danej osoby,jeśli nie mam dowodów na temat jej negatywnych działań? Gdzie w tym wszystkim jest wolność słowa i wypowiedzi?"

Odpowiedź prawnika: Gowarancja wolności słowa a zniesławienie

           Prawo do swobodnego wyrażania opinii zagwarantowane zostało w art. 54 ust. 1 Konstytucji oraz w art. 10 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, sporządzonej w Rzymie dnia 4 listopada 1950 r. Prawo to nie jest jednak bezwzględne i doznaje ograniczenia ze względu na ochronę dobrego imienia i praw innych osób. Wyrażając swoje poglądy i opinie należy mieć na względzie, że mogą one wkraczać w prawo określonych osób do zachowania dobrego imienia, czci i godności, które również zagwarantowane są nie tylko każdemu człowiekowi, ale także osobom prawnym, instytucjom oraz organizacjom. Nie jest możliwe nieograniczone korzystanie z tych praw, tak aby nie dochodziło do konfliktu interesów osób pragnących korzystać z wolności wypowiedzi oraz osób chcących chronić swoje prawo do ochrony dobrego imienia. W związku z czym wszystko zależy od treści i charakteru wypowiadanych przez Pana słów.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika