Wynajem mieszkania a VAT

Pytanie:

Posiadam mieszkanie w miejscowości turystycznej. Chciałbym je wynajmować turystom - prywatnie - i wystawiać rachunki klientom. Z tego, co ustaliłem, będę musiał od dochodów z tego źródła odprowadzać PIT. Czy w przypadku wynajmu mieszkania turystom będę musiał naliczać i odprowadzać VAT?

Masz inne pytanie do prawnika?

17.7.2008

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Wynajem mieszkania a VAT

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.

Pod poz. 4 załącznika nr 4 do ustawy jako usługi zwolnione z VAT wymienia się usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe (PKWiU ex 70.20.11).

Zatem wynajem turystom mieszkania na cele mieszkaniowe jest zwolniony z VAT, a więc wynajmujący nie będzie musiał naliczać i odprowadzać VAT.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Auto kupione w kraju bez opłaconej akcyzy.

31.3.2020 przez: wunderwafe