Wypis z aktu notarialnego w procedurze legalizacji

Pytanie:

"Organ nadzoru budowlanego, prowadząc postępowanie z zawiadomienia sąsiada o mojej samowoli polegającej na rozebraniu drewnianej szopy, ściągnął z biura notarialnego mój akt notarialny, w którym są nieistotne dla sprawy szczegóły, w tym cena zakupu, a nawet informacje o tym, że matka poprzedniego właściciela zrzeka się dożywocia w jednej z izb sprzedawanej chałupy i wiele innych. Nie są to informacje, które chciałbym specjalnie ukrywać, ale należą one do spraw czysto osobistych osób, które bardo słabo znam, i które najprawdopodobniej nie chciałyby informować szerokiej publiczności o swoich "układach rodzinnych". Poza tym część nieruchomości dokupiłem za wygórowaną cenę, ponieważ zależało mi na "skompletowaniu" wielkiego bagna, na którym mieszkają bobry i które pokrywa cały brzeg jeziora sąsiadującego z moją nieruchomością. Właściciel części tego bagna wiedział o tym, że zależy mi na tym fragmencie, wyśrubował cenę, a ja zapłaciłem, bo miałem taki "kaprys" (do tej pory nikt nie może zrozumieć, po co mi to bagno...). W postępowaniach legalizujących samowolę jako potwierdzenie własności działki stosuje się standardowo wypis z ewidencji gruntów, w którym jest również podana data, od której nastąpiła zmiana własności gruntu. W omawianym przypadku mam uzasadnione podejrzenia, że chodzi o "grzebanie" w moich papierach w celu poszukiwania "haków" (znacznie wcześniej złożyłem zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa w odrębnej sprawie przez inspektorkę nadzoru budowlanego prowadzącą sprawę mojej samowoli). Czy w postępowaniu administracyjnym, w którym informacje szczegółowe zawarte w akcie notarialnym nie są potrzebne, a informacje potrzebne można uzyskać bez upubliczniania aktu notarialnego na postawie innego dokumentu, organ nadzoru budowlanego ma prawo, bez porozumienia ze mną, wymagać od notariusza kopii aktu notarialnego w pełnym brzmieniu? Czy notariusz w takim przypadku ma prawo lub obowiązek wydania takiego aktu bez informowania właściciela nieruchomości? "

Odpowiedź prawnika: Wypis z aktu notarialnego w procedurze legalizacji

Wypisy aktu notarialnego wydaje się stronom aktu lub osobom, dla których zastrzeżono w akcie prawo otrzymania wypisu, a także ich następcom prawnym. Za zgodą stron lub na podstawie prawomocnego postanowienia sądu wojewódzkiego, w którego okręgu znajduje się kancelaria notariusza, wypis aktu notarialnego może być wydany także innym osobom. Sąd orzeka w tym przedmiocie w trybie postępowania nieprocesowego, po wysłuchaniu stron aktu notarialnego, jeżeli stawią się na wezwanie. Postanowienie sądu wojewódzkiego nie podlega zaskarżeniu. Notariusz w przypadkach prawem przewidzianych przesyła sądom i innym organom państwowym informacje pisemne o sporządzonych dokumentach i wypisy tych dokumentów (aktów notarialnych). Informacji ustnych o dokonanych czynnościach notariusz może jedynie udzielić instytucjom i osobom, które mają prawo otrzymać wypisy dokumentów stwierdzających te czynności. Przepisy ustawy Prawo budowlane nie przewidują przy tym sytuacji, w której notariusz ma organowi nadzoru budowlanego przesłać wypis z aktu notarialnego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika