Wystawienie faktury VAT przez zespół muzyczny

Pytanie:

W wpisie do ewidencji mam zanotowane "usługi muzyczne-obsługa imprez". Mam zespół i będziemy grać zabawę sylwestrową. Zleceniodawca chce fakturę VAT. Jak powinna brzmieć na fakturze taka usługa, nigdy jeszcze nie wystawialiśmy takiej faktury. Czy kolegów których czasem zapraszam do grania, mogę zatrudnić na ten jeden dzień na umowę zlecenie?

Masz inne pytanie do prawnika?

13.12.2004

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Wystawienie faktury VAT przez zespół muzyczny

Przede wszystkim należy wyjaśnić, iż faktura VAT jest dokumentem, który mogą wystawiać wyłącznie podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Pozostali podatnicy wystawiają rachunki.

Mając powyższe na uwadze wskazać należy, że wymieniona w pytaniu usługa powinna być opisana jako usługa rozrywkowa świadczona przez zespół muzyczny (PKWiU 92.31.21-00). Jest to usługa zwolniona od podatku (por. art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług).

Jeśli chodzi o zatrudnienie kolegów do grania w zespole na podstawie umowy zlecenie to jest to jak najbardziej możliwe i prawidłowe. Proszę przy tym pamiętać, iż zawarcie umowy zlecenia obligować będzie Pana (jako przedsiębiorcę) najprawdopodobniej do rozliczenia od tych umów składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne oraz zaliczek na podatek.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: